Basket League, Πανιώνιος-ΑΕΚ 78-74: Ψυχωμένος Πανιώνιος, «έπνιξε» την ελλιπέστατη ΑΕΚ

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στα πρώτα 25 λεπτά, ο Πανιώνιος επικράτησε 78-74 της αποδεκατισμένης ΑΕΚ στο «Σοφία Μπεφόν» και ανέβηκε στο 8-16 στη βαθμολογία της Basket League

4775510
Με πρωταγωνιστές τους Μπέρι, Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ και πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης στα πρώτα 25 λεπτά, ο Πανιώνιος «καθάρισε» την ελλιπέστατη ΑΕΚ (78-74 εντός) και έφτασε τις 8 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Φραγκιά ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 19 πόντους διαφορά. Άργησε να πάρει μπρος η «Ένωση», που αφυπνίστηκε μετά το 25’, πλησίασε στο σκορ, ωστόσο έχασε την ευκαιρία της στο φινάλε με τα άστοχα τρίποντα των Μωραΐτη, Ξανθόπουλου, Τζέιμς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπέρι, που σταμάτησε στους 26 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ! Από… κοντά και οι Παπαντωνίου (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ (13 πόντοι, 17 ριμπάουντ). Από την πλευρά των ηττημένων διασώθηκαν οι Σάκοτα (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης (14 πόντοι), Μωραΐτης (13 πόντοι).

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και θέλησε να φθείρει τους ψηλούς της ΑΕΚ περνώντας την μπάλα κοντά στη ρακέτα, με τον Ντόρσεϊ να κάνει τη ζημιά στην «Ένωση» στα πρώτα λεπτά: ο Αμερικανός σέντερ των γηπεδούχων σημείωσε 6 πόντους και έφερε την ομάδα του στο 11-6 (4’).

Στη συνέχεια, οι Μπέρι, Παπαντωνίου πήραν τη σκυτάλη από τον έμπειρο σέντερ των «κυανέρυθρων», όσον αφορά το σκοράρισμα, και έστειλαν τη διαφορά μέχρι και το +8 (21-13 στο 9’). Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του «Δικέφαλου», με τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει 5 σερί πόντους και να μειώνει σε 21-18, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με τους Παπαντωνίου, Μπέρι, Ντόρσεϊ να συνεχίζουν το… κρεσέντο τους, ο Πανιώνιος ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο (36-24 στο 15’). Το τρομερό της υπόθεσης είναι πως οι τρεις προαναφερθέντες παίκτες σημείωσαν και τους 36 πόντους της ομάδας τους!

Από την άλλη, η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει ρυθμό επιθετικά και είχε παρασυρθεί πλήρως στο τέμπο των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν ακόμα και με +16 (40-24 στο 17’). Οι μοναδικοί παίκτες της «Ένωσης» που έδειχναν συγκεντρωμένοι ήταν οι Λαρεντζάκης, Τζέιμς, οι οποίοι προσπαθούσαν να μαζέψουν τα… ασυμμάζευτα.

Με επιμέρους σκορ 11-4, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (44-35), ωστόσο ο Μπέρι πήρε το όπλο του και με buzzer beater τρίποντο από τα 8,5 μέτρα και έγραψε το 47-35, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε έτσι τους 19 πόντους, με την ομάδα του Φραγκιά να κυριαρχεί απόλυτα.

Στο ίδιο… μοτίβο και τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τον Πανιώνιο να ξεκινάει με ένα 7-0 και να ξεφεύγει με 19 πόντους διαφορά (54-35 στο 22’)! Οι φωνές του Μπάνι ξύπνησαν τους παίκτες της ΑΕΚ, που βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία τους και μείωσαν κάπως, «τρέχοντας» σερί 9-0 (57-47 στο 25’).

Η «Ένωση» με πρωτεργάτες τους Μωραΐτη, Σάκοτα, πλησίασε ακόμα περισσότερο (60-52 στο 28’), με τον νεαρό γκαρντ να «μιμείται» τον Μπέρι και να εκτελεί με buzzer beater τρίποντα από τα 8 μέτρα στο τέλος της τρίτης περιόδου μειώνοντας στους 5 (62-57). Έτσι, το τέταρτο δεκάλεπτο αναμενόταν… θρίλερ.

Όπερ και εγένετο, με τους παίκτες του Μπάνκι να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής (65-64 στο 32’), την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν «μπλοκάρει» επιθετικά. Με τους Χάμιλτον, ΜακΚι να μπαίνουν στην εξίσωση, ο Πανιώνιος ξεκόλλησε και ξέφυγε πάλι με σερί 6-0 (71-64 στο 34’).

Η απάντηση του «Δικέφαλου» ήρθε με ένα 5-0, που τον έφερε στο -2 (71-69 στο 36’). Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τις δύο ομάδες να κυριεύονται από νευρικότητα και να μην έχουν καθόλου καλές επιλογές στην επίθεση.

Με 2/2 βολές, ο Λαρεντζάκης μείωσε στον πόντο (75-74 στο 38’), ωστόσο στη συνέχεια υπήρχαν εκατέρωθεν άστοχα τρίποντα. Ο Μπέρι είχε 2/4 από τη γραμμή των βολών (77-74), με την ΑΕΚ να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο φινάλε της αναμέτρησης καθώς μια ολόκληρη επίθεση.

Εντούτοις, ο Μωραΐτης αστόχησε -αμαρκάριστος- σε τρίποντο (στα 16 δευτερόλεπτα) και έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν το ριμπάουντ και να σφραγίσουν τη νίκη τους με ½ βολές του Μπέρι (78-74).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 47-35, 62-57, 78-74.