Euroleague: Μπάγερν-Νταρουσάφακα 116-70

Η εντυπωσιακή Μπάγερν... σκόρπισε την Νταρουσάφακα (116-70) για την 6η αγωνιστική της Euroleague και έφτασε το 3-3, έχοντας 69% στα τρίποντα

rtrtrt
Ποιος είδε την Μπάγερν και δεν την φοβήθηκε! Η ομάδα από την Γερμανία ήταν απολαυστική κόντρα στην Νταρουσάφακα,αφού την... διέσυρε με 116-70 γιατην 6η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 3-3, ενώ οι Τούρκοι έπεσαν στο 1-5.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπούκερ με 18 πόντους, ενώ Έβανς είχε 20 για τους Τούρκους.

Οι Γερμανοί έκαναν ρεκόρ πόντων σε ματς της Euroleague, αφού είχαν σκοράρει 103 κόντρα στην ήττα από τον Ολυμπιακό με 103-105 το 2013.

H Mπάγερν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καιν προηγήθηκε με 7-2 χάρη στον Ντέντοβιτς. Η απάντηση της Νταρουσάφακα ήταν άμεση, αφού ο Έβανς με τρίποντο έκανε το 9-9 στο 4'. Οι Βαυαροί... πάτησαν γκάζι στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και ο Μπαρτελ έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (21-13, 9') στην ομάδα του.

Ντάνγκουμπιτς και Κοπόνεν με τρίποντες βόμβες ανέβασαν την διαφορά στο +10 (27-17) στο 11'. Η Μπάγερν κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και με τον Λο έκανε το 42-25 στο 15'. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, με την γερμανική ομάδα να εκτοξεύει τη διαφορά στους 19(54-35) με τις 2 βολές του Ντέντοβιτς στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 7/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 3/10.

Το σύνολο του Ράντονιτς έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, με την Νταρουσάφακα να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να πλησιάσει στο σκορ. Ο Λούσιτς ανέβασε το προβάδισμα των Βαυαρών στο +30 (71-41) στο 25', ενώ ο Κοπόνεν σκόραρε για το 84-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το υπόλοιπο του ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Μπάγερν έφτασε στο 3-3, μετά από μια εντυπωσιακή νίκη, η οποία δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν είχε 69% (18/26) τρίποντα , μοίρασε παραπάνω ασίστ (28 αντί 16), έκανε λιγότερα λάθη (4 αντί 12), ενώ... κλείδωσε τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο (87-50).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπούκερ είχε 18, ενώ Κοπόνεν είχε 16 πόντους με 2/2 δίποντα και 4/4 τρίποντα, κάνοντας μεγάλο ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Λο με 13 και 4 ασίστ, ο Ντέντοβιτς με 16 και 3 κλεψίματα και ο Μπαρτέλ με 12 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΚάλουμ είχε μόλις 4 πόντους με 2/8 εντός πεδιάς και δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Βαυαροί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 37 πόντων, τελειώνοντας το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα το ποσοστό στα δίποντα (19/46), τα 12 λάθη, αλλά και την κάκιστη αμυντική συμπεριφορά της (δέχθηκε 116 πόντους).

Tα δεκάλεπτα: 21-17, 54-35, 87-50, 116-70