Basket League, Χολαργός-ΠΑΟΚ 74-68: Σε ρυθμούς ροκ με την αύρα του Βασίλη...

Σπουδαία εμφάνιση από τον Χολαργό, που επικράτησε 74-68 εντός έδρας του ΠΑΟΚ υπό το βλέμμα του Βασίλη Κωνσταντίνου που τραγούδησε τον ύμνο της ομάδας

Xoargos
Με πρωταγωνιστές τους Γιάνκοβιτς (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ (10 πόντοι), Λοβ (14 πόντοι, 5 ασίστ), ο Χολαργός νίκησε 74-68 εντός έδρας τον απογοητευτικό ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λυκογιάννη ανέλαβε από τα πρώτα λεπτά τα ηνία της αναμέτρησης και δεν επέτρεψε ποτέ στους Θεσσαλονικείς να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Από το «ναυάγιο» των φιλοξενούμενων διασώθηκαν οι Γκος (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Αθηναίου (13 πόντοι), ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» υπέστη τη 2η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα και 4η στις 5 τελευταίες υποχρεώσεις του σε όλες τις διοργανώσεις.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά «έχτισε» μεγάλη διαφορά (7-0 στο 2’ και 14-3 στο 5’). Μάλιστα, με δύο εύστοχες βολές του Γιάνκοβιτς έφτασε ακόμα και στο +13 (20-7 στο 7’) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (25-15).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση για να απομακρυνθούν με 14 πόντους διαφορά (31-17) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Εντούτοις, με ένα σερί 5-0 ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε (31-22 στο 15’) και έδειξε να ξυπνάει. Στη συνέχεια, δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 37-28.

Το 39-30 στις αρχές της τρίτης περιόδου μετατράπηκε σε 46-30 στο 23’, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του Χολαργού στο παιχνίδι. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου απάντησε με 7-0 (46-37 στο 25’), όμως και πάλι δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο.

Με τρίποντο του Καμπερίδη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +13 (52-39 στο 27’), ωστόσο ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» 6-0 σερί για το 52-45 (29’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Γκος, που μείωσε σε 57-50.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 5 πόντους (59-54 στο 32’) καθοδηγούμενοι από τον εκπληκτικό Γκος. Παρ’ όλα αυτά, οι νεοφώτιστοι δεν αγχώθηκαν και απομακρύνθηκαν εκ νέου (68-54 στο 35’). Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει και η ομάδα του Παπαθεοδώρου πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής με σερί 10-0 (68-64 στο 37’).

Ο Χολαργός «ανάσανε» με συνεχόμενους πόντους από Φιτζπάτρικ, Γιάνκοβιτς (72-65 στο 39’), αλλά ο Αθηναίου μείωσε με τρίποντο (72-68) στα 34 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Εντούτοις, η πίεση των φιλοξενούμενων δεν απέδωσε καρπούς, με τον Φιτζπάτρικ να καρφώνει εντυπωσιακά και να βάζει τη σφραγίδα στη νίκη της ομάδας του (74-68).

Μια νίκη που πανηγύρισε κι από τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου (είδε τον αγώνα δίπλα, δίπλα με τον Διονύση Τσακνή) ο οποίος είναι κάτοικος Χολαργού και πλέον είναι και ο ερμηνευτής του ύμνου της ομάδας που ακούστηκε σήμερα για πρώτη φορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 57-50, 74-68.
Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 10, Αγκμπελέσε 7 (13 ριμπ.), Λοβ 14 (5 ασίστ), Χόκινς 11, Ντόρσεϊ, Κώττας, Καμπερίδης 3, Σπυριδωνίδης 3, Γιάνκοβιτς 19 (9 ριμπ.), Σκουλίδας 5, Καλαϊτζάκης, Οκερέαφορ 2.
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 2, Τέπιτς 7 (4 ριμπ.), Γκος 15 (6 ριμπ.), Μορέιρα 4, Πόουπ 3, Ζάρας, Χρυσικόπουλος 2, Μαργαρίτης 8, Σχίζας 2, Αθηναίου 13, Γκάρετ 2 (6 ριμπ.), Χάτσερ 10 (4 ασίστ).