Serie A: Η Νάπολι νίκησε 3-1 την Ίντερ και έβαλε τη Μίλαν στο κόλπο της 4αδας - Δείτε τα γκολ

«Φωτιά» στη μάχη του Champions League - Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε το 200ό του γκολ με τη φανέλα της Λάτσιο

Collage_Maker-22-May-2023-12-01-AM-6198
Η αδιάφορη εδώ και τρεις αγωνιστικές Νάπολι επέστρεψε στις νίκες. Οι πρωταθλητές της Serie A ύστερα από την ήττα τους κόντρα στην Μόντσα επικράτησαν της Ίντερ στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» με 3-1 και έβαλαν τους Μιλανέζους σε... περιπέτειες αναφορικά με την τετράδα. Οι Νερατζούρι είναι στο +2 από την την πέμπτη Μίλαν, με δυο αγωνιστικές να απομένουν.

Οι ισορροπίες άλλαξαν από το 41ο λεπτό, όταν ο Γκαλιαρντίνι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη στο 19'). Οι Παρτενοπέι άνοιξαν το σκορ στο 67' όταν ο Ζιελίνσκι πάσαρε στον Ανγκισά, ο Καμερουνέζος χαφ έκανε μια περιστροφή μέσα στην περιοχή και με βολέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Ονάνα.

Στο 81' ο Ντιμάρκο έκλεψε την μπάλα, έβγαλε τη σέντρα και ο Λουκάκου ισοφάρισε με προβολή. Η Ίντερ κράτησε περίπου τέσσερα λεπτά την ισοπαλία και στο 85' ο Ντι Λορέντσο με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Στο 90+4' οι Ναπολιτάνοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Σιμεόνε έδωσε την ασίστ και ο Γκαετάνο διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-css6nynvk9uh)

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε έγραψε ιστορία χάρη στο γκολ που σημείωσε και έκρινε την εκτός έδρας αναμέτρηση της Λάτσιο με την Ουντινέζε (0-1) στο «Dacia Arena», φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη που την ανέβασε στην 3η θέση. Οι «λατσιάλι» ψάχνουν μία νίκη στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές για να... κλειδώσουν τη συμμετοχή τους στο Champions League.

Με το 12ο φετινό γκολ που πέτυχε ο Ιμόμπιλε στο 61ο λεπτό έφτασε τα 200 τέρματα με τη φανέλα των «αετών» και έγινε ο τρίτος ποδοσφαιριστής στη Serie A με τουλάχιστον διακόσια γκολ με τη φανέλα μόνο μιας ομάδας σε αυτόν τον αιώνα, κάτι που προηγουμένως είχαν πετύχει μόνο οι Αντόνιο Ντι Νατάλε (Ουντινέζε – 255) και Φραντσέσκο Τότι (Ρόμα – 244).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cssa5lgr4069)

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Αποτελέσματα εκλογών: Θρίαμβος Μητσοτάκη με 11 μονάδες διαφορά

Εκλογές 2023 - Live Update: Λεπτό προς λεπτό όλες οι εξελίξεις - Βίντεο και φωτογραφίες