Euroleague, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 77-78: Ο Καλάθης τους... ξέρανε σε νεκρό χρόνο!

Τεραστιος Παναθηναϊκός άλωσε τη Μόσχα χάρις στο απίθανο buzzer beater του Νικ Καλάθη  και ξαναμπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στα πλέι οφ

4744725
Στα Κανάρια και στην Πόλη άρχισε να φαίνεται ότι αλλάζει το «πράσινο» τσιπάκι και μακριά από το ΟΑΚΑ! Στη Μόσχα επιβεβαιώθηκε με τον πλέον εμφατικό τρόπο, αφού ο Παναθηναϊκός σημείωσε την μεγαλύτερη νίκη του τη φετινή σεζόν, χάρη στο μυθικό τρίποντο του Νικ Καλάθη από τα 8 μέτρα, στα 0,2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα!

Κι όλα αυτά σε μια στιγμή που τα πάντα έμοιαζαν... χαμένα δύο λεπτά πριν από το τέλος! Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε προηγηθεί με 74-67 και έδειχνε να «καθαρίζει» με την υπόθεση της νίκης, αλλά οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο ΝτεΣόν Τόμας έδωσε το σύνθημα με έξι σερί πόντους (γκολ φάουλ και τρίποντο) και ο αρχηγός έγραψε τον πιο... ονειρικό επίλογο με το τρίποντο της ζωής του!

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ ύστερα από 8,5 χρόνια και πιο συγκεκριμένα από τον Δεκέμβριο του 2010. Και μάλιστα ήρθε στην καλύτερη χρονική στιγμή αφού οι «πράσινοι» κυνηγούν μετά... μανίας την είσοδο στα φετινά playoffs.

Ο Τόμας με τρίποντο πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα (0-3), αλλά ο ΠΑΟ έμεινε άποντος στο επόμενο τρίλεπτο για να μειώσει με νέο τρίποντο ο Παπαπέτρου σε 7-6, ωστόσο στην επόμενη φάση ο Παπαγιάννης έχασε τον Χάντερ που πέτυχε γκολ φάουλ κι ο Πιτίνο πέρασε στο ματς τον Βουγιούκα... Ο Παναθηναϊκός γενικά στεκόταν καλά και με καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ προσπέρασε με 14-16 στο 7' για ακολουθήσει στο 8'30'' η φάση του αγώνα με την ασίστ του Παπαπέτρου και το κάρφωμα του Παπαγιάννη παρά την προσπάθεια του Χάινς και να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 20-18.

Με τρίποντο ξεκίνησε και τη Β' περίοδο ο ΠΑΟ, με τον Καλάθη να διαμορφώνει το 20-21 και με κάρφωμα του Παπαγιάννη προηγήθηκε με 22-24, με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να απαντά με τρίποντο και δίποντο για το 27-24 και να ακολουθεί ένα δίλεπτο με άστοχα σουτ του Κιλπάτρικ και λάθη του ΠΑΟ στην επίθεση, τα οποία δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν οι Ρώσοι, αλλά ο Χίγκινς με τρίποντο έκανε το 30-24 και με νέο τρίποντο του Ροντρίγκεθ διαμορφώθηκε το 35-28 για να μειώσει ο ΠΑΟ χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα με Παπαγιάννη, Γκιστ σε 35-32 στο 17'30''. Με 1/2 βολές του Γκιστ ο ΠΑΟ πλησίασε στο καλάθι (35-33), με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκει ένα απίθανο τρίποντο από τον Αντόνοφ, στην επόμενη φάση ο Παπαπέτρου χρεώθηκε με επιθετικό, για να εκτελέσει  νέο τρίποντο ο Ροντρίγκεθ και να κλείσει το ημίχρονο με το καλάθι του Τόμας...

Ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη πλησίασε σε 43-39 στις αρχές της γ' περιόδου, όμως καλάθι και φάουλ του Χίγκινς και τρίποντο του Ροντρίγκεθ στον αιφνιδιασμό έφεραν το +10 για τους Ρώσους στο 22'45'' με τον Ισπανό να έχει 16 πόντους με 4/5 τρίποντα! Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Παπαπέτρου με τρίποντο και ασίστ (Κιλπάτρικ) έβαλε ξανά τον ΠΑΟ στο ματς (49-44), ωστόσο ο ΠΑΟ μέσα σε ένα λεπτό έχασε δύο αμυντικά ριμπάουντ, ο Κιλπάτρικ χρεώθηκε με τρία φάουλ και το σκορ έγινε ξανά 53-44. Οι πράσινοι όμως έδειχναν αποφασισμένοι να μην παρατήσουν το ματς και με 5 πόντους του Λεκαβίτσιους πλησίασαν σε 55-51 στο 27' με τον Λιθουανό να κερδίζει και το επιθετικό φάουλ του Χάκετ! Την σκυτάλη πήρε κατόπιν ο Αντετοκούνμπο που με καλάθι και φάουλ, αλλά και 2/2 βολές έφερε τον ΠΑΟ στο -1 (57-56) στο 28'30'' για να σκοράρει επιτέλους και ο Λάνγκφορντ βάζοντας τον ΠΑΟ μπροστά με 57-58 στο 29'!

Οι δύο ομάδες έμειναν άποντες στο πρώτο δίλεπτο της Δ' περιόδου με τον Ροντρίγκεθ να ευστοχεί σε τρίποντο (έχοντας δύο παίκτες του ΠΑΟ κρεμασμένους πάνω του)  για το 62-58 για να απαντήσει ο Γκιστ με 2/2 βολές και με χουκ για το 62-62... Ο Ροντρίγκεθ έβαλε και πάλί την ΤΣΣΚΑ μπροστά όμως ο Λάνγκφορντ ευστόχησε στο τρίποντο για το 64-65. Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλευόμενη τα επιθετικά της ριμπάουντ προηγήθηκε 68-65 για να μειώσει με 2/2 βολές ο Κιλπάτρικ στο 36', αλλά και πάλι ο Κλάιμπερν μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 70-67...

Ο Παναθηναϊκός έχασε τις επόμενες δύο επιθέσεις του με ακατανόητη επιλογή του Κιλπάτρικ και  παράβαση τριών δευτερόλεπτων από τον Παπαγιάννη ο οποίος στην επόμενη φάση χρεώθηκε με αντιαθλητικό  φάουλ κι ενώ απομένουν 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα... Η διαφορά πήγε στους 7 με τους Ρώσους να έχουν συνολικά 4/4 βολές για να μειώσει ο Καλάθης με 1/2 βολές και ο Τόμας να οδηγήσει τον Κλάιμπερν σε λάθος 1'52'' πριν το τέλος... Ο Αμερικάνος πέτυχε και το γκολ φάουλ για να μειώσει σε 74-71 και στα 58 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο ίδιος με τρίποντο ισοφάρισε 74-74!

Στην επόμενη φάση ο ΠΑΟ έπαιξε απίστευτη άμυνα, αλλά έχασε ένα ακόμη ριμπάουντ και στα 22 δευτερόλεπτα ο Κιλπάτρικ χρεώθηκε με φάουλ στον Χίγκινς που είχε 2/2 με την ΤΣΣΚΑ να επιλέγει να κάνει φάουλ στον Γκιστ στα 12'' πριν το τέλος με τον Αμερικανό να έχει 1/2 (έχασε τη 2η) και ακολούθησε νέο φάουλ στον Κλάιμπερν στα 10''.

Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη (77-75) κι αστόχησε στη δεύτερη με τον Αντετοκούνμπο να παίρνει το ριμπάουντ, τον Παπαπέτρου να δίνει στον Καλάθη ο οποίος με τρίποντο από τα 8.5 μέτρα (κι αφού η μπάλα βρήκε στο ταμπλό) χάρισε στον ΠΑΟ τη νίκη καθώς στα δύο δέκατα του δευτερολέπτου που απέμεναν η ΤΣΣΚΑ δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση.