Euroleague, Αναντολού Εφές-Αρμάνι 101-95: Έβαλε τέλος στις ελπίδες των Ιταλών η Εφές!

Η Αρμάνι Μιλάνο (14-16) πάλεψε ως το τέλος κόντρα στην Αναντολού Εφές (20-10), αλλά οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους (101-95) κι οδήγησαν τους αντιπάλους τους στον αποκλεισμό από τα playoffs της Euroleague

Efes
Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο (42-53, 20') και έφτασε ακόμα και στο +13 (48-61, 23'), αλλά η Εφές έκανε την αντεπίθεσή της και πήρε τελικά τη νίκη, βάζοντας οριστικά τέλος στις όποιες ελπίδες των Ιταλών για πρόκριση.

Ο Τζέιμς μέτρησε 17 πόντους, ο Νέντοβιτς 16 και οι Μίτσοφ και Κουζμίνσκας από 14.

Το ματς παιζόταν επί... ίσοις όροις στα πρώτα του λεπτά (10-10, 5') , με την Εφές να παίρνει μικρή διαφορά στο δεκάλεπτο (24-20). Νάναλι, Νέντοβιτς, Όμιτς και Τζέιμς έκαναν μικρά σερί για την Αρμάνι, η οποία πήρε διαφορά (33-42, 17') και την κράτησε στο ημίχρονο, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να βάζει τρίποντο από τα 9 μέτρα στη λήξη (42-53, 20').

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μιλάνο έφτασε και στο +13 (48-61, 23'), αλλά οι Μπομπουά και Σίμον έκαναν ένα εκπληκτικό σερί 12-0 για να μειώσει η Εφές (60-61, 25') και να προηγηθεί στο τέλος (74-69, 30'). Η Εφές έφτασε επίσης στο +9 (82-73, 33'), αλλά οι Ιταλοί επέστρεψαν, με τον Τζέιμς να μειώνει σε 86-84 (36'). Σε εκείνο το σημείο, ο Λάρκιν έβαλε... τετράποντο (90-84, 37'), αφού ο Τζέιμς του έκανε φάουλ. Ο Μίτσοφ μείωσε (90-88), αλλά ο Λάρκιν εκτέλεσε ξανά (95-88), με τον Μίτσιτς να επισφραγίζει το τελικό 101-95 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-53, 74-69, 101-95.