Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-1: Θρυλική ανατροπή σε ένα μαγικό ντέρμπι!

Ήταν σίγουρα το καλύτερο ντέρμπι Ολυμπιακού – ΠΑΟΚ και ένα από τα καλύτερα ντέρμπι των τελευταίων ετών – Ερυθρόλευκοι και ασπρόμαυροι διεκδίκησαν τη νίκη με πάθος – Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο 5’ με τον Βαρέλα, αλλά ο ίδιος με αυτογκόλ  στο 25’ έκανε το 1-1 – Κι αφού στη συνέχεια χάθηκαν απίστευτες ευκαιρίες στο 96’ ο Μιλιβόγιεβιτς με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στους πρωταθλητές

Σ' ένα ντέρμπι που ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Βαρέλα (γκολ για τον ΠΑΟΚ στο 6' και αυτογκόλ στο 25') αλλά με ωραίο ρυθμό και πολλές φάσεις στο δεύτερο μέρος. Στο τέλος όμως ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή πήρε τη νίκη κι αύξησε την διαφορά από ΑΕΚ (+4) και ΠΑΟΚ (+7)

ΓΚΟΛ Ο ΒΑΡΕΛΑ, ΑΥΤΟΓΚΟΛ Ο ΒΑΡΕΛΑ
Οι δύο προπονητές άλλαξαν μόνο τον σέντερ φορ τους σε σχέση με το παιχνίδι της Πέμπτης (Ιντέγε αντί Καρντόσο και Κλάους αντί Τιάμ) με τον Μπέντο να βάζει και τον Βιάνα ως αριστερό μπακ. Κι ενώ ο Ολυμπιακός μπήκε με τη λογική να κλείσουμε τον ΠΑΟΚ στα καρέ του, εντούτοις ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που προηγήθηκαν.

Στο 6' από στημένη φάση η άμυνα του Ολυμπιακού κοιμήθηκε ο Μαλεζάς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Βαρέλα στο ριμπάουντ και έκανε ένα εύκολο 0-1.

Σ' ένα συνολικό κακό πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς πάλι με τον... Βαρέλα στο 25'. Ο Ιντέγε ο οποίος έφυγε οριακά από θέση οφσάιντ γύρισε την μπάλα αλλά ήταν ο αμυντικός του ΠΑΟΚ που την έσπρωξε στα δίχτυα.

ΡΟΝΤΕΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΧΑΜΕΝΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Αν και το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό από άποψης θεάματος μιας και οι δύο ομάδες βιάζονταν να να νικήσουν το ματς το δεύτερο ήταν ένα υπέροχο παιχνίδι. Συνολικά χάθηκαν 12 σπουδαίες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες.

Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο ΠΑΟΚ θα μπορούσαν να πάρουν το ματς. Ειδικά ο Δικέφαλος του Βορρά θα μπορούσε να βάλει πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό. Στο 59' ο Κλάους προειδοποίησε και στο 61' ο Κάμπος βγήκε μόνος του απέναντι από τον Καπίνο αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός έκανε το ματς μονότερμα. Πίεσε πολύ την άμυνα του ΠΑΟΚ, έκανε αρκετές φάσεις μπροστά από την εστία του Γλύκου αλλά ο Ελληνας γκολκίπερ έκανε σπουδαίες επεμβάσεις (σε Σεμπά και Μποτία). Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ούτε στα 11 λεπτά των καθυστερήσεων (είχαμε 9 λεπτά διακοπή στην αρχή του δεύτερου μέρους) θα είχαμε νικητή εμφανίστηκε ο Μιλιβόγεβιτς.

ΓΚΟΛ-ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΙΑΚΟΠΗ
Στο 97' εμφανίστηκε ως ήρωας ο Σέρβος μέσος ο οποίος με έξυπνη κεφαλιά νίκησε τον Γλύκο και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό σ' ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος. Ομως και πάλι είχαμε νέα διακοπή από τον Αρετόπουλο με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στ' αποδυτήρια και να δημιουργεί μπάχαλο για την έκβαση του ματς.

