Basket League, Περιστέρι-Παναθηναϊκός 75-82: Ζορίστηκε, αλλά καθάρισε και προκρίθηκε ο ΠΑΟ

Το Περιστέρι ήταν εξαιρετικό για 37 λεπτά, όμως στο φινάλε ο Παναθηναϊκός έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ και προκρίθηκε στους τελικούς  της Basket League καθώς συμπλήρωσε τρεις νίκες

4819978
Ένα ξέσπασμα στο τέλος έφτανε και περίσσευε για τους «πράσινους» προκειμένου να πάρουν για 17η συνεχόμενη χρονιά το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League, όπου θα διεκδικήσουν το 38ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους!

Συγκεκριμένα μετέτρεψαν το 67-63 του 37' σε 73-82, σημειώνοντας 19 πόντους σε διάστημα δυόμιση λεπτών! Εκείνος που έκανε την διαφορά σε εκείνο το διάστημα ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής για την τελική αντεπίθεση έχοντας 22 πόντους με 3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ και 2 τάπες σε 21 λεπτά! Ο Νικ Καλάθης τελείωσε το ματς με ένα ακόμα double-double 11 πόντους και 10 ασίστ, ενώ για το Περιστέρι ο Μπεν Μπέντιλ λίγο έλειψε να κάνει και πάλι τη ζημιά όπως και στο ματς της κανονικής περιόδου έχοντα 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. Εντυπωσιακός και ο νεαρός Ζώης Καράμπελας, ο οποίος μοίρασε 10 ασίστ, αλλά υπέπεσε και σε 6 λάθη.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το ξεκίνημα του αγώνα ήταν... «copy-paste» της πρώτης αναμέτρησης στο Περιστέρι. Εκατέρωθεν νευρικότητα και αστοχία, χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο ομάδες να ανοίξουν ιδιαίτερα τον δείκτη του σκορ. Το Περιστέρι Βίκος Cola μπορεί να προηγήθηκε με 7-0 και 9-2 αλλά... μέχρι εκεί. Ο Πιτίνο δοκίμασε στον «άσο» τον Κιθ Λάνγκφορντ και όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δικαιώθηκε και με το παραπάνω.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκείνος που... βγήκε μπροστά για την «πράσινη» αντεπίθεση, με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν ένα επιμέρους 19-5 και να προηγούνται με 21-14 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους (20-30) και αυτό χάρη στον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του. Το +10 παρέμεινε μέχρι το 18' (30-40) και όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα πήγαινε στα αποδυτήρια με «μαξιλαράκι» ασφαλείας. Όμως τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασιλόπουλου «έριξαν» τον δείκτη του σκορ στο ημίχρονο (36-40), ενώ το επιμέρους του Περιστερίου είχε και... συνέχεια στο 3ο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασαν στο 16-5 και προηγήθηκαν με 46-45 στο 22'. Μάλιστα για μία φορά στην 3η περίοδο είχαν και διαφορά ενός καλαθιού (49-47 στο 23') και μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (56-55) οι γηπεδούχοι. Ο Μπέντιλ που ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του είχε αποχωρήσει τραυματίας, με τους Σκορδιλη (10π.) και Γκρέι (8π.) να τον ακολουθούσαν μέχρι εκείνο το σημείο. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος μέχρι το 30' που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 40% στα σουτ εντός παιδιάς (21/52), είχε χάσει τα ριμπάουντ (34-28) ενώ είχε και λιγότερες ασίστ.

Η επιστροφή του Μπέντιλ στο παρκέ σήμανε και το +3 του Περιστερίου (60-57 στο 33') για πρώτη φορά στο ματς. Όμως σε εκείνο το σημείο οι Καλαθης και Λοτζέζσκι τιμώρησαν την (κατά τ' άλλα αποτελεσματική) «ζώνη» του Περιστερίου και με δύο σερί τρίποντα έδωσαν προβάδισμα στο «τριφύλλι» με 63-60 στο 34'. Και πάλι ο Μπέντιλ έδωσε εκ νέου τον πρώτο λόγο στην ομάδα του με τέσσερις σερί πόντους, ενώ ο Γκρέι έστειλε την διαφορά στο +4 (67-63) στο 35' ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0 για λογαριασμό της ομάδας του.

Όμως η εμπειρία και η ευστοχία των Καλάθη και Λοτζέσκι «μίλησαν» στο τέλος! Μέσα σε δύο λεπτά το -4 του Παναθηναϊκού έγινε +9 (73-82) χάρη σε ένα επιμέρους 19-6!!! Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν εκείνος που πήρε «φωτιά» τελειώνοντας το ματς με 22 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-40, 56-55, 75-82