Κύπελλο βόλεϊ ανδρών: Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 τον Ηρακλή και κατέκτησε για 3η φορά τον τίτλο

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τον Κύπελλο Ελλάδας για τρίτη φορά στην ιστορία του και δεύτερη συνεχόμενη επικρατώντας με 3-1 του Ηρακλή στον τελικό που έγινε στην Ιεράπετρα

PAOK_KYP
Ο φετινός τελικός δεν είχε καμία σχέση με την περσινή εύκολη επικράτηση του ΠΑΟΚ, καθώς ο Ηρακλής μπήκε στο γήπεδο ξεχνώντας την κούραση από τα πέντε σετ του αγώνα με τον Φοίνικα και κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΟΚ που είχε μείνει στη δική του μεγάλη επικράτηση επί του Ολυμπιακού.

Ωστόσο στα κρίσιμα σημεία του τρίτου και τέταρτου σετ μίλησαν οι προσωπικότητες με τον ΠΑΟΚ να έχει έναν εκπληκτικό Τακουρίδη και καθοριστικούς τους Μουαγκουτούτια, Κλάπβαϊκ.

Κυανόλευκη εκκίνηση
Στο πρώτο σετ μέχρι το 5-5 το εύκολο σερβίς και των δύο έφερνε και την εύκολη αλλαγή με τον ΠΑΟΚ όμως να κολλά στο φλοτ σέρβις του Ποπόφ και το σκορ να φεύγει στο 10-5! Ο Φιλίποφ βλέποντας την ομάδα του να μην έχει μπει στο ματς ζήτησε τάιμ άουτ και με άσο του Σαφράνοβιτς έγινε το 11-9, όμως ο Γηραιός παίζοντας εκπληκτικά στο μπλοκ άμυνα ξέφυγε 14-10 (μπλοκ Φέργκιουσον σε Όκολιτς) κι έφτασε στο 20-14. Ο ΠΑΟΚ σε μία ύστατη προσπάθεια μείωσε σε 20-17, αλλά ο Μουαγκουτούτια έπιασε φιλέ σε άουτ επίθεση του Ποπόφ κι εκεί τελείωσε το σετ.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι από το δεύτερο σετ και μετά με το σερβίς του πλέον να δημιουργεί προβλήματα στην κυανόλευκη υποδοχή και το 5-4 έγινε 7-4 για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στο 5-10 και το 11-17 κατακτώντας το με άνεση.

Ο Δικέφαλος μπήκε το ίδιο φουριόζος και στο γ’ σετ και το 3-4 έγινε 4-8 με δύο μπλοκ του Τακουρίδη, αλλά το κλασικό ασπρόμαυρο μπλακ άουτ ακολούθησε λίγο αργότερα με τον Κλάπβαϊκ να μην τελειώνει συνεχόμενες επιθέσεις τον Ηρακλή να ξαναβρίσκει το μομέντουμ σε μπλοκ, άμυνα μειώνοντας σε 9-10 και μέχρι το 12-13 είχαμε ντέρμπι.

Μόνο που ο Τακουρίδης είχε άλλη άποψη και με μπλοκ έκανε το 12-15 φέρνοντας ξανά την ηρεμία στον ΠΑΟΚ που ξέφυγε με 14-19 και πήρε το σετ με 20-25.

Ένα σετ θρίλερ
Το γρήγορο 0-2 του ΠΑΟΚ στην εκκίνηση του Δ’ σετ, απαντήθηκε με ένα σερί 3-0 των κυανόλευκων που κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 10-9 με το σετ να κυλά πόντο, πόντο. Εκεί όμως επίθεση και μπλοκ του Τακουρίδη έφεραν το 10-11 για να φτάσει στο +2 ο ΠΑΟΚ (11-13) με δύο επιθέσεις του Μουαγκουτούτια, για να ξεφύγει κι άλλο ο ΠΑΟΚ (13-16) με άουτ του Μαυροβουνιώτη αναγκάζοντας τον Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή ο Ηρακλής πλησίασε σε 15-16 (άουτ Κλάπβαϊκ), με τον Μαυροβουνιώτη να χάνει κόντρα ισοφάρισης και ο Τακουρίδης έκανε το 15-18, αλλά ο Ηρακλής επέστρεψε και με κόντρα του Κλίντι και μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Κλάπβαϊκ έγινε το 18-18 που έφερε το τάιμ άουτ του Φιλίποφ.

Ο Τακουρίδης έδωσε και πάλι τη λύση με τον ΠΑΟΚ να χάνει τρεις κόντρα επιθέσεις και το +2 να έρχεται με υπέρβαση του Κλίντι, αλλά το σετ είχε ακόμη πολύ δρόμο.

Το 19-21 έγινε 22-21 για τον Ηρακλή με τα σερβίς του Τζιουμάκ για να εμφανιστεί ξανά στον τελικό ο Κλαπβαϊκ. Ο Ολλανδός με επίθεση έκανε το 23-23 και με άσο το 23-24, ενώ αυτός έδωσε το δεύτερο ματς μπολ (24-25) και το τρίτο (25-26) κι ήταν αυτός που τελείωσε το επόμενο ράλι χαρίζοντας τον τίτλο στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-20, 12-25, 20-25, 25-27
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Μαυροβονιώτης 12 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.), Κλίντι Ντα Ρόσα 13 (13/28 επ., 54% υπ.), Ντίνας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ποπόφ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 52% υπ.), Ρωμαλιάδης (λ), Αρμενάκης 1 (1/6 επ.), Τζιουμάκας, Χήρας 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).
ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 20 (17/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 23 (20/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ.), Όκολιτς 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (6/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 76% υπ.), Τακουρίδης 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Γκόρτσανιουκ, Μπούτος.