Τένις: Συνεχίζει στη Ρώμη και η Σάκκαρη

maria-sakkari_2

Σε φοβερό μομέντουμ βρίσκεται η Μαρία Σάκκαρη που πραγματοποιεί τρομερή σεζόν στη χωμάτινη επιφάνεια καθώς νίκησε στην Εσθονή Κονταβέιτ και πέρασε στους 16 τους μάστερς της αιώνιας πόλης!

Ασταμάτητη η Μαρία Σάκκαρη πανηγύρισε την 9η νίκη στους 10 τελευταίους της αγώνες σε χωμάτινη επιφάνεια!

Η 23χρονη Ελληνίδα τενίστρια νίκησε πριν από λίγο την Ανέτ Κονταβέιτ 2-0 (6-3, 6-2) και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά της Ρώμης, όπου θα αντιμετωπίσει αργά το βράδυ (22:30) την Πέτρα Κβίτοβα που νίκησε 2-0 (6-0, 6-1) τη Γιούλια Πουτίντσεβα.

H Kβίτοβα είναι το Νο2 του ταμπλό (και Νο5 στην παγκόσμια κατάταξη) και με τη Σάκκαρη έχει βρεθεί μία φορά φέτος αντιμέτωπη, στο τουρνουά του Μαϊάμι όπου επικράτησε με 2-0 (6-1, 6-4).

Η έκπληξη της ημέρας το γυναικείο τουρνουά της Ρώμης, ήταν ο αποκλεισμός της Σιμόνα Χάλεπ από την Τσέχα Μαρκέτα Βοντρούσοβα (Νο44) με 2-1 (2-6, 7-5. 6-3).

Ακάθεκτη και με την Κvitova!

H Μαρία καθάρισε και την Kvitova! Άρχισε λίγο μουδιασμένα...0-3 . Κάλεσε τον coach Tom Hill που έκανε το θαύμα του. Την επαίνεσε και ξύπνησε τον Σπαρτιάτη Πολεμιστή που κρύβει η Μαρία μέσα της. He said indeed "Spartan Warrior". Η Μαρία μετέτρεψε το 0-3 σε 7-5 με πολύ επιθετικό παιχνίδι . Έχασε το δεύτερο 5-7. H Kvitova εγκατέλειψε όταν η Μαρία προηγήθηκε με 4-0 στο τρίτο σετ. Στον επόμενο γύρο η αναγεννημένη Mladenovic.

blat_spanoul

Τι δήλωσαν ο προπονητής του Ολυμπιακού και ο αρχηγός του, Βασίλης Σπανούλης, στη διάρκεια της πρώτης προπόνησης για τη νέα σεζόν

volei-koupa4

Μετά από 18 χρόνια η Εθνική γυναικών επιστρέφει σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και αύριο στις 20:00 αντιμετωπίζει στην Άγκυρα την Τουρκία - Στον αέρα παραμένει η τηλεοπτική μετάδοση

marinakis-osfp2

«Εγώ είμαι δίπλα σας, μπράβο σε όλους, να συνεχίσουμε ακόμη πιο δυνατά» είπε ο πρόεδρος του Ολυμπιακού στους ποδοσφαιριστές της ομάδας μετά το θρίαμβο με 4-0 επί της Κράσονταρ για τα πλέι οφ του Champions League