Champions League, Αϊντχόφεν-Τότεναμ 2-2: «Χ»αμένη ευκαιρία

Η Τότεναμ βρέθηκε πίσω στο σκορ από λάθος της άμυνας (στο 30'), έκανε γρήγορα την ανατροπή (στο 54') κι έχασε ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη με την αποβολή του Γιορίς να αλλάζει τα δεδομένα και η Αϊντχόφεν ισοφάρισε στο 87' με τον Ντε Γιόνγκ - Η Μονακό προηγήθηκε στην έδρα της Μπριζ, όμως οι Βέλγοι ισοφάρισαν και στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν τα... άχαστα!

tottenham00
Το πρώτος μέρος της 3ης  αγωνιστικής των ομίλων του Champions League άνοιξε με δύο εξαιρετικά παιχνίδια, όπου κι οι τέσσερις ομάδες έψαχναν την πρώτη τους νίκη, αλλά τελικά πήραν τον πρώτο τους βαθμό.

Αϊντχόφεν-Τότεναμ 2-2
Οι Spurs αν και γύρισαν το ματς στην Ολλανδία, έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 79' (Γιορίς), ισοφαρίστηκαν (2-2) από την PSV στο 87' και οι δυο τους έμειναν με έναν μόλις βαθμό σε τρεις αγώνες.

Μοιάζει να ήταν η τελευταία ευκαιρία της. Εχοντας ξεκινήσει με δύο ήττες από Ιντερ και Μπαρτσελόνα, η Τότεναμ είχε ανάγκη μόνο το διπλό στην Ολλανδία. Και το άγγιξε, κάνοντας προσωρινά την ανατροπή.

Ωστόσο, από τη στιγμή που πέταξε τις καλές στιγμές της να το... τελειώσει, βρέθηκε με παίκτη λιγότερο λίγο πριν το φινάλε και το πλήρωσε με την ισοφάριση της Αϊντχόφεν.

Το 2-2 τις κράτησε και τις δύο στον πάτο του 2ου ομίλου και με μόλις ένα βαθμό να έχουν τρομερά μειωμένες πιθανότητες για την πρόκριση.

Οι Λονδρέζοι ήταν εκτός από άστοχοι και άτυχοι. Κέιν και Λαμέλα σημάδεψαν το δοκάρι, ενώ ο Λοσάνο άνοιξε το σκορ με μεγάλη τύχη (30') και κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν η μπάλα κόντραρε στον Αλντερβάιρλεντ και πέρασε πάνω από τον Γιορίς. Εκεί όμως οι Spurs βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο Λούκας πήρε επίσης κόντρα (39') και ο Κέιν (54') έβαλε με κεφαλιά το 12ό του σε 13 εμφανίσεις στο θεσμό.

Στο 79' όμως άλλαξαν όλα. Ο Γιορίς ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Λοσάνο και αποβλήθηκε. Οι γηπεδούχοι με παίκτη περισσότερο πίεσαν και βρήκαν τον βαθμό, με την προβολή του Ντε Γιονγκ (87'). Οπως φαίνεται λοιπόν οι δυο τους εκτός φοβερών εξελίξεων, θα παλέψουν για το εισιτήριο του Europa League.

Αϊντχόφεν (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Ζόετ, Φιέρχεφερ, Σβάαμπ, Ανχελίνιο, Περέιρο (83' Γκάκπο), Χέντριξ, Ντε Γιονγκ, Λοσάνο, Μάλεν, Ροσάριο, Ντάμφρις
Τότεναμ (Μαουρίτσο Ποκετίνο): Γιορίς, Αλντερβάιρλεντ, Σάντσες, Τρίπιερ, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ (74' Γουίνκς), Ερικσεν, Σον (80' Φορμ), Λούκας (64' Λαμέλα), Κέιν

Μπριζ-Μονακό 1-1
Μπριζ και Μονακό έμειναν στο 1-1, δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης και θα παλέψουν για την τρίτη θέση του ομίλου.

Μπριζ και Μονακό έψαχναν τη νίκη που θα τις κρατούσε ζωντανές στο κόλπο της πρόκρισης, αλλά το 1-1 στο Βέλγιο τις αφήνει ουσιαστικά να παλεύουν για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League.

Σαν να μην έφτανε η απουσία του Φαλκάο για τους Μονεγάσκους, μόλις στο 10’ ο Γιόβετιτς αποχώρησε τραυματίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος και έφτασαν στο γκολ στο 31’, όταν ο Γκολοβίν έδωσε την ασίστ και ο Σιλά με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1. Στιγμές αργότερα, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να κάνουν και το 0-2, αλλά ο Σιλά έχασε απίθανη ευκαιρία, έχοντας περάσει και τον αντίπαλο τερματοφύλακα!

