Ευρωλίγκα: Iron Men οι Γκιστ, Σίνγκλετον & “Λέκα”, τελευταίος στη λίστα των 30/30 ο Ολυμπιακός

iron_men

Μία κανονική περίοδος, 30 αγωνιστικές, 16 ομάδες, 255 παίκτες. Πόσοι από αυτούς δεν απουσίασαν από κανένα παιχνίδι; Το Eurohoops παρουσιάζει τους Iron Men της Ευρωλίγκας.

Ο αριθμός δεν ξεπερνά τους 44 και το ποσοστό του 17,3% επί των συμμετεχόντων καθιστά ακόμη πιο ξεχωριστό το επίτευγμά τους.

Η Ζαλγκίρις έχει τους περισσότερους στο ρόστερ της, πέντε τον αριθμό, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι η Φενέρμπαχτσε ακολουθούν με έναν λιγότερο. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο άλλο άκρο ως η μοναδική ομάδα με μόλις έναν παίκτη με 30/30 από τους 17 που χρησιμοποίησε.

Σε έναν αγωνιστικό χώρο που είναι ακατάλληλος για ποδόσφαιρο, οι παίκτες της ΑΕΛ και του Άρη κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να παίξουν χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν τα αντίπαλα δίχτυα (0-0)!