Τσιτσιπάς-Σάκκαρη προελαύνουν στο τουρνουά της Ρώμης - Φέντερερ και Μλαντένοβιτς οι αντίπαλοί στους «8»

Διπλός θρίαμβος για τα δύο Ελληνόπουλα - Στις 17:00 (Cosmote Sport 6) ο αγώνας του Τσιτσιπά με τον Φέντερερ

tsitsi-sakar
Διπλός ελληνικός θρίαμβος την Πέμπτη στο open της Ρώμης με τον Στέφανο Τσιτσιπά και την Μαρία Σάκκαρη να κερδίζουν τους αντιπάλους τους και να προκρίνοται στους «8» του τουρνουά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Ιταλού Φάμπιο Φονίνι με 2-0 σετ ενώ η Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε το νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, Πέτρα Κβίτοβα.

Επόμενοι αντίπαλοι για τους δύο Έλληνες τενίστες ο Ρότζερ Φέντερερ και η Κριστίνα Μλαντένοβιτς.

Ο αγώνας του Τσιτσιπά με τον Φέντερερ, τον οποίο έχει αντιμετωπίσει δύο φορές φέτος με απολογισμό μια νίκη-μια ήττα, θα ξεκινήσει στις 17:00 (Cosmote Sport 6).

Εκτός από τον αγώνα του Φέντερερ με τον Τσιτσιπά θα παίξουν στα προημιτελικά ο Ναδάλ με τον Βερντάσκο, ο Τζόκοβιτς με τον Ντελ Πόρτο και ο Νισικόρι με τον Σβάρτσμαν.

Στις γυναίκες τα ζευγάρια των «8» είναι Σάκκαρη-Μλαντένοβιτς, Οζάκα-Μπέρτενς, Κόντα-Βοντρούσοβα και Αζαρένκα-Πλίσκοβα.

Ο αγώνας του Τσιτσιπά

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς σαν να ξεκίνησε με φόρα από τη Μαδρίτη και έφτασε να προηγηθεί με 3-0 και 4-1.

Ο Ιταλός και με την βοήθεια του κόσμου, που έχει γεμίσει τις εξέρδες, και τον αποθεώνει με ένα σερί 3-0 ισοφαρίζει σε 4-4.

Ο Τσιτσιπάς με δυο συνεχόμενα γκέιμ κερδίζει με 6-4 το σετ.

Στο 2ο σετ ο Στέφανος συνεχίζει να είναι σπουδαίος. Θα προηγηθεί με 2-0 αλλά ο Ιταλός θα μειώσει με μπρέικ σε 2-1 και θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Με μπρέικ ο Έλληνας τενίστας κάνει το 4-2 και αφού υπερασπίστηκε το σερβίς του έφτασε στο 5-2.

Ο Ιταλός δεν έχει πει την τελευταία του λέξη και μειώνει σε 5-3. Τελικά ο Τσιτσιπάς πήρε το 9ο γκέιμ και έφτασε στη νίκη-πρόκριση.

Ο αγώνας της Σάκκαρη

Στο 1ο σετ η Κβίτοβα προηγήθηκε με 3-0 κάνοντας μπρέικ αλλά η Μαρία με μπρέικ μείωσε σε 3-2.

Προηγήθηκε με 3-4 και μετά από σερί ισοπαλίες (4-4, 5-5) έφτασε στο 6-5 και τελικά στο 7-5.

Το 2ο σετ ήταν πάλι συγκλονιστικό. Η Κβίτοβα θα προηγηθεί με 2-3 και 4-5 αλλά η Σάκκαρη θα οδηγήσει το σετ στο 5-5. Εκεί όμως έχει το σετ έχει άλλη κατάληξη.

Η Τσέχα με 2 συνεχόμενα γκέιμ κάνει το 7-5 και ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 3ο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 4-0 αλλά η Κβίτοβα εγκατέλειψε τον αγώνα και έτσι η Ελληνίδα πήρε πιο... εύκολα το εισιτήριο.