Ολυμπιακός: Μια τρωτή ομάδα που κάνει την υπέρβαση… καθημερινότητα!

Ο Νίκος Βαρλάς γράφει για τον Ολυμπιακό που κέρδισε με πολύ μέτριο μπάσκετ και θυμάται μια σκηνή με τον Χρόνη Εξαρχάκο και τον Φαίδωνα Γεωργίτση!

Είναι μερικές φορές, είναι κάποια παιχνίδια, που δεν σε… εξιτάρουν να πεις πολλά για μπάσκετ. Ενα από αυτό ήταν ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Εφές στην Πόλη!

Κακά τα ψέματα παιδιά, ήταν ένα “άσχημο”, ένα κακό ματς. Ελάχιστες θεαματικές φάσεις, πολλά λάθη, άσχημα ποσοστά, καταφανέστατη έλλειψη ενέργειας, κυρίως από την πλευρά του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο.

Όσοι ξέρουν την ομάδα, την… ψυχαναιμίζονται και την νιώθουν, σίγουρα είχαν “μυριστεί” από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου πως οι κόκκινοι πιθανότατα θα μείνουν από δυνάμεις, ιδέες λύσεις όσο ο χρόνος περνάει.

Αυτό έγινε. Κι, όμως, ο Ολυμπιακός που ήταν μέτριος στο πρώτο ημίχρονο και κακός στο δεύτερο, κέρδισε!

Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ: ΤΗΣ ΑΜΥΝΗΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΞΑΝΑ!

Ας φανταστούμε πως δεν έχουμε δει τον αγώνα, δεν γνωρίζουμε το αποτέλεσμα και κοιτάζουμε κάποια νούμερα.
Ο Ολυμπιακός έβαλε μόλις 61 πόντους.

Ευστόχησε μόνο σε 12 δίποντα.

Σούταρε περισσότερα τρίποντα (27) από δίποντα (23).

Στο παιχνίδι που έβαλε μόνο 12 δίποντα, σούταρε με ποσοστό 29.6% από το τρίποντο…

Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερα λάθη (16) από ασίστ (14)

Ο Ολυμπιακός είχε 13(!!) κατοχές λιγότερες από τον αντίπαλό του!

Μόνο δύο παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Μόνο δύο παίκτες συγκέντρωσαν πάνω από 10 βαθμούς στο Ranking, κάτι σπάνιο.

Ε, αυτή η ομάδα που κατέγραψε όλα αυτά τα προβληματικά νούμερα Νίκησε!

ΔΕΝ έχασε!

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΜΥΝΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΤΩΝ 58 ΠΟΝΤΩΝ

Περίεργο ε;

Για τον Ολυμπιακό μιλάμε.

Η τέχνη της επιβίωσης…

Αυτή η ομάδα, τόσα χρόνια, έχει αποδείξει πως έχει πολύ ισχυρό ένστικτο αυτοσυντήρησης, ξέρει την τέχνη της επιβίωσης και έχει χτίσει μέσα από τις κατακτήσεις της ένα ξεχωριστό μέταλλο.

Μια αγωνιστική μένει για να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος της Ευρωλίγκα και ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην πρώτη θέση παρέα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Απομένει μόνο η επίσκεψη στο Κάουνας. Για να παίξει με την περήφανη και σούπερ πετυχημένη Ζαλγκίρις του Σάρας που μετράει 4 νίκες και με ρεκόρ 9-5 βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Φενέρ!