Basket League, Κολοσσός-Λαύριο 76-80: «Φιλί ζωής» για το Λαύριο, εκπέμπει… SOS ο Κολοσσός!

Τέλος στο σερί των έξι ηττών έβαλε το Λαύριο, καθώς διατηρώντας την ψυχραιμία του στα τελευταία λεπτά, νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας!

4745201
Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ομάδα του Σερέλη νίκησε 80-76 τον Κολοσσό, με αποτέλεσμα να βάλει τέλος στο σερί των έξι ηττών και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την παραμονή (5-14), ενώ από την άλλη οι Ροδίτες παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας (3-16).

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λαμπ με 21 πόντους, με τον Κακλαμανάκη να είχε 14 και τον Μιλόσεβιτς 13.

Από τους «θαλασσί», πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσούπκοβιτς με 23 πόντους, ενώ οι Μπράουνινγκ και Πίνκστον είχαν από 17 και 16 αντίστοιχα.

Νευρικές ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά του ματς, με το Λαύριο να είχε ένα μικρό προβάδισμα (8-11). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο (12-21) και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +8 (17-25).

Με καλάθι του Χαραλαμπόπουλου, η ομάδα του Σερέλη πήγε στο +10 (17-27) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και παρά την άνοδο των Ροδιτών επιθετικά, το Λαύριο εξακολουθούσε να διατηρεί την υπέρ του διαφορά σε διψήφια τιμή (22-33). Μάλιστα, χάρη στους Κακλαμανάκη, Λούντζη και Λαμπ, οι φιλοξενούμενοι πήγαν ακόμη και στο +13 (32-45). Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο Πίνκστον τράβηξε τον Κολοσσό και έτσι μείωσε σε 36-47.

Αρκετά άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι Πίνκστον και Τσούπκοβιτς έκαναν ένα ξέσπασμα και έφεραν τον Κολοσσό στο -4 (43-47), στα μισά. Η αντίδραση του Λαυρίου ήρθε με τον Νίξον, ο οποίος το έστειλε στο +9 (43-52), με τον Μπράουνινγκ να διατηρεί κοντά τους Ροδίτες, αλλά τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +8 (51-59).

Με τον Τσούπκοβιτς, ο Κολοσσός μείωσε στο -5 (56-61), ενώ στο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου αποβλήθηκε ο Κουφός από τον πάγκο με δεύτερη τεχνική ποινή. Ωστόσο, ο Σέρβος φόργουορντ συνέχισε «ζεστός» και έφερε το ματς στον πόντο (61-62), στο 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ακολούθησαν εκατέρωθεν καλάθια με το Λαύριο να διατηρούνταν μπροστά (68-70). Εκεί, ήταν η σειρά του Λαμπ να μιλήσει και να στείλει τους φιλοξενούμενους στο +6 (68-74), στο 39’, ενώ διατηρώντας την ψυχραιμία τους μέχρι το τέλος πήραν τη νίκη με το τελικό 76-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-47, 51-59, 76-80
Κολοσσός Ρόδου (Κουφός): Τσούπκοβιτς 23 (3), Δημάκος, Ντιγκς 8, Μπράουνινγκ 17 (3), Πίνκστον 16 (1), Μαυροειδής 2, Γεωργαλλής, Παπαδάκης, Λι 4, Ντεμπς 6 (1).
Λαύριο (Σερέλης): Λούντζης 7 (1), Κακλαμανάκης 14, Κουζέλογλου 3, Λαμπ 21 (3), Μπιούφορντ 4, Μαστρογιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος 2, Μιλόσεβιτς 13, Νίξον 11, Ίνγκλις 3 (1), Γουίτι 3.