Basket League, ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 83-73: Βλέπει τετράδα ο Δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον Πανιώνιο στην Πυλαία, επανήλθε άμεσα στις νίκες και ελπίζει βάσιμα για την είσοδό του στην τετράδα της Basket League

4772907
Με πρωταγωνιστές τους Χάτσερ και Γκος, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 83-73 του Πανιωνίου στην Πυλαία και άφησε πίσω του τη συντριβή από τον Παναθηναϊκό. Έτσι, η ομάδα του Παπαθεοδώρου ανέβηκε στο 15-8 και είναι ζωντανός για μια θέση στην τετράδα.

Οι δύο γκαρντ του «Δικέφαλου του Βορρά» σημείωσαν 40 πόντους συνολικά (Χάτσερ 23, Γκος 17), ενώ από τους Νεοσμυρνιώτες -που αγωνίστηκαν δίχως τον Μπέρι και υπέστησαν ήττα χωρίς ουσιαστικές συνέπειες- ξεχώρισαν οι Ντόρσεϊ (12 πόντοι, 17 ριμπάουντ), Δίπλαρος (13 πόντοι).

Το ματς
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο πρώτο τετράλεπτο. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (14-11 στο 4’), ωστόσο κάπου εκεί ήρθε η απάντηση του Πανιωνίου, που «έτρεξε» σερί 8-0 για να ξεφύγει με +5 (14-19 στο 5’). Οι Νεοσμυρνιώτες διατήρησαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 3 πόντους διαφορά (20-23).

Με ένα 4-0, οι «κυανέρυθροι» απομακρύνθηκαν πάλι στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (20-27) παρότι αγωνίζονταν δίχως τον πρώτο σκόρερ τους (Μπέρι), όμως οι παίκτες του Παπαθεοδώρου αντέδρασαν και απάντησαν με ένα τρομερό 13-0 για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση (33-27 στο 14’).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε να έχει το προβάδισμα και έφτασε μέχρι και το +9 (46-37 στο 17’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για 3 λεπτά και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του ημιχρόνου (46-43).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Πανιώνιος ξεκίνησε με τη… φόρα που είχε στο φινάλε του πρώτου μέρους και ισοφάρισε (49-49 στο 23’). Εντούτοις, ο
ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό καθοδηγούμενος από τον Χάτσερ και με επιμέρους σκορ 11-2 απομακρύνθηκε πάλι (60-51 στο 27’).

Μάλιστα, το «ασπρόμαυρο» προβάδισμα έφτασε μέχρι και το +11 (65-54 στο 29’), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 65-56.

Με καλάθια από Μαργαρίτη και Ζάρα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε με 13 πόντους (69-56 στο 31’). Οι Νεοσμυρνιώτες ωστόσο αντέδρασαν και πλησίασαν με επιμέρους σκορ 10-2 (71-66 στο 34’).

Από ‘κει και πέρα, οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν σερί 8-0 με πρωταγωνιστή τον Γκάρετ (79-66 στο 38’) για να καθαρίσει ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη. Το μόνο που έμενε να ξεκαθαρίσει ήταν το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 83-73 για τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-43, 65-56, 83-73.
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 4, Τέπιτς 11, Γκος 17 (4 ασίστ), Τζέφερσον 2 (7 ριμπ.), Ζάρας 7, Μαργαρίτης 12 (7 ριμπ.), Τσόχλας 3, Γκάρετ 4 (9 ριμπ.), Χάτσερ 23 (4/6 τρίποντα), Ιατρίδης.
Πανιώνιος (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 12, Ντόρσεϊ 12 (17 ριμπ.), Χάρις 8, Χάμιλτον 10, ΜακΚι 7 (5 ασίστ), Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 13, Καμπερίδης 3, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης, Χουγκάζ 6.