Euro Cup, Προμηθέας - Σλασκ Βρότσλαβ 90-66: Σοβαρεύτηκε και κέρδισε

Ο Προμηθέας επικράτησε της Σλασκ με 90-66 με ανατροπή (έχανε με 9-25) και συνεχίζει να παλεύει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην πρώτη 8άδα του ομίλου του στο Eurocup

5801112
Οι Πατρινοί έχουν ήδη τσεκάρει το εισιτήριο του για την επόμενη φάση του Eurocup και πλέον ψάχνουν μια όσο το δυνατή καλύτερη θέση για να αποφύγουν τους δυσκολότερους αντιπάλους. Ο Προμηθέας αν και βρέθηκε να χάνει με 9-25 από τη Σλασκ, βελτιώθηκε κατά τη διάρκεια του ματς και έφτασε στη νίκη με 90-66.

Για τους νικητές κορυφαίος του ματς ήταν ο Τόμασον με 20 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά για τη Σλασκ ο Ντζίεβα σταμάτησε στους 19 πόντους. Στο 9-5 πήγαν οι Πατρινοί, ενώ στο 1-13 και στην τελευταία θέση έπεσαν οι ηττημένοι.

Το ματς
H Σλασκ έβαλε δύσκολα στο ξεκίνημα του ματς στον Προμηθέα, αφού προηγήθηκε με 9-14 στο 5' χάρη στον Κολέντα. Ο ίδιος παίκτης εκτόξευσε τη διαφορά στο +16, αφού έκανε το 9-25 στο 8'. Ο Τόμασον μείωσε σε 15-25.

Ο Προμηθέας δεν πτοήθηκε, άλλαξε εικόνα σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 39-33 με το τρίποντο του Τόμασον, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Ντάνγκουμπιτς διαμόρφωσε το 43-41 στο 20'. Ο Τόμασον ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα 20 λεπτά με 20 πόντους και 4/4 τρίποντα.

Η ομάδα του Χριστόπουλου ξέφυγε με 52-44 χάρη στο κάρφωμα του Κόντιτ. Ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 64-53 στο 29'. O Nτάνγκουμπιτς έγραψε το 75-59 στο 35' και κάπου εκεί η επικράτηση των γηπεδούχων κλείδωσε, αφού η πολωνική ομάδα δεν γινόταν να επιστρέψει με τίποτα από εκείνο το σημείο.

Οι Πατρινοί αντέδρασαν νωρίς στο εντυπωσιακό ξεκίνημα των Πολωνών στο ματς και στη συνέχεια είχαν εύκολο έργο.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθέας αντέδρασε στο αρχικό 9-25, ενώ υποχρέωσε την Σλασκ με 6/25 τρίποντα, ενώ οι νικητές σούταραν με 10/23.

Ο MVP: Ο Τόμασον σταμάτησε στους 20 πόντους και ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

O ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κόντιτ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ντάνγκουμπιτς είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Πολύ καλό ματς και οι δύο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Παρακχούσκι είχε 0 πόντους με 0/4 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 0/4 τρίποντα του Κουλμπόκα, αφού μιλάμε για έναν τρομερό σουτέρ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας πήρε άλλη μια νίκη στο Eurocup και συνεχίζει να παλεύει για μια θέση στην 4άδα, έχοντας ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Προμηθέας επικράτησε με 78-76 μέσα στην Πολωνία με buzzer beater τρίποντο του Κάουαν.

Τι είναι το φαινόμενο της «αρμονικής κατάρρευσης» που προκάλεσε την μεγάλη καταστροφή στην Τουρκία