Οι Μπακς του Αντετοκούνμπο σάρωσαν τους Σέλτικς και αντετιπιτίθενται

Με τους 19 πόντους του Έλληνα φόργουορντ τα «ελάφια» επικράτησαν με 116-92 και μείωσαν στο 2-1 τη σείρα

ante-dunk-1
Έχει μέλλον η σειρά των Μπακς με τους Σέλτικς. Μετά τις δύο ήττες τους στη Βοστώνη, η ομάδα του Μιλγουόκι σήκωσε κεφάλι συντρίβοντας τους αντιπάλους της με 116-92 και μείωσε σε 2-1 το «σκορ» της σειράς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα… φοβερό για να έρθει η νίκη. Τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 2 λάθη. Μάλιστα δεν χρειάστηκε να πατήσει παρκέ για πάνω από 27 λεπτά, αφού το σκορ το επέτρεπε και είχε πέντε φάουλ.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 48-25 στο ημίχρονο και οι Σέλτικς δεν πλησίασαν στη συνέχεια πέρα από το -14 (76-62), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Κρις Μίντλετον είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ από 17 πόντους πρόσθεσαν οι Έρικ Μπλέντσο και Τζαμπάρι Πάρκερ. Ο Αλ Χόρφορντ με 16, ο Γκρεγκ Μονρό με 15 και ο Τζέισον Τέιτουμ με 14 πόντους πάλεψαν περισσότερο από τους Σέλτικς.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει την Κυριακή στις 20:00 (ώρα Ελλάδας), ξανά στο Μιλγουόκι.

Δωδεκάλεπτα: 27-12, 48-25, 75-57, 116-92.