Basket League, ΑΕΚ-Λαύριο 83-64: Ασταμάτητη ΑΕΚ, «πάτησε» και το Λαύριο

Μια επιβλητική για 25 λεπτά ΑΕΚ, επικράτησε 83-64 του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την 9η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις!

4656104
Με… φόρα από το διπλό στα Ιεροσόλυμα, η ΑΕΚ «καθάρισε» και το Λαύριο, 83-64 στο ΟΑΚΑ! Η ομάδα του Μπάνκι ενθουσίασε με την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ.

Κάπως έτσι έφτασε στην 9η διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις και 5η σερί στην Basket League, όπου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-2. Κορυφαίοι για την «Ένωση» οι Χάντερ (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σάκοτα (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ρατάν-Μέις (12 πόντοι), καθοριστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Γκρίφιν (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Σερέλη υπέστη την 3η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και υποχώρησε στο 3-6. Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Μιλόσεβιτς (14 πόντοι), Κακλαμανάκης (10 πόντοι).

Το ματς
Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι και δυσκολευόταν να βρει εύκολα καλάθια, όπως αποτυπώνεται και στο ενεργητικό των 5 πόντων με 2/8 εντός παιδιάς στα πρώτα 4 λεπτά (5-7). Από ‘κει και πέρα όμως, η ομάδα του Μπάνκι «άνοιξε» το ρυθμό και με μπροστάρη τον Σαντ-Ρόος ξέφυγε κάπως στο σκορ (14-9 στο 6’). Παρ’ όλα αυτά, επήλθε… βραχυκύκλωμα για τους γηπεδούχους στο τελευταίο 4λεπτο της πρώτης περιόδου, στο οποίο σημείωσαν μόλις έναν πόντο, με συνέπεια να βρεθούν στο -1 (15-16 στο 10’).

Το Λαύριο συνέχισε να βάζει δύσκολα στην «Ένωση» μέσα από την καλή του άμυνα και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και με σερί 6-0 ξέφυγε με +3 (15-18 στο 11’). Κι ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι επιθετικά, ήρθε ένα ξέσπασμά τους με «ενορχηστρωτή» τον Γκρίφιν για να μετατρέψουν το 19-21 (12’) σε 30-21 (14’).

Οι «κιτρινόμαυροι» συντηρούσαν μια διαφορά μέχρι 6 και 9 πόντων, για να κλείσουν το ημίχρονο στο +6 (37-31). Πρωταγωνιστής τους σε αυτό το διάστημα ο πληθωρικός Γκρίφιν, που είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Από την άλλη πλευρά, οι Οντιάσε, Μιλόσεβιτς (7 πόντους έκαστος) ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

Όπως συνέβη στις δύο πρώτες περιόδους, έτσι και στην τρίτη, η ομάδα του Μπάνκι ξεκίνησε νευρικά και επέτρεψε στο Λαύριο να πλησιάσει (39-36 στο 22’). Κάπου εκεί όμως η ΑΕΚ «έσφιξε» την άμυνά της και με πρωταγωνιστή τον Τσαλμπούρη ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (48-38 στο 26’).

Η «Ένωση» είχε βρει ρυθμό επιθετικά και με τρίποντο του Σάκοτα απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (55-42 στο 28’). Με Χάντερ και Ρατάν-Μέις να παίρνουν τη σκυτάλη από τον Γκρίφιν όσον αφορά το σκοράρισμα, οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους, αφού έφτασαν μέχρι και το +20 στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-44), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπάνκι συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, έφτασε μέχρι και το +25 (74-49 στο 34’) και έκανε… διαδικαστικό το εναπομείναν διάστημα για τη λήξη του αγώνα. Μάλιστα, αυτή η διαφορά επέτρεψε στον Ιταλό τεχνικό να δώσει χρόνο συμμετοχής στις «ρεζέρβες» του και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.

Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί στα τελευταία λεπτά ήταν η τελική διαφορά, με την… μπίλια να κάθεται στο 19! Πιο συγκεκριμένα, η ΑΕΚ επικράτησε 83-64 του Λαυρίου και συνέχισε το νικηφόρο σερί της των 9 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64
ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 4, Χάντερ 14 (8ριμπ.), Γκρίφιν 8, Σαντ-Ρος 7 (1), Ρατάν-Μέις 12 (1), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14 (2), Λαρεντζάκης 6, Τσαλμπούρης 10, Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3.
Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (1), Κακλαμανάκης 10, Νίξον 6, Λαμπ 7 (1), Λούντζης, Περράκης, Κουζέλογλου, Τζόουνς 7 (1), Λεγκίκας 2, Μέλσον 9 (1), Οντιάσε 9.