Euroleague F4, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ρεάλ Μαδρίτης 95-90: Εκθρόνισε τη «Βασίλισσα» και πάει τελικό!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, γυρίζοντας από το -14 (51-65, 26'), επικρατώντας με 95-90 κι εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό της  Euroleague όπου θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές! - Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντε Κολό στο δεύτερο ημίχρονο!

cska_real_main_again
Η Ρεάλ Μαδρίτης… κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο του ημιτελικού με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έκανε επιμέρους σκορ 30-17 κι επιστρέφει στον τελικό του Final 4 με μπροστάρη τον Νάντο ντε Κολό. Ο Γάλλος γκαρντ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 4 πόντους με 1/5 σουτ κι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους συνεχόμενους πόντους του Ρούντι Φερνάντεθ ενώ το τρίποντο του Φακούντο Καμπάτσο ανέβασε τη διαφορά στο +6 (7-13, 4:51) για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο. Η είσοδος του Σέρχιο Ροντρίγκεθ έδωσε δημιουργία στο παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας όμως η παρουσία του Έντι Ταβάρες έκανε τη διαφορά στο «ζωγραφιστό» για τους Μαδριλένους, έχοντας 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κοψίματα στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 18-22. Η «Βασίλισσα» διατηρούσε το προβάδισμα, έστω κι αν τα ποσοστά της ήταν πολύ φτωχά (6/15 δίπ., 1/5 τρίπ.). Είχε όμως 7/7 βολές και διπλάσια ριμπάουντ (16-8, τα 4 επιθετικά).

Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης επέλεξε αρχικώς να εκτελέσει από κοντινή απόσταση ενώ σε ό,τι αφορά την άμυνα, ο Ταβάρες επέστρεψε στον πάγκο και η ΤΣΣΚΑ εξακολουθούσε να πηγαίνει μέσα, σκοράροντας πόντους στη ρακέτα. Ο θηριώδης σέντερ πάτησε ξανά παρκέ και τα συνεχόμενα λάθη της «ομάδας του στρατού» έδωσαν την ευκαιρία στη Ρεάλ να ανακτήσει το προβάδισμα. Ο Κοζέρ διαμόρφωσε το 34-36, ο Τόμπκινς έκανε το 40-45 και το ημίχρονο έκλεισε στο 43-35 για τους Μαδριλένους. Σε αυτό το διάστημα ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ κουβάλησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχοντας 14 πόντους με 2/3 τρίποντα, την ώρα που ο Νάντο ντε Κολό είχε μόλις 4 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς! Εν συνεχεία ο Κόρι Χίγκινς μείωσε σε 48-51 από τη γραμμή των βολών όμως η Ρεάλ απάντησε με επιμέρους σκορ 10-2, το τρίποντο του Ράντολφ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-61, 25:05) και ο Κοζέρ ευστόχησε για το +14 (51-65,26)!

Η ΤΣΣΚΑ πίεσε όμως η Ρεάλ προηγήθηκε με 65-73 στο 30’. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας σε 75-78 με τον ντε Κολό ενώ προηγήθηκαν τρία συνεχόμενα άστοχα τρίποντα από τον Γιουλ! sτη συνέχεια ο Κλάιμπερν μείωσε στον πόντο σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 79-80 ενώ έφερε το ματς στα ίσα από τη γραμμή των βολών (80-80) στα 3:25 για το φινάλε! Τα καρφώματα των Χίγκινς και Ράντολφ έκαναν το 84-85. Ακολούθησε μεγάλο τρίποντο από τον ντε Κολό για το 87-85 στα 1:19! Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 2-2 βολές έκανε το 91-87 στα 17.4 και ο Γιουλ ευστόχησε για τρεις για το 91-90! Ο Χίγκινς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 93-90 στα 14.1 για την ΤΣΣΚΑ που έφτασε στη νίκη με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-45, 65-73, 95-90.