CEV Cup Βόλεϊ: Ανατροπή και τεράστια πρόκριση για τον Ολυμπιακό!

Μετά την περσινή συμμετοχή του στον περσινό τελικό του Challenge Cup, ο Ολυμπιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία καθώς πέρασε στους 4 του CEV Cup κάνοντας την ανατροπή κόντρα στην Βουλγαρική Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς

OSFP
Κατάθεση ψυχής και σπουδαία πρόκριση για την ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού που νίκησε με 3-0 σετ την Μπουργκάς, ισοσαρίζοντας έτσι την ήττα του με 3-1 στη Βουλγαρία και επικράτησε με 15-11 στο «χρυσό σετ», σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τα ημιτελικά του CEV Cup όπου τον περιμένει η σπουδαία ιταλική Τρεντίνο (στις 26 Φεβρουαρίου στο Ρέντη ο πρώτος αγώνας και ο επαναληπτικός στις 5 Μαρτίου στην Ιταλία).

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός απειλήθηκε μόνο στο πρώτο σετ όταν το υπέρ του 15-8 εγινε 17-16, αλλά ευτυχώς πήρε το σετ με 25-23 και μετά έκανε πολύ εύκολα το 3-0.

Στο έξτρα σετ οι Βούλγαροι προηγήθηκε 1-3, ο Ολυμπιακός απάντησε για το 5-3 που έγινε 6-7 και όλα κρίθηκαν στο 10-10. Εκεί ο Σμιτ (κορυφαίος με 19 πόντους) έκανε το 12-10 και στο 13-11 ένα άουτ των Βούλγαρων και μια ερυθρόλευκη επίθεση τελείωσαν τον αγώνα.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19, χρυσό σετ 15-11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέμε 14 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 19 (18/30 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 2 (2/9 επ., 14% υπ. - 0% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (9/17 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 32% άριστες) / Χριστοφιδέλης (λ, 40% υπ. - 35% άριστες), Στεφάνου (λ), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες).
ΝΕΦΤΟΧΙΜΙΚ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Ζελιάσκοφ): Μπρατόεφ 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Τζόρτζεβιτς 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 7% υπ. - 7% άριστες), Ουτσίκοφ 16 (13/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρόφ 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες), Τοντόροφ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Κάρτεφ 6 (4/6 επ., 2 άσσοι) / Σαλπάροφ (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Καριάγκιν, Ιβάνοφ.