Αυτή η φάση ήρθε να στοιχειώσει την ομάδα του Ανρί, καθώς στην επόμενη φάση ήρθε η ισοφάριση για την Μπριζ με την κεφαλιά του Γουέσλεϊ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν με το ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Μπαντιασίλ, που έκανε το ντεμπούτο του στην εστία, νίκησε τον Μποναβεντούρε.

Οι Μονεγάσκοι απείλησαν περισσότερο στη συνέχεια, η Μπριζ έπαιξε στην κόντρα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο τέλος, αλλά το 1-1 παρέμεινε.

Τέλος των αναμετρήσεων

90'+4': Καθυστερεί ο Κέιν δύο φορές και χάνει την ευκαιρία

90'+3': Τρομερή χαμένη ευκαιρία για την Μπριζ και λήξη του αγώνα!

87' ΓΚΟΟΟΛ: Μετά από φάση διαρκείας ο Ντε Γιόνγκ ισοφάρισε σε 2-2 για την Αϊντχόφεν

82': Ο Ντε Γιόνγκ στο φάουλ για τους Ολλανδούς και ο Φόρμ διώχνει σωτήρια

80': Αποβάλλεται ο γκολκίπερ της Τότεναμ Ούγκο Γιορίς ο οποίος ανέτρεψε τον Λοσάνο εκτός περιοχής και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα

75': Δοκάρι για την Τότεναμ με τον Λαμέλα

65': Η Μπριζ πιέζει ασφυκτικά την Μονακό

54' ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Έρικσεν την σέντρα, ο Κέιν την κεφαλιά και η Τότεναμ πήρε το προβάδισμα...

52': Καλή στιγμή για την Τότεναμ με το σουτ του Έρικσεν

46': Σέντρα στο Β' ημίχρονο

45': Δοκάρι για την Αϊντχόφεν με τον Περέιρο

40' ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Γουέσλεϊ με καρφωτή κεφαλιά ισοφαρίζει για την Μπριζ!

39' ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Λούκας Μόουρα με τη βοήθεια της τύχης καθώς η μπάλα κόντραρε, ισοφάρισε για την Τότεναμ..

38': Ο Σιλά απέφυγε και τον κίπερ της Μπριζ και πλάσαρε άουτ!

34': Ο Σάντσεζ σκοράρει για την Τότεναμ, αλλά το γκολ κακώς ακυρώνεται ως... οφσάιντ του Κέιν!

32' ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Σιλά βγήκε στο τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα δίνοντας το προβάδισμα στη Μονακό!

30' ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Λοσάνο κλέβει από τον Αρντεβάιλενρτ, βγαίνει απέναντι από τον Γιορίς και η μπάλα κοντράρει στον Αλντβάιλερντ περνώντας πάνω από τον τερματοφύλακα της Τότεναμ!!!

21': Ο Περέιρο στο φάουλ για την Αϊντχόφεν και η μπάλα δίπλα από το δοκάρι

18': Δοκάρι για την Τότεναμ με κεφαλιά του Κέιν!

17': Ο Κέιν σουτάρει η μπάλα κοντράρει και περνά πάνω από το δοκάρι...

15': Ευκαιρία για την Μονακό με το σουτ του Ραγκί

8': Ατυχία για Μονακό καθώς ο Γιόβετιτς τραυματίστηκε και θα γίνει αλλαγή

4': Καλή στιγμή για την Τότεναμ με τους Ολλανδούς να παραχωρούν το κόρνερ.

1': Σέντρα στους δύο αγώνες

Οι συνθέσεις
ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Λετίκα, Πουλάν, Μέχελε, Ντένσβιλ, Βίλετινκ, Φόρμερ, Ενακάμπα, Βάνακεν, Ντένις, Ουέσλι, Ρεζαεΐ.
ΜΟΝΑΚΟ: Μπαντιασιλέ, Ράγκι, Γκλικ, Ζέμερσον, Σιντιμπέ, Τίλεμανς, Μπενασέρ, Τσαντλί, Γκολόβιν, Σιλά, Γιόβετιτς.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Ντάμφρις, Σχβάαμπ, Φιέργκεφερ, Ανχελίνο, Ροσάριο, Χέντριξ, Περέιρο, Μάλεν, Λοσάνο, Ντε Γιόνγκ.
ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις, Ντεμπελέ, Ντάιερ, Έρικσεν, Λούκας Μόουρα, Σον, Κέιν.