Euroleague - Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 95-90: «Πικρά» γενέθλια

Μετά τη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός, ανήμερα των 115ων γενεθλίων του, ηττήθηκε και από την Μπασκόνια και επιστρέφει με άδεια χέρια από την Ισπανία

5796894
Ο Παναθηναϊκός έκανε το 0/2 στην ισπανική «διαβολοβδομάδα» της Euroleague καθώς γνώρισε την ήττα και στη Βιτόρια από την Μπασκόνια με 95-90.

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Το «εκρηκτικό» ξεκίνημα του Ντουέιν Μπέικον στο ματς ήταν και το «κλειδί» για να βρει ο Παναθηναϊκός λύσεις και ψυχολογία στην επίθεση προκειμένου να προηγηθεί και με 12 πόντους διαφορά στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα (4-16) έχοντας πετύχει 9 πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα. Βέβαια σ' εκείνο το σημείο χρεώθηκε με 2ο φάουλ και αναγκαστικά έπρεπε να αποσυρθεί στον πάγκο από τον Ντέγιαν Ράντονιτς.

Ακόμα και έτσι οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να κρατήσουν το «διψήφιο» προβάδισμα (10-21 στο 7'), την ώρα που ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν εκείνος που είχε μπει στο πνεύμα του αγώνα όσον αφορά την ομάδα της Μπασκόνια. Με ένα σερί 8-0 με μπροστάρη τον Αμερικανό, οι Βάσκοι μείωσαν στη μία κατοχή (18-21 στο 8') ενώ πλησίασαν και στο ένα καλάθι (21-23) με τη λήξη του α' δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» είχαν 7/12 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ η Μπασκόνια (που πήρε πράγματα και από την είσοδο του Κοστέλο) είχε μετρήσει 4/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 4/4 βολές.

5797113
5797086

Το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων ήρθε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (24-23) ενώ το επιμέρους σκορ έφτασε και στο 16-2 για το 26-23 στο 11'. Ήταν δεδομένο ότι η Μπασκόνια είχε πάρει το momentum του αγώνα και έφτασε να προηγείται με +7 πόντους (33-26) με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 23-5 σε διάστημα πέντε λεπτών. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να πλησίασε σε 35-32 αλλά και πάλι η Μπασκόνια στηρίχθηκε στα περιφερειακά σουτ για το +10 (44-34) τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο μισό του αγώνα έκλεισε με τους «πράσινους» στο -14 (52-38) καθώς το σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 28-15. Και αν συνυπολογιστεί η στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν στο +12 στο 7' δέχθηκε επιμέρους σκορ 42-17 σε 13 αγωνιστικά λεπτά. Στο ημίχρονο οι «πράσινοι» (Μπέικον 14π.) είχαν 12/22 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 5/9 βολές, 8-4 ριμπάουντ, 8 ασίστ (σ.σ. οι 6 από τον Λι), 1 κλέψιμο και 4 λάθη, ενώ η Μπασκόνια με το φοβερό 12/13 δίποντα (!), 6/16 τρίποντα, 10/10 βολές, 16-3 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη.

5797088
5797066

Τα... ίδια και χειρότερα έγιναν τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου καθώς βρέθηκε στο -20 (60-40) ύστερα από 8-0 σερί των Βάσκων. Το 10-0 της ελληνικής ομάδας για το 60-50 δεν ήταν αρκετό καθώς ο ασταμάτητος Μάρκους Χάουαρντ έφερε εκ νέου την ομάδα του στο +16 (74-58) λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (76-65). Κάλλιστα θα μπορούσαν τα πράγματα να πάνε και χειρότερα για τον Παναθηναϊκό σε αυτό το διάστημα και αυτό λόγω του επιθετικού οίστρου του Αμερικανού, ο οποίος είχε κλείσει την 3η περίοδο στους 20 πόντους.

Οι «πράσινοι» μείωσαν στους οκτώ πόντους (78-70 στο 31' και 80-72 στο 32') και προσπαθούσαν να μείνουν μέσα στο ματς, αλλά μια διαιτητική απόφαση έφερε τα πάνω-κάτω προκαλώντας την απορία όλων. Ακυρώθηκε τρίποντο του Μπέικον καθώς οι διαιτητές γύρισαν πίσω μια φάση για να τσεκάρουν αν υπήρχε διαπληκτισμός μεταξύ Γκριγκόνις και Μαρίνκοβιτς. Κάτι τετοιο δεν υπήρχε και απλά έδωσαν αντιαθλητικό ακυρώνοντας το τρίποντο. Εκεί... κόπηκε και η φόρα που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι για να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Όταν οι «πράσινοι» μείωσαν στους επτά πόντους (93-86) ήταν πολύ αργά για την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90.

Ειδήσεις σήμερα:

Πτώση Phantom F-4: «Είσαι ο ήρωάς μας» - Ο συγκινητικός αποχαιρετισμός του αδελφού του σμηναγού Τσιτλακίδη

Κακοκαιρία «Μπάρμπαρα»: Έκτακτο δελτίο επικίνδυνων καιρικών φαινομένων από την ΕΜΥ

Βίντεο: Η καταδίωξη των Τούρκων διακινητών που μετέφεραν μετανάστες έξω από την Κω