Europa League: Από το... κάζο στον θρίαμβο η Μίλαν - Η Μπάτε «δούλεψε» για τον ΠΑΟΚ

uefa_aeklarnakas

Άνετα Σπόρτινγκ και Άρσεναλ - Πρόκριση η Ζενίτ, ιστορική εκτός έδρας νίκη η ΑΕΚ Λάρνακας - Ακέραιες οι ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση, προβάδισμα η Μίλαν έναντι του Ολυμπιακού

Αν και βρέθηκε κοντά σε ένα ιστορικό κάζο, η Μίλαν νίκησε με ανατροπή την Ντουντελάνζ (5-2) και πάει στο ματς με τον Ολυμπιακό με προβάδισμα.

Αν και προηγήθηκαν, οι «ροσονέρι» δέχθηκαν δύο γκολ από το club από το Λουξεμβούργο. Τελικά η τάξη αποκαταστάθηκε από την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, η οποία διατήρησε το +3 από τους «ερυθρόλευκους» στον όμιλο και την τελευταία αγωνιστική προκρίνεται ακόμα και με ήττα με ένα γκολ διαφορά ή με δύο, αν έχει σκοράρει 2+ φορές.

Η Μπάτε δούλεψε για τον... ΠΑΟΚ

Ιδανικό το αποτέλεσμα του Μπάτε-Βίντι για τον ΠΑΟΚ. Οι Λευκορώσοι επικράτησαν 2-0 στην έδρα τους και πλέον συγκατοικούν μαζί με τους Ούγγρους στην 2η θέση με έξι βαθμούς, υπερτερώντας και στην μεταξύ τους ισοβαθμία.

Η ομάδα του Μπάγκα, που έπαιζε ουσιαστικά το τελευταίο της χαρτί για την πρόκριση, άνοιξε το σκορ σε ιδανικό σημείο με τον Σίγκνεβιτς (22’).

Η Βίντι, παρότι πίεσε, δεν κατάφερε να απαντήσει και στο 85ο λεπτό, ύστερα από αντεπίθεση, ο Ίβανιτς με ψύχραιμο τελείωμα «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ ακόμη και με ήττα στο Λονδίνο μένει ζωντανός για την πρόκριση, αφού χρειάζεται νίκη με την Μπάτε στην Τούμπα την τελευταία αγωνιστική και παράλληλα νίκη και της (αδιάφορης και σίγουρα πρώτης) Τσέλσι στην Ουγγαρία.

Άνετα Σπόρτινγκ και Άρσεναλ

Την παρουσία της στους «32» του Europa League κατάφερε να εξασφαλίσει η Σπόρτινγκ Λισαβόνας και μάλιστα με απόλυτα εμφατικό τρόπο. Οι Πορτογάλοι μόνο με... θαύμα θα έμεναν εκτός συνέχειας, αλλά ακόμα και τις λιγοστές ελπίδες που ενδεχομένως να είχε η Καραμπάκ, φρόντισαν να τις εξαλείψουν με μια εκπληκτική εμφάνιση και τη νίκη με 6-1 μέσα στο Αζερμπαϊτζάν.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αφού τα «λιοντάρια» είχαν διαμορφώσει το 3-1 με γκολ των Ντοστ, Μπρούνο Φερνάντες και Νάνι, ενώ στο δεύτερο μέρος δεν έχασαν την... όρεξή τους και με άλλα τρία τέρματα έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Στο ίδιο... μήκος κύματος η Άρσεναλ, που είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της, πήρε και την 1η θέση του ομίλου, καθώς, παίζοντας με αρκετά πιτσιρίκια, δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει εκτός έδρας της Βόρσκλα. Ενδεικτικό της... φούριας των Λονδρέζων ήταν το γεγονός ότι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της νίκης τους από το πρώτο ημίχρονο, έχοντας σκόρερ δύο νέα «αστεράκια», που ενδεχομένως να μας απασχολήσουν στο άμεσο μέλλον.

Μόλις στο 10’ ο Σμιθ Ρόου έκανε το 1-0, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Ράμσεϊ στο 27’ με εκτέλεση πέναλτι. Η ορμητικότητα των «κανονιέρηδων» συνεχίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και στο 41’ ο Γουίλοκ έγραψε το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ισοπαλία-πρόκριση για Φενέρ, πρωτιά για Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Καθόλου δεν «χάλασε» τη Φενέρμπαχτσε η ισοπαλία χωρίς τέρματα, που παραχώρησε στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Κωνσταντινούπολη για την 5η αγωνιστική του Δ’ ομίλου του Europa League. Σε συνδυασμό με την ισοπαλία, επίσης χωρίς τέρματα, της Σπάρτακ Τρνάβα με την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες, η τουρκική ομάδα είναι αυτή που ακολουθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης τους Κροάτες, οι οποίοι σφράγισαν την πρωτιά.

Ιστορικό «διπλό» για την ΑΕΚ Λάρνακας

Τι κι αν ήταν αδιάφορη; Η ΑΕΚ Λάρνακας έκανε… ζημιά στη Ζυρίχη, παίρνοντας ιστορικό διπλό με 2-1 στην πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο κυπριακός σύλλογος πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας του στη φάση των ομίλων και «ξέρανε» τους γηπεδούχους, που, παρότι είχαν εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση, έμειναν πίσω στον στόχο της πρωτιάς. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 38’ με πλασέ του Γιάννου.

Η Ζυρίχη ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 74’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κελίφι, όμως ο Τρικόφσκι στο 85’ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Λάρνακας, με σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Τον πρώτο λόγο για την πρώτη θέση του ομίλου διατήρησε η Λεβερκούζεν, παρότι έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Λουντογκόρετς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 69’ με τον Μαρσελίνιο, όμως η Βέισερ στο 85’ έφερε ξανά το ματς στα ίσα και κράτησε στην ομάδα του στην πρώτη θέση.

Πρόκριση η Ζενίτ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε 1-0 την Κοπεγχάγη στη Ρωσία με το γκολ που Μακ στο 59’ για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Europa League και εξασφάλισε την πρόκριση στους «32» και την πρώτη θέση του γκρουπ, αφήνοντας στην αγωνία τους πρωταθλητές Δανίας και τις Μπορντό, Σλάβια Πράγας, μετά το 1-0 των «Γιρονδίνων επί των Τσέχων στη Γαλλία.

Οι δηλώσεις του Σουηδού εξτρέμ δείχνουν πως θέλει να μετακομίσει στην Ελλάδα για λογαριασμό της «Ένωσης»

liverpool_napoli_teliko_arthro

Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στους «16» του Champions League χάρη στο γκολ του Σαλάχ στο 34’ και την μεγάλη επέμβαση του Άλισον στο 92’ - Απίθανη πρόκριση της Τότεναμ (1-1 στην έδρα της Μπάρτσελόνα) μετά την αυτοκτονία της Ίντερ (1-1 εντός έδρας με την Αϊντχόφεν)