Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός

Δεύτερη ήττα μετά την Εφές- Η Ζαλγκίρις επικράτησε των πρωταθλητών Ευρώπης με 61-79

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και  βρέθηκε να προηγείται με 8-0 (4'), με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει σημειώσει τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Η Ζαλγκίρις, όμως, δεν άφησε τους "ερυθρόλευκους" να ξεφύγουν περισσότερο, "ροκάνισε" την διαφορά και ένα λεπτό  πριν από το τέλος προηγήθηκε με 13-14. Άμεση ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού, ο οποίος με ένα μικρό σερί 4-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (17-14).

Τη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν δύο φορές με 4 πόντους (24-20 στο 14' και 28-24 στο 16΄), με την Ζαλγκίρις να καταφέρνει να ισοφαρίσει. Ο Ολυμπιακός, όμως, με σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 39-33. Κορυφαίοι του Ολυμπιακού για το πρώτο μέρος ήταν ο Κάιλ Χάινς (11π.,5 ριμπ., 1κλ.), ο Γιώργος Πρίντεζης (9π.) και ο... συνήθης ύποπτος Βασίλης Σπανούλης (9π., 3ασ., 8 κερδισμένα φάουλ).

Εντελώς διαφορετική  ήταν η εικόνα του τρίτου  δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 42-35 (22') , αλλά κάπου  εκεί η Ζαλγκίρις με μπροστάρη τον Πόποβιτς εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της. Η ομάδα του Χοάν Πλάθα έτρεξε σερί   0-11 (42-46, 26') κι άρχισε να φλερτάρει με το +10 (45-54 στο 28΄και  48-57 στο 57' ). Τελικά η Ζαλγκίρις έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 49-59, σκορ που διαμορφώθηκε με κάρφωμα του Φουτ σχεδόν με την εκπνοή.