Euroleague, Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 82-71: Βιάστηκε να νικήσει κι έχασε

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα (46-53, 28'), αλλά στη συνέχεια επιδόθηκε σε διαγωνισμό βιασύνης κι ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές με 82-71

5745236
Για 28 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε το παιχνίδι στα... μέτρα του, αλλά μέχρι την κόρνα της λήξης φρόντισαν οι ίδιοι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με τα λάθη και τις βιαστικές τους επιλογές καθώς επίσης και η ικανότητα των Βασίλιε Μίτσιτς και Γουίλ Κλάιμπερν, να αλλάξει η κατάσταση.

Η Αναντολού Εφές νίκησε με 82-71, πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη της και οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ένα ματς όπως ακριβώς πριν λίγες μέρες στο Τελ Αβίβ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τόσο ιδανικά το παιχνίδι που προηγήθηκε με 0-7 και υποχρέωσε τον Αταμάν να καλέσει τάιμ στο 2ο λεπτό. Η Εφές άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας της και η αλήθεια είναι πως τα μακρινά σουτ του Κλάιμπερν της πρόσφεραν σκορ, όμως στην άλλη πλευρά οι Πειραιώτες όταν δε βιάζονταν και είχαν υπομονή έβρισκαν λύσεις και έτσι με τους Φαλ και Βεζένκοβ να αποκτούν επαφή με το αντίπαλο καλάθι προηγήθηκαν με 8-16 (8').

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου Μπομπουά και Μίτσιτς βρήκαν στόχο πίσω από τα 6.75 δίνοντας ψυχολογία στους συμπαίκτες του, όμως ο Λαρεντζάκης στο πρώτου τετράλεπτο στο παρκέ σκόραρε 8 πόντους και μαζί με ένα έμμεσο τρίποντο του Πίτερς κι ένα άμεσο από τον Σλούκα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +10 (26-36, 15'). Οι προσωπικότητες των γηπεδούχων βγήκαν μπροστά και ειδικά ο Μπομπουά βοήθησε στην αντίδρασή της ομάδας τους η οποία μείωσε σε 33-37 λίγο πριν την ανάπαυλα αν και τελικά ο Ολυμπιακός χάρη σε πόντους του Σλούκα πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-41.

Για τους «ερυθρόλευκους» ήταν σημαντικό να μπουν καλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην επίθεση δεν το κατάφεραν, όμως η εκπληκτική τους άμυνα δεν άφησε στην Εφές το περιθώριο να ρίξει τη διαφορά και με τον Φαλ να καρφώνει έγινε το 35-45 (24'). Η είσοδος του Ζίζιτς στον αγωνιστικό χώρο έδωσε inside game στους Τούρκους, επίσης εκμεταλλεύτηκαν πως πήγαν γρήγορα στο μπόνους των βολών λόγω των ομαδικών φάουλ των «ερυθρόλευκων» και μείωσαν σε 46-47 (26'). Ο Ολυμπιακός σκόραρε με δυσκολία και σε τέτοιες περιπτώσεις οι σπουδαίοι παίκτες δίνουν λύσεις. Αυτό έκανε ο Βεζένκοβ με 2/2 τρίποντα χάρη στα οποία μετέτρεψε το σκορ σε 46-53 (28'), αλλά και πάλι η Εφές μάζεψε την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (52-53, 30').

Η Εφές μπήκε με το μομέντουμ στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και ο Κλάιμπερν με 2/2 τρίποντα την έβαλε μπροστά στο σκορ (58-53, 32'). Η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού δεν ήταν καλή, δεν πάσαραν, είχαν βιαστικές αποφάσεις και το... πλήρωσε. Μίτσιτς και Μπομπούα παρασύρθηκαν από τον Κλάιμπερν και έτσι τα μεμονωμένα τρίποντα από Σλούκα και Λαρεντζάκη δεν ήταν ικανά να διαφοροποιήσουν την κατάσταση. Κάθε φορά που αποκτούσαν πιθανότητα αντίδρασης τους σταματούσε την όρεξη ο Μίτσιτς και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την Αναντολού Εφές νικήτρια με 82-71.