Τσάμπιονς Λιγκ: Σοκ στο Ζάγκρεμπ, στ΄ αστέρια ο Αγιαξ!

you

Η Γιούνγκ Μπόις... σόκαρε το Ζάγκρεμπ, επικράτησε 2-1 της Ντιναμό και την πέταξε εκτός διοργάνωσης. Επιστρέφει στ' αστέρια ο Αγιαξ

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ είχε το πάνω χέρι έπειτα την ισοπαλία 1-1 στη Βέρνη, ωστόσο λογάριαζε χωρίς το πάθος των Ελβετών. Η Γιούνγκ Μπόις ήταν εξαιρετική στο β' ημίχρονο, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση κι έγραψε ιστορία, αφού προκρίθηκε για πρώτη φορά στους ομίλους του Champions League. Κι όμως η Ντιναμό μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε και μόλις στο 7ο λεπτό ο Χαϊροβιτς άνοιξε το σκορ. Οι Κροάτες ήταν καλύτεροι, απείλησαν, αλλά δεν σφράγισαν την πρόκριση. Οι Ελβετοί με αρκετά ψυχικά αποθέματα... πάγωσαν σε δυο λεπτά το Ζάγκρεμπ. Στο 64' ο Ορό από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-1 και δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 2-1.

Επιστροφή στους ομίλους για τον Αγιαξ

Ο Αγιαξ είχε κάνει ουσιαστικά τη δουλειά από τον αγώνα στην Ολλανδία, όταν είχε επικρατήσει την Ντιναμό Κιέβου με 3-1 και στην Ουκρανία τελείωσε τη δουλειά. Η ομάδα του Ερικ Τεν Ταγκ [δέχθηκε μόλις δύο σουτ on-target] αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα στο Ολιμπίνσκι έτσι, για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 ο Αίαντας επιστρέφει στους ομίλους του Champions League. Στην αποστολή για το ματς ήταν ο Ελληνας τερματοφύλακας, Κώστας Λάμπρου.

Πηγή: gazzetta.gr

4622424

Ο άσος του Ολυμπιακού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου και με την συμμετοχή του αυτή έφτασε τις 100 με την φανέλα της εθνικής Ελλάδος, μπαίνοντας σε ένα... κλειστό club εκλεκτών!