Super League: Ξέφυγε ο ΠΑΟΚ στη 2η θέση, έχασε ο Ολυμπιακός από τον Απόλλωνα - «Τριάρα» ο ΠΑΟ στηη Νέα Σμύρνη - Έπεσε η Κέρκυρα

Ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με την Ξάνθη (2-1) και εκμεταλλευόμενος την ήττα του Ολυμπιακού είναι πλέον στο +4 από τους ερυθρόλευκους - Η νίκη του Απόλλωνα σε συνδυασμό με την ήττα της Κέρκυρας από τον Αστέρα σήμανε την οριστική παραμονή της "ελαφράς ταξιαρχίας" - Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό που άλωσε τη Νέα Σμύρνη επικρατώντας με 3-0 του Πανιωνίου

4439405
Η ΑΕΚ έκανε τη δική της φιέστα κόντρα στον Λεβαδειακό, αλλά είχαμε και τα άλλα παιχνίδια της 28ης αγωνιστικής όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε αναπάντεχα να αυξήσει τη διαφορά του από τον Ολυμπιακό στη μάχη της 2ης θέσης καθώς αν και έχανε μέχρι το 70' νίκησε με 2-1 την Ξάνθη στην άδεια Τούμπα.

Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός έχανε με 1-0 από τον Απόλλωνα στην Ριζούπολη με γκολ που δέχθηκε στο πρώτο λεπτό (!), ενώ ο Παναθηναϊκός πέρασε σα σίφουνας από τη Νέα Σμύρνη επικρατώντας με 3-0!

Ο Απόλλων με τη νίκη του εξασφάλισε την παραμονή αφού η Κέρκυρα έχασε 1-3 από τον Αστέρα κι η ομάδα της Τρίπολης έπιασε την Ξάνθη στη μάχη της 5ης θέσης.

Τέλος όλων των αναμετρήσεων

87' ΓΚΟΛ: Θριαμβευτικό το πέρασμα του Παναθηναϊκού από την έδρα του Πανιωνίου καθώς ο Μολίνς πέτυχε το 0-3!

85' ΓΚΟΛ: Ο Αθανασιάσης απέκρουσε το πέναλτι του Τουράμ, αλλά ο Βραζιλιάνος με δεύτερη προσπάθεια πέτυχε το 1-3 για την Κέρκυρα...

85' ΓΚΟΛ: Ο Κουλούρης κι αυτός στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα,  με κοντινή προβολή κάνει την ανατροπή και ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-1 της Ξάνθης!

83' ΓΚΟΛ: Ο Ουντότζι πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τον Πλατανιά στο Περιστέρι

76' ΓΚΟΛ: Χατ τρικ από τον Ντιγκινί στο Περιστέρι και ο Ατρόμητος στο 4-0!

75' ΓΚΟΛ: Με πέναλτι του Μοράρ ο Παναιτωλικός προηγείται με 1-0 της Λαμίας.

69' ΓΚΟΛ: Ο Ντιγκινί πετυχαίνει το 3-0 για τον Ατρόμητο κόντρα στον Πλατανιά!

68' ΓΚΟΛ: Ο Μανιάς από  κοντά δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Αστέρα που προηγείται με 3-0 στην Κέρκυρα

68' ΓΚΟΛ: Με απίθανη κεφαλιά ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, ο οποίος ήθελε να κάνει πάσα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο!

48' ΓΚΟΛ: Ο Μανιάς με τακουνάκι πετυχαίνει το 0-2 για τον Αστέρα Τρίπολης!

39' ΓΚΟΛ: Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο νησί των Φαιάκων!

38' ΓΚΟΛ: Από ασίστ του Λουτσιάνο ο Λουντ μπήκε στην περιοχή και πέτυχε το 0-2 για τον Παναθηναϊκό!

36' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ουάρντα κι ο Ντιγκινί από κοντά πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του Ατρόμητου.

35' ΓΚΟΛ: Με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση ο Λουτσιάνο δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό μέσα στη Νέα Σμύρνη!

32' ΓΚΟΛ: Ο Μπακασέτας με συρτό σουτ από τη γραμμή της περιοχής πετυχαίνει το 2-0 για την ΑΕΚ και την φέρνει αγκαλιά με τον τίτλο...

30': ΓΚΟΛ: Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ούμπιδες ο Ατρόμητος προηγείται με 1-0 του Πλατανιά.

16' ΓΚΟΛ: Σε μια φάση ρεσιτάλ λαθών από την άμυνα του ΠΑΟΚ, οι παίκτες της Ξάνθης έκλεψαν κι ο Γέντρισεκ με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη!

12' ΓΚΟΛ: Με πέναλτι του Μπακασέτα η ΑΕΚ προηγείται με 1-0.

1' ΓΚΟΛ: Ο Αλμπάνης μόλις στο πρώτο λεπτό δίνει το προβάδισμα στον Απόλλωνα κόντρα στον Ολυμπιακό!

