Basket League, ΑΕΚ-Κύμη 96-92: Αγχώθηκε, πληγώθηκε, αλλά «καθάρισε» την Κύμη η ΑΕΚ!

«Πύρρειος» αποδείχθηκε η νίκη της ΑΕΚ επί της Κύμης (96-92) στο ΟΑΚΑ, καθώς ο Μπάνκι είδε τον Σαντ-Ρόος να τραυματίζεται

4745789
Μπορεί στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα να βρισκόταν σε… βαθύ ύπνο, ωστόσο όταν ξύπνησε, θύμισε ΑΕΚ και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Μπάνκι ζορίστηκε αρκετά και αγχώθηκε κόντρα στην Κύμη στο ΟΑΚΑ, όμως επικράτησε 96-92 και συνέχισε σε νικηφόρο μοτίβο.

Βέβαια, αυτή η νίκη αποδείχθηκε «πύρρειος» για την κάτοχο του Διηπειρωτικού Κυπέλλου, καθώς τραυματίστηκε στο γόνατο ο Σαντ-Ρόος, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα έχασε και τον Τζέιμς. Έτσι, η «Ένωση» ανέβηκε στο 14-5 και παραμένει στην 3η θέση της Basket League.

Κορυφαίοι για τους «κιτρινόμαυρους», που βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 12 πόντους (24-36 στο 14’), οι Ματσιούλις (14 πόντοι, 7 ασίστ), Χάντερ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Γκρίφιν (12 πόντοι, 5 ασίστ). Από την άλλη, η ομάδα του Κουτσού κρατάει τη μαχητικότητά της, ενώ είχε ως πρωταγωνιστές τους ΤζεΚουάν (26 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαγκς (18 πόντοι), Χόρτον (18 πόντοι, 15 ριμπάουντ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι, υπέπεσε σε πολλά λάθη και ήταν άστοχη (0/4 εντός παιδιάς), επηρεασμένη από την προσπάθεια στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη, αλλά και τις απουσίες. Μάλιστα, στο πρώτο τρίλεπτο η Κύμη προηγήθηκε 6-0, με την ομάδα του Κουτσού να πιέζει στο «κατέβασμα» της μπάλας και να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να βρουν εύκολους πόντους.

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Μπάνκι ξύπνησαν από το λήθαργο, κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και σκόραραν από την περίμετρο για να πλησιάσουν (9-10 στο 5’). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν πτοήθηκαν και εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα της άμυνας της «Ένωσης» για να τρέξουν επιμέρους σκορ 12-3 και να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (12-22 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Εύβοιας στο +7 (17-24) και τον «Δικέφαλο» να έχει 4/17 εντός παιδιάς!

Η Κύμη συνέχισε το «πάρτι» της και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Σαγκς να πυροβολεί τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Κουτσού έφτασε μέχρι και το +12 (24-36 στο 14’). Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι παίκτες της ΑΕΚ θυμήθηκαν τον καλό εαυτό τους και ξεκίνησαν μια εντυπωσιακή αντεπίθεση: με σερί 22-0 (!) πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά φτάνοντας μέχρι και το +10 (46-36 στο 19’).

Σημαντικό ρόλο σε αυτή τη «μεταμόρφωση» των γηπεδούχων έπαιξαν η πιεστική τους άμυνα σε όλο το γήπεδο, η οποία τους απέφερε πολλούς εύκολους πόντους, αλλά και η βελτίωση των ποσοστών ευστοχίας, με τους Ματσιούλις, Σαντ-Ρόος να καθοδηγούν επιθετικά την «Ένωση, που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +11 (48-37), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά της μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού «άνοιξε», με την ΑΕΚ να συντηρεί το προβάδισμά της, αλλά την Κύμη να αντιστέκεται σθεναρά και να μην επιτρέπει στους «κιτρινόμαυρους» να ξεφύγουν (52-47 στο 23’). Ένα ξέσπασμα της ομάδας του Μπάνκι, την έφερε για πρώτη φορά στο +12 (66-54 στο 28’), με τον Γκρίφιν να παίρνει μπρος επιθετικά. Πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έκλεισαν την ψαλίδα χάρη σε ένα σερί 6-0 (66-60 στο 29’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον «Δικέφαλο» στο +8 (69-61).

Η ομάδα του Μπάνκι ξεκίνησε… αγριεμένη την τέταρτη περίοδο με στόχο να «κλειδώσει» τη νίκη και με σερί 6-0 έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (75-61 στο 32’). Παρ’ όλα αυτά, η Κύμη ήταν επτάψυχη και αρνήθηκε να παραδοθεί: με τους Χόρτον και ΤζεΚουάν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, πλησίασε στο -6 (82-76 στο 35’) και μετέφερε το άγχος στους γηπεδούχους.

Με ένα γρήγορο 4-0 η «Ένωση» επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (86-76 στο 36’), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν πάλι (89-85 στο 38’) μεταφέροντας πίεση και άγχος στους «κιτρινόμαυρους». Εντούτοις, οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν ψυχραιμία στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με σημαντικά καλάθια από Λαρεντζάκη, Χάντερ, έφτασαν στο τελικό 96-92.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 10, Σάκοτα 10, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 14 (7 ασίστ), Λαρεντζάκης 9, Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 12 (5 ασίστ), Σαντ-Ρόος 9, Ρογκαβόπουλος , Γιαννόπουλος 11, Χάντερ 16 (8 ριμπ.), Τίγκας.
Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 18 (15 ριμπ.), Σαγκς 18, ΤζεΚουάν 26 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Ουάσινγκτον 6, Γερομιχαλός, Καρινιάουσκας 14, Τσιάρας, Πουλιανίτης 4, Ουίλιαμς 5, Μαργέλης , Μαραγκός 1, Μητσιμπόνας.