Εν τέλει το ματς τελείωσε μιας και παίκτηκαν τα υπόλοιπα τρία λεπτά του αγώνα με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν την ανατροπή και να παίρνουν τη νίκη...

MVP: Λούκα Μιλιβόγεβιτς. Τι άλλο να κάνει φέτος ο Σέρβος. Πέτυχε το πιο σημαντικό γκολ της σεζόν (μέχρι το επόμενο) και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Τζάλμα Κάμπος. Το γκολ που χάνει στο 61' είναι όλο το ματς. Βγήκε απέναντι από τον Καπίνο αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Φιγκέιρας! Κι όμως. Ο Πορτογάλος μπακ έκανε καλό παιχνίδι ως δεξί μπακ κόντρα στον Ροντρίγκες και καλό ως αριστερό μπακ κόντρα στον Κάμπος. Και φυσικά βγάζει και την ασίστ στο γκολ του Μιλιβόγεβιτς.

Η ΓΚΑΦΑ: Το αυτογκόλ του Βαρέλα. Πάει στην φασή χωρίς συγκέντρωση μιας και δεν έχει δει τίποτα. Ούτε τον Γλύκο που βγαίνει δίπλα του, ούτε ότι δεν υπάρχει παίκτης πίσω του με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Σχεδόν άριστη η διαιτησία του Αρετόπουλου. Σωστές οι κίτρινες κάρτες (θα μπορούσε να δώσει και μία στον Μάτος) και προσπάθησε να κρατήσει το παιχνίδι. Μοναδικά λάθη του αγώνα από τον δεύτερο βοηθό Ηλία Αλεξέα. Στο γκολ της ισοφάρισης ο Ιντέγε είναι οριακά οφσάιντ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ροντρίγκες οριακά καλύπτεται.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε και πήρε το παιχνίδι. Σ' ένα ματς που πολύ εύκολα θα μπορούσε να το χάσει. Ομως στο δεύτερο ημίχρονο και μετά την απίθανη χαμένη ευκαιρία του Κάμπος (61') ο Ολυμπιακός έβαλε... μέσα στο τέρμα τον ΠΑΟΚ και εν τέλει σκόραρε με τον Μιλιβόγεβιτς. Οσο για τον ΠΑΟΚ; Κατάφερε να φύγει από το Φάληρο χωρίς να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας! Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε, έβαλε τον Ολυμπιακό στο ματς δε του έβαλε ακόμα πιο δύσκολα με τις ευκαιρίες που έχασε στο δεύτερο μέρος και εν τέλει γυρνάει στην Θεσσαλονίκη στο -7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Βιάνα (46' Ελαμπντελαουί), Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης (97' Καμπιάσο), Ελιουνούσι, Σεμπά, Ιντέγε (85' Καρντόσο)
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Καπίνο, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς (81' Κρέσπο), Κάνιας (46' Χαρίσης), Τσίμιροτ, Σακχόφ (74' Μπίσεσβαρ), Ροντρίγκες, Κάμπος, Αθανασιάδης

Ρoή Ειδήσεων

Best of Network

ΣΧΟΛΙΑ (21)

ΛΕΛΕ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΜΑΔΑ ΕΧΕΙ Ο ΠΑΟΚ ΤΕΛΙΚΑ.ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΕΙ 4 ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΣΤΟΧΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΕ...ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΜΠΟΣ ΤΙ ΠΑΙΧΤΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ...ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΧΕΙ...ΣΚΥΛΙ ΜΑΥΡΟ,ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΠΟΥΘΕΝΑ..ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΣΤΟΧΟΣ!!!!ΓΕΝΙΚΑ Ο ΠΑΟΚ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΚΟΛ..ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΞΕΜΠΟΥΚΩΣΕΙ

ΤΕΛΟΣ

Ο ΠΑΟΚ προσωρινά ΚΑΙ ΜΟΝΟ φιλοξενείται στο σάπιο πρωτάθλημα των Ελλήνων. Πέστα ρε Μήρτσο στον Αρένα. Πέστα.

poit

Περαστικά

Γέλιο

Γελάνε και τα τσιμέντα στο Καραισκάκη!!!!! Χαχαχαχαχαχααααα!!!!!!!!!!!!

