«Ανάσα» για Τρίκαλα με τη νίκη επί του Κολοσσού

Σημαντική νίκη πήραν οι Θεσσαλοί που τους απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα μετά τη 19η αγωνιστική της Α1

Τα Τρίκαλα πήραν σημαντική νίκη στην έδρα τους που τους δίνει βαθιά ανάσα όσον αφορά στην παραμονή τους στην κατηγορία.

Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν στην έδρα τους με 77-70 του Κολοσσού για τη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών και έφτασαν τους 26 βαθμούς αφήνοντας πίσω τους, στο -2 (24β.), Ίκαρο και Ηλυσιακό οι οποίοι ηττήθηκαν στου αγώνες που έδωσαν.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «θαλασσί», φτάνοντας χωρίς να ζοριστούν πολύ στο τελικό 77-70.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι νικητές (Έβανς, Γιούινγκ, Γιαννακίδη, Ματαλόν). Ο Όσμπι πρώτος σκόρερ της ομάδας της Ρόδου.