Basket League, Κολοσσός - Ιωνικός 89-48: Τον... διέλυσε και παλεύει για τετράδα

Περίπατος για τον Κολοσσό στη Ρόδο απέναντι στον Ιωνικό

5778639

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς κόντρα στον Ιωνικό ο Κολοσσός. Οι Ροδίτες πήραν διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημα του ματς, τη διαχειρίστηκαν εύκολα και επικράτησαν με το εντυπωσιακό 89-48, ανεβαίνοντας στο 7-5. Από την άλλη οι ηττημένοι που απογοήτευσαν, έπεσαν στο 3-9.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cps15tbu1b8p)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cps05z56ghr5)

Για τους νικητές ο Κένταλ είχε 15 πόντους, ο Χρυσικόπουλος 12 με 5 ριμπάουντ και 11 με 7 ριμπάουντ μέτρησε ο Κατσίβελης. Στον αντίποδα μοναδικός διψήφιος ήταν ο Λέισι με 11. Ο Ιωνικός τελείωσε την αναμέτρηση με 2/18 τρίποντα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cps036wpew95)

O Kολοσσός μπήκε εντυπωσιακά στο ματς με 23-6 χάρη στο καλάθι του Χατζηδάκη, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσε σε 25-12 με το καλάθι του Χόκς στο 9'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cprzwstyxxn5)

Ο Κόφεϊ έκανε το 34-20 για την ομάδα από τη Ρόδο στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Μπέμπης έκανε το 36-24, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 42-24 στο 19'. Οι Νικαιώτες είχαν 11/25 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και 1/7 τρίποντα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ντίξον να γράφει το 52-27 στο 23', εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +25. Ο Κολοσσός συνέχισε το... βιολί του, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και ο Χρυσικόπουλος έκανε το 56-27 στο 28'. Το δεκάλεπτο έληξε στο 63-33, με τον Ιωνικό να μην βρίσκει λύσεις επιθετικά.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, με τον Κολοσσό να παίρνει μια πολύ εύκολη νίκη στην έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-24, 63-33, 89-48

«Πυρετός» προετοιμασιών για την κηδεία του Κωνσταντίνου - «Κλείδωσαν» οι βασιλικές παρουσίες

Βίντεο - ντοκουμέντο από το τροχαίο στη Συγγρού - Χωρίς τις αισθήσεις του απεγκλωβίστηκε ο οδηγός