Τζαζ-Μπακς 116-144: Παρέσυραν τη Γιούτα με double-double Αντετοκούνμπο - Δείτε βίντεο

Τα «Ελάφια πέρασαν άνετα από το Σολτ Λέικ Σίτι και ταξιδεύουν στο Ντένβερ για το μεγάλο ματς με τους Νάγκετς του Νίκολα Γιόκιτς - Μόλις 25 λεπτά έπαιξε ο Greek Freak, προφυλάχθηκε ο Μίντλετον

Collage_Maker-25-Mar-2023-07-08-AM-5830
Η regular season στο ΝΒΑ μπαίνει στην τελική ευθεία, οι ομάδες διεκδικούν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει play-offs και οι Μπακς έχουν σφιχταγκαλιάσει το καλύτερο ρεκόρ στη λίγκα, επικρατώντας των Τζαζ με 116-144 στη Γιούτα.

Έτσι τα «Ελάφια» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 53-20, έφτασαν τις 23 νίκες 36 αγώνες μακριά από το Fiserv Forum και πλέον έχουν μπροστά τους το σπουδαίο παιχνίδι με τους Ντένβερ Νάγκετς τα ξημερώματα της Κυριακής 26/3 (4π.μ.).

Σε ρόλο δημιουργού ο Αντετοκούνμπο
Ο Γκρέισον Άλεν κουβάλησε επιθετικά τους Μπακς, σημειώνοντας 25 πόντους με πέντε τρίποντα ενώ σε ό,τι αφορά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο Greek Freak έπαιξε μόλις 25 λεπτά, σημειώνοντας 24 πόντους με 3/6 βολές, 9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Giannis Antetokounmpo 24 Points vs. Jazz | 3.24.23

Από 'κει και πέρα, ο Πατ Κόνατον πέτυχε 22 πόντους με 6/10 τρίποντα, ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 18 πόντους και 7 ασίστ ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 μπλοκ.

Παρεμπιπτόντως, τα «Ελάφια» πέτυχαν 22 τρίποντα, σουτάροντας με 56% εντός πεδιάς ενώ παρατάχθηκαν με τέσσερις απουσίες. Συγκεκριμένα ο Κρις Μίντλετον τέθηκε εκτός για να προφυλαχτεί, ενώ οι Ντράγκιτς, Κράουντερ και Λέοναρντ έμειναν στα... πιτς με τραυματισμούς στο γόνατο για τον Σλοβένο και στη γάμπα για τους άλλους δύο.

Για τη Γιούτα που έπεσε στο 35-38, ο Σιμόνε Φοντέκιο έκανε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους και ο Κέλι Ολίνικ σημείωσε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το Μιλγουόκι μπήκε από την αρχή του αγώνα με το πόδι στο... γκάζι, σημειώνοντας 8 τρίποντα και σουτάροντας με 50% στην πρώτη περίοδο, διατηρώντας διψήφιες διαφορές σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-40, 58-72, 85-115, 116-144.