Πήρε τον... εμφύλιο με την Μπαρτσελόνα κι έγραψε ιστορία η Γκραν Κανάρια

Οι παίκτες της Γκραν Κανάρια έδωσαν και την ψυχή τους στο πρώτο εντός έδρας ματς στην Euroleague και προσέφεραν μεγάλες συγκινήσεις στο κοινό τους, αφού επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με 87-86

1111_6
Ξέφρενοι πανηγυρισμοί για την ομάδα του Σάβα Μαλδονάδο μαζί με τον κόσμο της!

Η Γκραν Κανάρια έκανε την πρώτη της νίκη ever στην Euroleague, στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι και κόντρα σε άλλη ισπανική ομάδα, την Μπαρτσελόνα!

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν σε όλο το ματς και δεν εγκατέλειψαν ποτέ, παρόλο που κυνηγούσαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως, έκανε την ανατροπή, αφού ο Σίνγκλετον έκανε το 85-86 με 1/2 βολές και ο Χάνα στην συνέχεια έγραψε το τελικό 87-86 με 2/2 βολές, από το φάουλ του Αμερικανού.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα έφτασε σε διψήφια διαφορά στο ματς γρήγορα (9-19, 7'), με τον Πάνγκος να μετρά 7 πόντους μέσα σε 1 μόλις λεπτό, με τους γηπεδούχους να παλεύουν και να μειώνουν με τον Ραμπασέδα στο δεκάλεπτο (18-26, 10'). Η ομάδα του Μαλδονάδο έκανε αντεπίθεση στην δεύτερη περίοδο και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά (από 28-33, 14' σε 35-33, 16'), με τον Οριόλα να ισοφαρίζει για την «Μπάρτσα» στο ημίχρονο (44-44, 20').

Στην τρίτη περίοδο η Γκραν Κανάρια κρατούσε καλά, μέχρι που δέχθηκε τεχνική ποινή ο προπονητής της (53-55, 25'). Πάντως συνέχιζε να κυνηγά στο σκορ κι έφτασε στο 64-69 (30').

Η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα ξανά (72-79, 35'), αλλά Στρόμπερι και Έβανς πλησίασαν στον πόντο (81-82, 37') και πέρασαν μπροστά (85-84, 39'). Ο Τιλί έκανε καθαρή τάπα στον Σίνγκλετον, αλλά χρεώθηκε με φάουλ και ο εκνευρισμός του τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή (85-86, 39:05). Ο Χάνα έγραψε το τελικό 87-86 με 2/2 βολές, μετά από φάουλ του Σίνγκλετον.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Χάνα ήταν ψύχραιμος για να εκτελέσει τις 2 βολές στο τέλος, ενώ η Γκραν Κανάρια μοίρασε 7 ασίστ παραπάνω.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έβανς είχε 19 πόντους και 5 ασίστ και ο Χάνα 14 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Στρόμπερι και Τιλί είχαν από 13 πόντους έκαστος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σίνγκλετον είχε 2/12 σουτ σε 25:56.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι βολές του Χάνα στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γκραν Κανάρια τίποτα, η Μπαρτσελόνα την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Έβανς!