Euroleague: Αρμάνι Μιλάνο - Γκραν Κανάρια 86-94

Η Γκραν Κανάρια (4-7) είχε «σφυγμό» και θέληση, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο Μιλάνο και να νικήσει την Αρμάνι (6-5) με 94-86, για την 11η αγωνιστική

22222222
Ανταγωνιστική και εκτός έδρας δείχνει πως είναι πλέον η Γκραν Κανάρια, αφού επικράτησε της Αρμάνι με 94-86, με τους Ιταλούς να προβληματίζουν μετά την τρίτη σερί ήττα τους.

Η ισπανική ομάδα, που είχε τον βοηθό του Σάβα Μαλδονάδο, Βίκτορ Γκαρθία, στον πάγκο, με υπομονή και ψυχραιμία ξεπέρασε το άσχημο πρώτο δεκάλεπτο κι έκανε σταδιακά το βήμα για την ανατροπή, φτάνοντας στο δεύτερο σερί «διπλό» της, μετά τη νίκη μέσα στην Νταρουσάφακα.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι δεν ήταν καλή επιθετικά, ενώ είχε 30/37 βολές.

Ο Μάικ Τζέιμς είχε 26 πόντους με 7/19 σουτ και 8 ασίστ και ο Αρτούρας Γκουντάιτις μέτρησε 16 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Η Αρμάνι πήρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (16-8, 6'), αλλά η Γκραν Κανάρια με τρίποντο του Τιλί και επιμέρους 2-9 (18-17, 9'), έμεινε κοντά στο 10' (22-20). Στην συνέχεια πέρασε μπροστά με τον Όλιβερ (22-26, 12'), αύξησε την διαφορά (34-41, 17') και κράτησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (40-48, 20').

Οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις στη ρακέτα και πήγαν σε διψήφια διαφορά (56-70, 29'), για να βάλει buzzer beater ο Τζέιμς στη λήξη της περιόδου (63-71, 30'). Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε... θρίλερ! Τα καλάθια του Τσιντσιαρίνι βοήθησαν την Αρμάνι να πλησιάσει (71-75, 33'), ενώ το τρίποντό του και ακόμα ένα του Τζέιμς έφεραν τους Ιταλούς σε απόσταση... αναπνοής (77-79, 35'). Το τρίποντο του Έρικσον, ωστόσο, κράτησε «ζωντανή» την Γκραν Κανάρια (77-82, 36'), η οποία νίκησε τελικώς με 94-86.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γκραν Κανάρια είχε καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (67.5%) και μοίρασε περισσότερες ασίστ (23).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έρικσον είχε 17 πόντους (3/5τρ.), ο Τιλί πρόσθεσε 12 και πήρε 6 ριμπάουντ, ενώ ο Όλιβερ έδσε 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ραντίσεβιτς και Μπάλβιν είχαν από 10 πόντους έκαστος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίτσοφ σε 33:09 είχε 2/10 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Μάρκους Έρικσον για το 77-82, αλλά και το ριμπάουντ που πήρε, με το σκορ στο 84-91, έδωσαν το δικαίωμα στην Γκραν Κανάρια να νικήσει.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γκραν Κανάρια το κακό ξεκίνημα, η Αρμάνι την τρίτη σερί ήττα της.

Πηγή: Gazzetta.gr