Μουντομπάσκετ: Πικρό "αντίο" για την εθνική...

Πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά εν τέλει είπε πρόωρο και πικρό "αντίο" στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας η εθνική μας ομάδα, που έχασε με 80-72 από τον… κακό της δαίμονα, την Ισπανία, για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Η εκπληκτική εμφάνιση του Δημήτρη Διαμαντίδη, κατά πρώτο λόγο, και των Νίκου Ζήση - Σοφοκλή Σχορτσιανίτη κατά δεύτερο, αποδείχτηκε χωρίς αντίκρισμα. Η ελληνική ομάδα πλήρωσε για μία ακόμα φορά την έλλειψη καθαρού μυαλού και σωστών επιλογών απέναντι στη ζώνη, ενώ οι παίκτες της εκνευρίστηκαν και από τα προκλητικά, σε κάποιες περιπτώσεις, υπέρ των Ισπανών σφυρίγματα των διαιτητών.

Η εθνική άρχισε το ματς παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Γεγονός που μας έδωσε ρυθμό και στην επίθεση και έτσι προηγηθήκαμε με 6-2 για να έρθει ένα επιμέρους 6-1 των Ισπανών και με καλάθι του Μαρκ Γκασόλ να περάσουν οι Ίβηρες μπροστά (8-7), έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι διεθνείς μας έπαιξαν έξυπνη άμυνα πάνω στους Φερνάντεζ και Μαρκ Γκασόλ και βγάζοντας φάσεις μέσα από την άμυνα της προηγήθηκε με 17-11.

Η είσοδος του Νικ Καλάθη αποσυντόνισε την Εθνική μας αφού υπήρξε πρόβλημα στην οργάνωση και τη δημιουργία. Η επίθεση «κόλλησε» αφού ο 20χρονος πλέι μέικερ μπήκε κάπως «θολωμένος» στο ματς, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί και με επιμέρους σκορ 9-2, προηγήθηκαν 20-18 με τους Λόπεζ και Γιούλ να έχουν αλλάξει τη ροή του ματς και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 22-19 υπέρ της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Οι Ίβηρες μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 28-21, αλλά ο Νίκος Ζήσης είχε έτοιμες τις απαντήσεις και με τη βοήθεια του Σοφοκλή Σχορτσανίτη πλησιάσαμε αμέσως (28-27), αλλά οι Ισπανοί συνέχισαν να είναι... εκνευριστικά εύστοχοι, οι διαιτητές δεν έδιναν ούτε αυτά που έπρεπε στη «γαλανόλευκη» με αποτέλεσμα η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να προηγηθεί για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με οκτώ πόντους (37-29) με το ημίχρονο να κλείνει με τους Ισπανούς μπροστά 37-31.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η ιδανική για την εθνική. Ζήσης, Φώτσης και Διαμαντίδης άρχισαν να τα... γράφουν από παντού και η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας προηγήθηκε με 38-37. Η άμυνα μας «έσπαγε κόκαλα» και για κάθε καλάθι του Λόπεζ ή του Ναβάρο είχαμε έτοιμη την απάντηση με τον Διαμαντίδη να έχει πάρει «φωτιά» και την Εθνική μας να προσπερνά ακόμη και με έξι πόντους (51-45), δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Αυτό το δίλεπτο ήταν το χειρότερο της Εθνικής μας στο ματς κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί και με προσπέρασαν στο τέλος του δεκαλέπτου (52-51) κάνοντας σερί 7-0.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι διαιτητές ήταν προκλητικά με το μέρος των Ισπανών και οι Ίβηρες κατάφεραν να προηγηθούν με 61-57, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς. Οι διαιτητές συνέχισαν να σπρώχνουν τους Ισπανούς προς τους «8», η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο προηγήθηκε με 70-60, αλλά επιστρέψαμε στο ματς (72-68), μέχρι που τελικά κατάφεραν να μας ρίξουν στο καναβάτσο αφού μας εγκατέλειψαν και οι δυνάμεις μας...

Δεκάλεπτα: 22-19, 37-31, 52-51, 80-72

Ισπανία (Σκαριόλο): Φερνάντεθ 14 (2), Ρούμπιο 6, Ναβάρο 20 (2), Λόπεζ 5 (1), Ρέγιες 6, Βάσκεθ 6, Γιούλ 9 (1), Γκασόλ 4, Μουμπρού 3 (1), Γκαρμπαχόσα 5 (1).

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 2, Ζήσης 16, Σπανούλης 10, Καλάθης 1, Φώτσης 12 (3), Περπέρογλου, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 16 (3), Σχορτσανίτης 13.

Αποχωρεί από την εθνική ο Διαμαντίδης...

Την απόφασή του να αποχωρήσει από την εθνική ομάδα γνωστοποίησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης, με δηλώσεις του στην κρατική τηλεόραση, λίγη ώρα μετά τη λήξη του αγώνα με την Ισπανία.

«Δεν ξέρω τι θα κάνουν τα υπόλοιπα παιδιά, αλλά εγώ πριν, στα αποδυτήρια, τους είπα ότι είναι το τελευταίο μου παιχνίδι, η τελευταία μου συμμετοχή με την Εθνική. Τους ευχαρίστησα για όλες τις απίστευτες στιγμές που ζήσαμε. Είναι πολύ σημαντικό για έναν παίκτη να αγωνίζεται στην Εθνική. Κάθε κύκλος όμως κλείνει και η ζωή συνεχίζεται. Για μένα η Εθνική τελείωσε. Επαναλαμβάνω, είμαι πολύ ευτυχισμένος που έζησα όλα αυτά τα πράγματα, όλες αυτές τις στιγμές με αυτή την ομάδα και με αυτούς τους συμπαίκτες», τόνισε αρχικά ο Διαμαντίδης..

«Έζησα καλές και κακές στιγμές σε αυτή την ομάδα. Κατακτήσαμε ένα ευρωπαϊκό. Δεν μπορείτε να αντιληφτείτε πόσο μεγάλη χαρά ήταν αυτό το πράγμα για εμάς τους παίκτες. Πήραμε μία δεύτερη θέση σε Παγκόσμιο. Κερδίσαμε τους Αμερικανούς. Ζήσαμε πολύ έντονες και μεγάλες στιγμές. Είχαμε όμως και τις ατυχίες μας. Υπήρχαν και δύσκολες στιγμές», πρόσθεσε.

Για την ήττα και το παιχνίδι κόντρα στους Ισπανούς, είπε: «Η Ισπανία είναι μία μεγάλη ομάδα με πάρα πολύ καλούς παίκτες και αυτό το γνωρίζουμε όλοι. Δεν τα καταφέραμε σήμερα. Αμυντικά, κάναμε ένα καλό παιχνίδι, κάποια στιγμή κατάφέραμε να προηγηθούμε με έξι πόντους, αλλά τελικώς χάσαμε. Σε ένα παιχνίδι μπορεί να μη βγει τίποτα από όλα όσα έχεις σχεδιάσει πριν από αυτό. Σήμερα χάσαμε, αν και ήμασταν εύστοχοι στα σουτ. Δεν έχω δει τα στατιστικά του παιχνιδιού αλλά μάλλον κάναμε πολλά λάθη σε άλλους τομείς".