Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 92-76: Ερυθρόλευκος θρίαμβος και ραντεβού τίτλου στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στους φετινούς τελικούς κερδίζοντας 92-76 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και πλέον ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Κυριακή

pao-olymp_main01
Με επιθετικό ρεσιτάλ του Ολυμπιακού, σε αντίθεση με τους τρεις προηγούμενους, κρίθηκε ο τέταρτος τελικός της Stoiximan.gr Basket League στο ΣΕΦ με τους “αιώνιους” να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή 17/6 (19:00) στο ΟΑΚΑ!

Κυριαρχία Ολυμπιακού με δίδυμο ηγετών
Ο Ολυμπιακός βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο και το ένστικτο επιβίωσης του επέβαλε “ενεργοποίηση” των ηγετών της ομάδας. Ετσι στα πρώτα λεπτά, καθοριστικά για την επιβολή του ρυθμού και της ψυχολογίας του αγώνα, ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης πήραν όλες τις επιθέσεις της ομάδας τους μέχρι το 5′ και τα πήγαν πολύ καλά. Ο αρχηγός πέτυχε 4 πόντους με διεισδύσεις, ο υπαρχηγός 6 χτυπώντας σε προσωπικές ενέργειες τους ψηλούς του Παναθηναϊκού.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο πρώτο δεκάλεπτο σε ένα ματς χωρίς ρυθμό, καθώς σφυρίχθηκαν 18 φάουλ συνολικά! Ο Παπανικολάου ήταν και πάλι καταλυτικός στην άμυνα πάνω στον Νικ Καλάθη, ενώ βοήθησε αρκετά και επιθετικά με έξι συνεχόμενους πόντους που πέτυχε. Η διαφορά για τον Ολυμπιακό ανέβηκε στο +11 (27-16, 9′), όταν πια ανέλαβαν δράση και οι Ρόμπερτς (δυο τρίποντα), ΜακΛιν και η ευστοχία πίσω από τη γραμμή του τριπόντου βελτιώθηκε (3/5 σουτ).

Επιβολή ρυθμού από Ολυμπιακό
Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα με την είσοδο του Τζέιμς, μείωσε σε 28-24 (12′), αλλά και πάλι έχασε την επαφή του με το σκορ. Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε πολλά από τον αμφίβολο μέχρι λίγες ώρες πριν το τζάμπολ, Γκιστ και τον Καλάθη, αλλά δεν είχε υπομονή στο παιχνίδι του και δεν κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα με το ποστ παιχνίδι των Ρίβερς και Λοτζέσκι.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ωστόσο, των “πρασίνων” στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τα πολλά λάθη (έφθασαν τα 9 στο ημίχρονο) και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Μόνο στη δεύτερη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 6 περισσότερες κατοχές και με την επιστροφή των Σπανούλη και Πρίντεζη στο ματς, κατάφεραν να τρέξουν επιμέρους σκορ 10-2 (38-26, 15′) με πρωταγωνιστές και πάλι τους δυο τους, οι οποίοι έκαναν με διαφορά το καλύτερο παιχνίδι τους στους φετινούς τελικούς.

Ο “Kill-Bill” πατούσε πολύ καλά και με προσωπικές ενέργειες ένας εναντίον “όλης της άμυνας του Παναθηναϊκού” κατάφερνε να φθάσει πολλές φορές στο καλάθι και να φθάσει στους 11 πόντους στο 16′. Ο Πρίντεζης πήρε πολλές φάσεις πάνω του, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του ΜακΛιν, ο οποίος έφθασε τους 9 πόντους στο πρώτο ημίχρονο χωρίς παράλληλα να έχει πολλά αμυντικά προβλήματα.

Οι Καλάθης και Γκιστ ήταν οι μοναδικοί που ήταν αποτελεσματικοί επιθετικά για τους “πρασίνους”, καθώς ο Τζέιμς ξεκίνησε με 1/6 σουτ χωρίς να μπορέσει να “πονέσει'” την άμυνα αλλαγών του Ολυμπιακού.

Σόου Λοτζέσκι
Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 12 πόντους διαφορά (48-36), αλλά η εικόνα άλλαξε πάρα πολύ γρήγορα και μάλιστα από έναν παίκτη που γνώριζε πολύ καλά το ΣΕΦ. Ο Ματ Λοτζέσκι μετά από τέσσερα χρόνια στο λιμάνι, επέστρεψε ως αντίπαλος και για πρώτη φορά αποδοκιμάστηκε από την εξέδρα με αφορμή το καυτό… τετράλεπτο του!

Ο Αμερικανός σουτέρ είχε 5 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με ένα απίστευτο κρεσέντο διάρκειας 4 λεπτών πέτυχε 4/4 τρίποντα σμπαραλιάζοντας την άμυνα του Ολυμπιακού που δεν περίμενε από αυτόν να αλλάξει τις ισορροπίες (56-53, 26′)!

…και Τζέιμς
Ο πρώην αγαπημένος των “ερυθρολεύκων” άκουσε τα εξ’ αμάξης από την κερκίδα, αλλά αποσύρθηκε γρήγορα στον πάγκο, όταν χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ στο 26′! Στην επόμενη φάση συμπλήρωσε τέσσερα φάουλ και ο Νικ Καλάθης και έτσι τη… μπαγκέτα του Παναθηναϊκού πήρε πια ο Μάικ Τζέιμς!

Ο Τζέιμς οδήγησε τους “πρασίνους” στο αγαπημένο του παιχνίδι προσωπικών ενεργειών και με αντίπαλο τον Μάντζαρη τα πήγε εξαιρετικά συνεχίζοντας το σερί που κρατούσε προηγουμένως ο Λοτζέσκι. Πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους, όλους του Παναθηναϊκού από το 26′ και την απόσυρση του Λοτζέσκι μέχρι το τέλος της περιόδου.

Λάθη Ολυμπιακού, αλλά εξαιρετικοί ΜακΛιν και Ρόμπερτς
Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυναμικά στο παιχνίδι και μείωσε στο καλάθι (577-55, 27′) εκτός των άλλων και εξαιτίας των πολλών λαθών του Ολυμπιακού που έκανε 8 στην τρίτη περίοδο, ενώ είχε 6 σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πια αρκετές λύσεις και το παιχνίδι τους είχε γίνει προβλέψιμο και απόλυτα εξαρτώμενο από τον… Τζέιμς.

Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός επιθετικά τροφοδότησε σταθερά αρκετά τον ΜακΛιν κοντά στο καλάθι και δικαιώθηκε πλήρως. Ο Αμερικανός σέντερ έδωσε μια ακόμα διάσταση στο παιχνίδι της ομάδας του που είχε πλέον να παρουσιάσει πολύ περισσότερες λύσεις σε σχέση με τους πρώτους τελικούς.

Και μια από αυτές τις λύσεις ήταν και ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος ήταν απόλυτα εύστοχος, πέτυχε καθοριστικά καλάθια και μαζί με τον ΜακΛιν έτρεξαν το καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα σερί 9-0 για το +15 (86-71, 36′)!

Ραντεβού την Κυριακή
Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει, καθώς οι Λοτζέσκι και Καλάθης δεν μπορούσαν να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο στην επιστροφή τους στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να επιστρέφουν στη δράση για να διαχειριστούν σωστά τον χρόνο και το αβαντάζ, δεν είχε πρόβλημα όχι μόνο να διατηρήσει, αλλά και να αυξήσει το προβάδισμά του.

Οι “ερυθρολεύκοι” ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 και πλέον ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ την Κυριακή.