Βίντεο: Η βουτιά του Τσιτσιπά που ξεσήκωσε του θεατές στο τουρνουά της Ουάσινγκτον

tsitsipas-vid

Παρά την ήττα του στον ημιτελικό, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε γιατί θεωρείται ένα από τα ανερχόμενα ταλέντα του αγωνίσματος

Το ταλέντο του έδειξε για άλλη μια φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον - ατυχή για τον ίδιο - ημιτελικό του τουρνουά της Ουάσινγκτον κόντρα στο νο2 της παγκόσμιας κατατάξης Αλεξάντερ Ζβέρεβ.

Παρά την ήττα του με 2-0 σετ (6-2, 6-4) ο Έλληνας τενίστας χάρισε στους θεατές τη φάση του αγώνα με μια βουτιά που θα ζήλευαν ακόμα και τερματοφύλακες.

Η φάση έγινε στο δεύτερο σετ ενώ το σκορ στα γκείμ ήταν 4-4. Ο Τσιτσιπάς σέρβιρε δυνατά και μετά την απάντηση του Ζβέρεβ βρήκε την ευκαιρία να ανέβει στο φιλέ. Όταν ο Γερμανός αντίπαλός του ανταποκρίθηκε στο χτύπημά του, ο Τσιτσιπάς έκανε μια βουτιά και κατάφερε να κερδίσει τον πόντο και το χειροκρότημα των θεατών.

Δείτε τη φάση που ξεσήκωσε το γήπεδο:

ΣΧΟΛΙΑ (1)

Stelios

Εξαιρετικος παικτης και αναμφιβολα ανερχομενο αστερι. Ομως οι βουτιες για να πιασει ποντους που κανει συχνα τετοιες σε ματς, δεν ειναι σοφες κινησεις. Ενας πιθανος τραυματισμος σε μια τετοια μελλοντικη φαση, μπορει να του στοιχισει μηνες αποχης απο τουρνουα και απειρους ποντους στη βαθμολογια του. Και οι μεγαλοι παικτες επιπεδου δεκκαδας κλπ., πολλες φορες αποφευγουν οριακες καταστασεις που μπορουν να οδηγησουν σε τραυματισμους. Το τεννις δεν ειναι αθλημα θεαματος, ειναι στρατηγικη, πειθαρχια και ψυχολογια. Καμμια φορα χρειαζεται να αφησεις ενα ποντο, ενα game η ακομα και σετ, αν χρειαζεται να πετυχεις το συνολικο αποτελεσμα. Ευχομαι καλη συνεχεια και παντα επιτυχιες στον Στεφανο αλλα και αυτοσυγκρατηση σε φασεις σαν και αυτες, για να τον βλεπουμε συχνα.

Το απόγευμα του Σαββάτου η αστυνομία μπλόκαρε οπαδούς του Άρη στην Εγνατία και το βράδυ οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα μπλόκαραν τους «κίτρινους» εντός γηπέδου κατακτώντας τη νίκη με το αυτογκόλ του Δεληζήση

4
pael

Νέα ανακοίνωση εξέδωσε η ΑΕΛ μετά το τέλος του αγώνα με τον Ατρόμητο έχοντας τρομερά παράπονα από το τρίο της διαιτησίας αλλά ευχαρίστησε και τον Αντωνίου ο οποίος παραιτήθηκε