Basket League, Ρέθυμνο-Κύμη 78-64: Οξυγόνο για το Ρέθυμνο, στον… πάτο η Κύμη!

Σημαντική… ανάσα πήρε το Ρέθυμνο, καθώς έχοντας σε τρομερή ημέρα τους Μπαρτ και Τζόνσον, νίκησε 78-64 την Κύμη, βάζοντάς την από κάτω

4656472
Από την τελευταία θέση της βαθμολογίας ξεκόλλησε το Ρέθυμνο!

Οι Μπαρτ και Τζόνσον ήταν σε εξαιρετική ημέρα για τους Κρητικούς, οι οποίοι επικράτησαν 78-64 της Κύμης και έτσι ανέβηκαν στο 2-7, με τους φιλοξενούμενους πλέον να βρίσκονται στον... πάτο με 1-8!

Στους 23 πόντους σταμάτησε ο πρώτος και τους 21 ο δεύτερος, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν ακόμη οι Χριστοδούλου και Τζόουνς με 11 ο καθένας. Από τους ηττημένους, έκανε ό,τι μπορούσε ο Σαγκς με 19 πόντους.

Φορτσάτο ξεκίνημα για το Ρέθυμνο στην αναμέτρηση, καθώς μπήκε με 8-0 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, με τους Χριστοδούλου και Τζόουνς έφτασε στο +11 (21-10), στο 7’. Η Κύμη προσπάθησε να πλησιάσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Σαγκς να μειώνει σε 23-17. Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός του ματς στη δεύτερη περίοδο, αλλά με τους Κρητικούς να είχαν το πάνω… χέρι και με τον «ζεστό» Τζόνσον να φτάνουν στο +13 (40-27), στα μισά. Οι Ουάσινγκτον και Χόρτον προσπάθησαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, αλλά ο Τζόνσον διατηρούσε τους γηπεδούχους σε διψήφια απόσταση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-38).

Μεγάλη προσπάθεια έκανε η Κύμη στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όπου μέσα από την καλή της άμυνα έκανε ένα 2-9 και πλησίασε στο -3 (50-47), στο 23’. Ο Μπαρτ έδωσε… ανάσα στο Ρέθυμνο (53-47), αλλά ο Σαγκς έφερε το ματς στον πόντο (53-52). Ωστόσο, τα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου ανήκαν στους γηπεδούχους, όπου με πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου την έκλεισαν στο +9 (61-52).

Πολύ νευρικό ήταν το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Τζόουνς και Χριστοδούλου να συντηρούν μία απόσταση ασφαλείας για το Ρέθυμνο μέχρι τα μισά (66-56). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Κύμη άρχισε να… παραδίνεται με τους Κρητικούς να παίρνουν τα ηνία και αυξάνοντας συνεχώς την υπέρ τους διαφορά, να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64
Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Τζόνσον 20 (4), Χριστοδούλου 11 (1), Μπαρτ 23 (3), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 11 (1), Σιγκούνας 5 (1), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Ραζής 3 (1), Μπρέισι Ντέιβις.
Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 11 (1), Σαγκς 19 (5), Κάμφορ, Ουάσινγκτον 7 (1), ΤζεΚουάν 14, Πουλιανίτης 6 (2), Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Μαραγκός 2, Τουτζιαράκης, Χολμς.