Basketball Champions League: ΠΑΟΚ-Φρίμπουρ 92-61: Ασπρόμαυρο πάρτι με Ελβετούς καλεσμένους

Ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Φρίμπουρ, τη... διέλυσε με 92-61 και έφτασε στο 3-3 στο BCL - Πρώτος σκόρερ ο Αθηναίου με 16 πόντους

4621360
Aπό την αρχή του ματς με την Φριμπούρ, ο ΠΑΟΚ έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και έτσι είχε εύκολο έργο κόντρα στους Ελβετούς.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 92-61 και έτσι ανέβηκε στο 3-3. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-5.

Για τους νικητές ο Αθηναίου είχε 16, ενώ για τους ηττημένους ο Τουρέ σταμάτησε στους 15 πόντους.

Ο Μιλένκο Τέπιτς ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και με 2/2 τρίποντα έκανε το 8-0, αφού ο Μορέιρα είχε ανοίξει το σκορ. Αυτό το φοβερό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, ανάγκασε τον προπονητή της Φριμπούρ να καλέσει timeout. Ο δικέφαλος του Βορρά συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο και με τον Κόνιαρη σημείωσε το 14-2 στο 5'. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου έκανε... πάρτι στην πρώτη περίοδο, αφού σούταρε με 7/10 τρίποντα και προηγήθηκε με 32-10.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίδο με τον Γκάρετ να σκοραρει για το 37-15. Ο Μαργαρίτης αύξησε τη διαφορά στο +22 (44-22) στο 17'. Οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 7-2 έκλεισαν το ημίχρονο στο 51-24. Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 9/16 τρίποντα, ενώ οι Ελβετοί με 0/8.

Ο Μορέιρα σκόραρε για το 60-29 στο 22'. Ο Γκος με 4 σερί πόντους έκανε το 69-35 στο 28', με την Φριμπούρ να έχει παραδοθεί στον ΠΑΟΚ και να μην μπορεί να μειώσει την διαφορά. Τελικά η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον δικέφαλο του Βορρά να έχει προβάδισμα 32 πόντων (69-37).

Η κατάσταση δεν μπορούσε να αλλάξει με τίποτα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει... πάρτι και να ανεβαίνει στο 3-3 στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61