Γουόριορς - Θάντερ 141-114: Μαγικός Κλέι Τόμπσον με 42 πόντους και 12/16 τρίποντα

Με τον... ασταμάτητο Κλέι Τόμπσον να παίζει και για τον τραυματία Στεφ Κάρι, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς διέλυσαν τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 141-114!

s2-basket
Ο τραυματισμός του Στεφ Κάρι ο οποίος αναμένεται να μείνει για αρκετές εβδομάδες εκτός αγωνιστικής δράσης, έδωσε επιπλέον πρωτοβουλίες στον Κλέι Τόμπσον! Ο «Splash Brother του Κάρι θυμήθηκε τον παλιό, καλό του, εαυτό και φρόντισε να βάλει «φωτιά» στα καλάθια της Οκλαχόμα!

Στα 32 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ σημείωσε 42 πόντους (σ.σ. οι 27 στο πρώτο ημίχρονο) έχοντας 3/6 δίποντα και 12/16 τρίποντα!! Αν μη τι άλλο θα μπορούσε να πει κάποιος ότι «βρήκε» για τα καλά το χέρι του κάνοντας seasοn high όσον αφορά τα εύστοχα τρίποντα σε ένα ματς. Ο Τζόρνταν Πουλ πρόσθεσε από τη πλευρά του άλλους 21 πόντους με 5/10 τρίποντα και 12 ασίστ, σε μια βραδιά όπου οι Γουόριορς είχαν 26/50 σουτ έξω από τα7.25 μέτρα!

Στους 18 πόντους σταμάτησε ο Άντριου Γουίγκινς συνθέτοντας την τριάδα όνειρο του Γκόλντεν Στέιτ ενώ οι ΝτιΒιτσέντζο και Γκριν πρόσθεσαν από 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Η μεγάλη διαφορα στο σκορ σημειώθηκε στην 3η περίοδο του αγώνα, όταν οι Γουόριορς πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 44-26!

Για την Οκλαχόμα ο συνήθης ύποπτος, Τζίλτζιους-Αλεξάντερ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους και 6/16 σουτ, ενώ οι Άαρον Γουίγκινς και Τρε Μαν είχαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.
Oklahoma City Thunder vs. Golden State Warriors Full Game Highlights | Feb 6 | 2023 NBA Season