Ευρωμπάσκετ: Νίκες για Ουγγαρία και Λετονία

Η Ουγγαρία με ηγέτη τον Χάνγκα έκανε σεφτέ στο Ευρωμπάσκετ με αντίπαλο την Τσεχία, ενώ η Λετονία ζορίστηκε από την Μ. Βρετανία

Ο Άνταμ Χάνγκα σταμάτησε στους 31 πόντους και η Ουγγαρία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ. Οι Μαγιάροι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τους Τσέχους να κυνηγούν συνέχεια το σκορ πλησιάζοντας μέχρι και τους 6 πόντους (68-62, 79-73).

Στην Κωνσταντινούπολη ο Πορζίνγκις και η παρέα του είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή κι όντας καταιγιστικοί στην 3η περίοδο έφτασαν τη διαφορά στους 26 πόντους (84-58), αλλά εκεί χαλάρωσαν κι οι Βρετανοί μείωσαν σε 95-90 χάνοντας στα 30’’ ένα εύκολο καλάθι που θα έκανε για τα καλά θρίλερ το ματς.

Αναλυτικά τα μέχρι στιγμής σημερινά αποτελέσματα:
Ουγγαρία-Τσεχία 85-73
Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-33, 66-58, 85-73
Τσεχία: Άουντα 15, Χρούμπαν 12, Σατοράνσκι 18 (2), Βελς, Παλίζα 18 (4), Σίρινα, Σβρντλικ, Πετέρκα 2, Μπόχατσικ 2, Κριζ 2.
Ουγγαρία: Άλεν 10, Κέλερ 6, Χάνγκα 31 (6), Βοϊβόντα 18 (2), Κόβακς, Φέρενς 3 (1), Περλ 12, Καράχοτζιτς 2, Είλινγκσφελντ 3.

Λετονία-Μ. Βρετανία 97-92
Τα δεκάλεπτα: 25-20, 50-40, 84-58, 97-92
Λετονία (Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 28 (3), Μπλουμς 8 (2), Ντάβις Μπέρτανς 22 (7), Ντάιρις Μπέρτανς 8 (2), Τίμμα 11 (2), Σμιτς 3, Γιανιτσένκος, Στρέλνιεκς 13 (1τρ. 9 ασ.), Σκέλε 1, Γκρατζούλις 2, Πέινερς 1
Μ. Βρετανία (Προύντι): Τζόνσον 18 (4), Μόκφορντ, Λόρενς 11 (1), Οκερεαφόρ 12 (2), Κλαρκ 9 (1), Μάρεϊ 6 (1), Μπόατενγκ 8, Αχαρα 5, Ολασένι 23.

Σλοβενία-Ελλάδα 78-72
Φινλανδία-Πολωνία 90-87 (κ.α 66-66, 1η παράταση 78-78)

Λετονία και Μ. Βρετανία έχουν από ένα ματς περισσότερο

Aποτυχία... made in Τούμπα! Ο ΠΑΟΚ έχασε και το 3ο ματς στο γήπεδο του, διασύρθηκε με 3-1 από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ κι αφού... απαξίωσε κι αντιμετώπισε χωρίς σοβαρότητα την διοργάνωση, πήρε ό,τι του άξιζε: την τελευταία θέση στον όμιλο του Europa League!

10
paok04

Ο τραγικός ΠΑΟΚ διασύρθηκε στο πρώτο ημίχρονο καθώς η ΜΠΑΤΕ προηγήθηκε με 0-3  - Ο Δικέφαλος απλά μείωσε στο Β' ημίχρονο γνωρίζοντας όμως έναν σοκαριστικό αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Europa League