Αναλυτικά όλοι οι αγώνες και οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ-Ξάνθη
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Αζεβέδο, Κάνιας, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Κάμπος, Λημνιός, Πρίγιοβιτς.
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ είναι οι: Ρέι, Μαλεζάς, Δεληγιαννίδης, Μπίσεσβαρ, Σάκχοφ, Σταθόπουλος και Κουλούρης.
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σβάρνας, Φλίσκας, Σιλά, Καμαρά, Λουσέρο, Φασίδης, Γέντριτσεκ, Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο.
Στον πάγκο της Ξάνθης είναι οι: Γκαραβέλης, Κασάδο, Μελιόπουλος, Μπρίτο, Μεχία, Τριάδης και Θυμιάνης.

Απόλλων (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κοντοές, Κύργιας, Ζησόπουλος, Στάθης, Τσουκαλάς, Κονέ, Ναδάλες, Αλμπάνης, Χουάρες, Ελμπάζ
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Τσόβιτς, Μενδρινός, Ανιέτε, Κούρος, Μπαρτολίνι, Ντεβέσα.
Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Προτό, Κούτρης, Νικολάου-Ένχελς, Ελαμπντελαουί, Ρομαό-Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μαρίν-Μιραλάς, Ανσαριφάρντ.
Στον πάγκο των «ερυθρόλευκων»: Χουτεσιώτης, Ζιλέ, Χατζισαφί, Βέργος, Ανδρούτσος, Σισέ, Βρουσάι

Πανιώνιος-Παναθηναϊκός
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Κόρμπος, Σαββίδης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι
Στον πάγκο του Πανιωνίου: Μπαντής, Νόβακ, Μπραχίμι, Ουάσινγκτον, Πινιώτης, Παπαγεωργίου, Γεσίλ
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Κάτσε, Λουντ, Μουνιέ, Δώνης, Λουτσιάνο
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Διούδης, Μολίνς, Οικονόμου, Στάικος, Χατζηγιοβάνης, Ευαγγέλου, Πίσπας

Ατρόμητος-Πλατανιάς
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Σάκιτς, Κιβρακίδης, Γιαννούλης, Ντίγκινι, Ουάρντα, Ούμπιδες, Μάντσον, Μπρούνο.
Στον πάγκο οι: Μίρκοβιτς, Μπουσούλατζιτς, Κωτσόπουλος, Καρασαλίδης, Νάτσος, Κυριακίδης, Βασιλακάκης.
Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κασωτάκης, Ντικαμονά, Αγγελόπουλος, Πατράλης, Κασάλιτσα, Ουντότζι, Στανισάβλιεβιτς, Σκαρντοβέλι, Ουές, Σινγκ, Ενσικουλού.
Στον πάγκο οι: Κοκκάλας, Φούφλια, Ζίκο, Ντουαλά, Καρυπίδης, Μάλσα, Κλιάιτς.

Κέρκυρα-Αστέρας Τρίπολης
Κέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Παμλίδης, Σπινούλας, Σιόντης, Ρόλε, Ιωάννου, Μπαλάφας, Επστάιν, Μυτίδης.
Στον πάγκο οι: Κουτζαβασίλης, Αρτυματάς, Κρητικός, Γεωργίου, Τουράμ, Ζορμπάς, Γρομητσάρης.
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Σελίν, Τρ4ιανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ντούντου, Κυριακόπουλος, Καλτσάς, Μανιάς, Τσιλιανίδης.
Στον πάγκο οι: Τσιφτσής, Ισνάλντο, Δουβίκας, Τζααντί, Χριστόπουλος, Μαντιντά, Μπέρτος.

Παναιτωλικός-Λαμία
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Άργκους, Μαρινάκης, Ρότσα, Τσοκάνης, Μοράρ, Ντίας, Βιεϊρά, Μάζουρεκ, Μπράβο
Στον πάγκο οι: Κουσιάδης, Μύγας, Νταλακούρας, Κλέσιο, Γιαννιώτης, Χαντάκιας, Βασιλούδης.
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντειλιάδης, Σελίμ, Κουκολής, Ασίγκμπα, Ακόστα, Μπουλουλής, Μπούντνικ, Τσούκαλος, Μπλάζιτς.
Στον πάγκο οι: Μελισσάς, Πίτι, Κουτρομάνος, Πριντέτα, Παπαργυρίουυ, Αντρόνικ, Φράγκος.

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΛ
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Βιντάλ, Τζημόπουλος, Τσικάρσκι, Μανθάτης, Σκόνδρας, Λίλα, Μιχαήλ, Νικολιάς, Μπουκουβάλας, Κόντε
Στον πάγκο οι: Γιαννίκογλου, Χαλκιαδάκης, Γαρουβαλιάς, Γιάκος, Χέλκβιστ, Μπέριος, Καρανίκας.
ΑΕΛ (Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Γκοΐκοβιτς, ΓΚόλιας, Χούμπτσεβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Μλαντένοβιτς, Κριζμάν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς.
Στον πάγκο οι: Σουλούκος, Περόνε, Ρέντζας, Μακρής, Λυκούργος, Καρατάσιος, Μπάλλας.