GEO

Ο ΠΑΟΚ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΜΑΔΑ ,ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥΣ Μ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΝΑΝ ΙΣΑΞΙΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΙΔΙΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ . ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΑΠΟΡΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΒΙΤΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ Ο ΠΑΟΚ ΠΑΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΛΑ ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ

αυτή 24-10-2016 10.35

είναι η μαγεία του ποδοσφαίρου! Ένας αγώνας αντάξιος στις προσδοκίες των φιλάθλων που πήγαν στο Φαληρικό Στάδιο για να παρακολουθήσουν ένα πραγματικό ντέρμπυ που έμοιαζε στην κυριολεξία με ρώσικη ρουλέτα γιαυτό και οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού χρειάστηκαν πολλές φορές τα υπογλώσια απο τις ευκαιρίες που έχανε ο Δικέφαλος του Βορρά. Τώρα όσο αναφορά το αποτέλεσμα καλό είναι ο προπονητής και οι παίχτες του ΠΑΟΚ να θυμούνται πως υπάρχει και ο άγραφος νόμος της μπάλας που λέει:" άλλος χάνει τις ευκαιρίες στον αγώνα και άλλος είναι τελικός νικητής."

Πέτρος

Ακόμα και σε γήπεδα στην Τουρκία, πιο κόσμια είναι η ατμόσφαιρα. Αλλά έτσι και αλλιώς κανενός το αυτί δεν ιδρώνει.

Μανωλάκης

Τα πρωτεία τα έχει πάντα η ατμόσφαιρα στην Τούμπα.

ν.τ

ενα πολυ ωραιο παιχνιδι με πολυ καλη διαιτησια...το οφσαιντ που δεν δινει στον ιντεγιε πρεπει να το βαλεις στο στοπ ωστε να δεις οτι προεξεχει το αριστερο του ποδι πανω στον βηματισμο του ενω το σωμα καλυπτεται κανονικα οπως και του ροντριγκεζ στο δευτερο ημιχρονο οπου το σωμα του καλυπτεται ενω το ποδι ειναι ενα κλικ μπροστα.ολες αυτες οι φασεις πρεπει να ειναι υπερ του επιθετικου και κακως που του ροντριγκεζ το σηκωσε οφσαιντ ο εποπτης αλλα ρε παιδια ελεος οταν ολοι θελουν 10 ριπλει για να αποφασισουν να εχουμε απαιτηση απο τους διαιτητες να αποφασισουν παντα σωστα σε κλασματα δευτερολεπτου. στον μιλιβογεβιτς δεν υπαρχει καμια κοκκινη μονο κιτρινη οπου και πηρε.στον μποτια υπαρχει κοκκινη στο 89 λεπτο.οσο για την διακοπη δεν υπαρχει κανενας κανονισμος επειδη αναψαν καπνογονα οι οπαδοι στην εξεδρα και δεν εφευγε ο καπνος να διακοπει ματς.κανενα καπνογονο δεν επεσε στον αγωνιστικο χωρο και κανενα αντικειμενο.οσο για τον ιβιτς γελαω με τις δηλωσεις του που παει να τα ριξει στον 4ο διαιτητη οτι κανανε συμφωνια ετσι του ηρθε και πηρε την ομαδα να φυγουν.γιατι δεν το εκανε στην εναρξη του ματς και γιατι δεν το εκανε στο ημιχρονο.με την λογικη του ιβιτς ο παοκ δεν θα επρεπε να παιζει με κοσμο ποτε στην τουμπα.