Conference League: Ο Παυλίδης άνοιξε το δρόμο για την ανατροπή και την πρόκριση της Άλκμααρ στα ημιτελικά

Ο διεθνής φορ  με δύο γρήγορα γκολ (5' πεν., 13')  ισοφάρισε το σκορ της ήττας του πρώτου αγώνα και παρά την αποχώρηση του στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού, η ολλανδική ομάδα πήρε την πρόκριση στα πέναλτι

27078042
Με νοοτροπία νικητή και μαχητικό πνεύμα ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Αλκμάαρ κατάφερε να «γυρίσει» το σε βάρος της 2-0 απέναντι στην Άντερλεχτ στη ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Europa Conference League κι αφού οδήγησε τον αγώνα στην παράταση και στα πέναλτι με τα τέρματα του Βαγγέλη Παυλίδη (22 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις), «σφράγισε» μία μεγαλειώδη πρόκριση στα ημιτελικά, χάρις στις δύο επεμβάσεις του Μάθιου Ράιαν στη «ρώσικη ρουλέτα» από τα 11 βήματα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1ubgc2b981)

Η ΑΖ ήταν καταιγιστική απ' τα πρώτα λεπτά στη ρεβάνς του «AFAS Stadion» και πριν προλάβει να συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα είχε φέρει ήδη το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία χάρις στα γκολ του διεθνούς Έλληνα επιθετικού. Στο 5ο λεπτό ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε Ο Οντγκάαρντ και στο 14ο με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Η Αλκμάαρ έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο για να πάρει σκορ πρόκρισης, όμως στο ημίχρονο «έχασε» με τραυματισμό και τον Παυλίδη (είχε δει και την κίτρινη στο 40'), ο οποίος υπέστη διάστρεμμα και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Παρόλα αυτά συνέχισε να είναι πιο επιθετική και έφτασε μία... ανάσα απ' το 3-0 στο 84΄, όμως το πλασέ του Κέρκεζ αποκρούστηκε απ' το δεξί δοκάρι.

Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα και στη διαδικασία των πέναλτι «μίλησε» ο Μάθιου Ράιαν. Ο διεθνής Αυστραλός γκολκίπερ απέκρουσε τις εκτελέσεις των Φερτόνγκεν και Σαρντέλα, την ώρα που οι συμπαίκτες του ήταν απόλυτα εύστοχοι, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 και δίνοντας στην ολλανδική ομάδα τη μεγαλύτερη πρόκριση της Ιστορίας της.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cs1u9vu6nrgx)

Μέρντινκ 4-1

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Europa Conference League:
Φιορεντίνα (Ιταλία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 2-3 (78΄ Σοτίλ, 99΄+2 Καστροβίλι - 9΄ Σόουζα, 65΄ πέν. Βέλντε, 69΄ Σόμπιεχ)
1ος αγώνας 4-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 6-4

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 4-1 πέν. (2-0 κ.δ. και παρ.) (5΄ πέν., 14΄ Παυλίδης)
1ος αγώνας 0-2: Προκρίθηκε η Αλκμάαρ με συνολικό σκορ 6-3 (μαζί με τα πέναλτι)

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Γάνδη (Βέλγιο) 22:00

Νις (Γαλλία)-Βασιλεία (Ελβετία) 22:00