Basket League, Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 71-57: Αγγαρεία οι «πράσινοι», το πάλεψε η Ένωση

Σ' ένα ματς το οποίο θύμιζε περισσότερο... αγγαρεία, παρά παιχνίδι της Basket League, ο Παναθηναϊκός έφτασε «σβηστά» στη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με 71-57 και πήρε δυνάμεις ενόψει της ισπανικής «διαβολοβδομάδας» -Το πάλεψε όσο μπορούσε η Ένωση

5754393
Ζητούμενο για τον Ντέγιαν Ράντονιτς απέναντι στην ΑΕΚ ήταν να ανοίξει το rotation και να μπορέσουν όλοι όσοι αγωνίζονται 30+ λεπτά στα ματς της Euroleague να πάρουν ανάσες. Φυσικά με το... τίμημα του καλού μπάσκετ.

Άλλωστε ακολουθεί η «διαβολοβδομάδα» και τα παιχνίδια με Βαλένθια (13/12) και Μπαρτσελόνα (16/12) στην Ισπανία και ήταν άκρως αναγκαίες οι ανάσες μετά και την αναμέτρηση της περασμένης εβδομάδας απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο η οποία χρειάστηκε να οδηγηθεί στην παράταση. Από τη στιγμή που και η ΑΕΚ είχε σημαντικές απουσίες (Στρέλνιεκς, Φρέιζερ) αυτομάτως υπήρχε και η δυνατότητα για τον Μαυροβούνιο προπονητή να δοκιμασει διάφορα σχήματα, να ανοίξει το rotation και να πειραματιστεί.

Ακόμα και έτσι η Ένωση παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και μάλιστα ήταν μέσα στο ματς έως το 28', όταν το σκορ ήταν 50-46. Όμως ο Ματέους Πονίτκα το... πήρε πάνω από εκείνο το σημείο και μετά και ηγήθηκε για να πάρει ο Παναθηναϊκός διαφορά 16 πόντων (66-50) πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Ο Πολωνός είχε 14 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές και +22 στο +/- της παρουσίας του στο παρκέ.

Ίδιο στατιστικό και για τον Πάρις Λι ο οποίος μέτρησε με τη σειρά του 13 πόντους έχοντας 2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα! Για την ΑΕΚ που τελείωσε το ματς με 21 λάθη, καλύτεροι ήταν οι Ακίλ Μίτσελ (18π., 12ριμπ., 4ασ.) και Κένι Γουίλιαμς (10π., 3ασ.)

Το ματς
Ιδιαίτερα χαλαρές ήταν οι άμυνες στο ξεκίνημα του αγώνα. Και στις δύο πλευρές. Η ΑΕΚ με τη «ζώνη» προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό ωστόσο οι «πράσινοι» δεν είχαν πρόβλημα να φτάνουν εύκολα στο καλάθι μοιράζοντας εξίσου το σκοράρισμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το «τριφύλλι» βρέθηκε στο... ρελαντί στο +7 δύο φορές (18-11 και 22-15) στην πρώτη περίοδο, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (25-17). Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι (Λι 6π., Μπέικον 5π.) είχαν μετρήσει 4/5 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές, ενώ είχαν 3 ασίστ για 2 λάθη, Την ίδια ώρα η ΑΕΚ (Γουίλιαμς 5π., Μίτσελ 4π.) είχε αντίστοιχα 6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές αλλά και 6 ασίστ για 3 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +12 (29-17) ύστερα από δύο λεπτά στην 2η περίοδο και λίγο-πολύ είχε αρχίσει να προδοιαγράφεται ο τελικός νικητής. Ο Ράντονιτς ανακάτευε συνέχεια την τράπουλα θέλοντας να ανοίξει το rotation σε αυτό το ματς, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε να κρατηθεί στο ματς και να φανεί ανταγωνιστική. Από τη στιγμή που οι «πράσινοι» δεν είχαν την ίδια ενέργεια και ο Μπέικον δεν είχε καθόλου ενέργεια και ρυθμό, μετέτρεψε το +13 των γηπεδούχων (32-19) σε 32-26 έχοντας πραγματοποιήσει σερί 7-0. Η επιθετική παραγωγή είχε πέσει κατακόρυφα, κάτι που φαίνεται από το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου (13-12) έως τη λήξη του ημιχρόνου (38-29).

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η 3η περίοδο στο ματς. Ο μεν Παναθηναϊκός έπαιζε εντελώς... σβηστά αν και οι παίκτες του Ράντονιτς ήταν πολύ άστοχοι, κάτι που έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πλησιάσει στους 4 πόντους (48-44 και 50-46) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου. Ήταν το σημείο όπου η Ένωση πραγματοποίησε σερί 8-0 μετατρέποντας το 48-36 σε 48-44 δίνοντας... άλλο «χρώμα» στο ματς. Ο Ακίλ Μίτσελ έκανε μεγάλη ζημιά στην «πράσινη» ρακέτα ενώ τα δύο τρίποντα από τους Παπαδάκη και ΜακΓκριφ ήταν εκείνα που έφεραν την ομάδας του σε ανταγωνιστική θέση. Στην 3η περίοδο έκλεψε την παράσταση και η είσοδος του Νίκου Παππά, ο οποίος «ξύπνησε» κάπως την εξέδρα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-coz76lay3xv5)

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και πάλι στο +11 (61-50 στο 32') με τον Ματέους Πονίτκα να ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά έχοντας σημειώσει εννέα σερί πόντους. Στη συνέχεια ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι το +16 (66-50 στο 35'), με αποτέλεσμα να κριθεί και ο τελικός νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 38-29, 56-48, 71-57.