Basket League, ΑΕΚ-Ρέθυμνο 82-62: Περίπατος με ηγέτες Γκρίφιν και Χάντερ

Με κορυφαίους τους Χάντερ, Γκρίφιν και πατώντας γκάζι στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ επικράτησε 82-62 του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ

AEKBC
Επιστροφή στις νίκες, όσον αφορά την Basket League, για την ΑΕΚ, που «καθάρισε» το Ρέθυμνο (82-62) στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε το 11ο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα (11-5). Για ένα ακόμα ματς, ο Βινς Χάντερ ήταν ασταμάτητος (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ) για την ομάδα του Μπάνκι, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μάλκομ Γκρίφιν (19 πόντοι).

Ζορίστηκε για τρία δεκάλεπτα η «Ένωση», αλλά βελτίωσε την απόδοσή της στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-11 έφτασε στο τελικό +20. Αξιοσημείωτο πως σκόραραν και οι 12 παίκτες των γηπεδούχων!

Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί το… πάλεψαν όσο μπορούσαν, έδειξαν μαχητικότητα, αλλά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των «κιτρινόμαυρων». Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ζιάγκου ο Μπαρτ, με 15 πόντους, αλλά και 6 λάθη.

Το ματς

Νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, όπως φαίνεται και από το χαμηλό σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο (10-6). Η ΑΕΚ καθοδηγούμενη επιθετικά από τους Γκρίφιν και Χάντερ, προσπάθησε να χτίσει μια διαφορά, κάτι που πέτυχε σε μεγάλο βαθμό, με τους δύο προαναφερθέντες παίκτες να έχουν σημειώσει τους 14 από τους 16 πόντους της ομάδας τους (16-6 στο 7’).

Στην αντίπερα όχθη, το Ρέθυμνο έβρισκε σκορ μόνο από τον Κλάντον, που πάλευε μόνος του κάτω από τη ρακέτα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την «Ένωση» στο +10 (22-12) και τον Γκρίφιν να έχει ήδη 10 πόντους!

Με εφαλτήριο την καλή άμυνά της, η ομάδα του Μπάνκι απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου φτάνοντας για πρώτη φορά στο +16 (31-15 στο 14’). Οι Κρητικοί όμως αντέδρασαν και με σερί 8-0, έκλεισαν κάπως την «ψαλίδα» (31-23 στο 16’).

Μάλιστα, το Ρέθυμνο συνέχισε την αντεπίθεσή του και μείωσε ακόμα περισσότερο με τη λήξη του ημιχρόνου (38-33), με τους παίκτες του Ζιάγκου να «σφίγγουν» την άμυνά τους και να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να βρουν εύκολους πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής με την έναρξη του δεύτερου μέρους (38-35), ωστόσο κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι παίκτες της «Ένωσης» και με επιμέρους σκορ 10-2, έστειλαν τη διαφορά πάλι σε διψήφιο νούμερο (48-37 στο 25’), με τους Χάντερ και Γκρίφιν να ξεμπλοκάρουν επιθετικά την ομάδα του Μπάνκι.

Παρ’ όλα αυτά, οι Κρητικοί έδειξαν αυταπάρνηση και επανήλθαν μειώνοντας στους 3 πόντους (50-47 στο 28’). Την ίδια ώρα, ήταν φανερό πως οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν χάσει και πάλι τη συγκέντρωσή τους, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 57-51.

Και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου πάντως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοί να διεκδικήσουν τη νίκη μένοντας κοντά (61-54 στο 33’). Σε εκείνο το σημείο ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές και με σερί 10-0 εκτοξεύτηκαν στο +17 (71-54 στο 36’).

Το τελευταίο τετράλεπτο της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικό, με το Ρέθυμνο να ρίχνει… λευκή πετσέτα και τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής στις «ρεζέρβες» τους. Το μόνο που έμενε να ξεκαθαρίσει ήταν η τελική διαφορά, με την ΑΕΚ να κλείνει στο +20 (82-62).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62
ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 20, Γκρίφιν 19 (1), Σαντ-Ρος 5, Θίοντορ 4, Μωραΐτης 3, Ξανθόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 5, Γιαννόπουλος 2, Ματσιούλις 10, Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος 2.
Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6 (1), Μπαρτ 15 (2), Κλάντον 6, Χίκι 7 (1), Ντάνιελς 8 (1), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης 2, Τζόουνς 9 (1).