Μπλέιζερς - Κλίπερς 112-118: Ο Πάουελ «πλήγωσε» με 32άρα την πρώην ομάδα του

Ο Νόρμαν Πάουελ επέστρεψε ως αντίπαλος των Μπλέιζερς και φρόντισε να... πληγώσει την πρώην ομάδα του, οδηγώντας τους Κλίπερς στη νίκη με 118-112

s1-basket
Ο 29χρονος γκαρντ/φόργουορντ ήταν εξαιρετικός στην τελευταία περίοδο του αγώνα, σκοράροντας 22 από τους 32 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και το κλειδί για να φτάσει η ομάδα του Λος Άντζελες στη νίκη μέσα στο Όρεγκον επί των Μπλέιζερς και να βελτιώσει το συνολικό της ρεκόρ στο 12-9. Ο Πάουελ ήρθε από τον πάγκο και είχε στην στατιστική του 6/11 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε μόλις 24 λεπτά συμμετοχής.

Νωρίτερα είχε φροντίσει να κάνει την δουλειά ο Ρέτζι Τζάκσον ο οποίος είχε πετύχει 24 πόντους με 9/23 εντός παιδιάς, 12 ασίστ και 7 ριμπάουντ. «Διψήφιοι» για τους Κλίπερς ήταν επίσης και οι Ζούμπατς (12π., 13ριμπ.), Μαν (11π., 2/4τρ.) και Κόβινγκτον (15π., 3/4τρ.). Εκτός ήταν οι Λέοναρντ, Τζορτζ και Τζον Γουόλ.

Για τους Μπλέιζερς οι οποίοι γνώρισαν την 4η ήττα τους σε 8 εντός έδρας ματς, πήγε στράφι η φοβερή εμφάνιση του Άνφερνι Σάιμονς ο οποίος τελείωσε το ματς με 37 πόντους και 9/16 τρίποντα! Ο Τζέραμι Γκραντ ήταν εξίσου συγκλονιστικός με 32 πόντους και 5/11 τρίποντα, ενώ οι Νούρκιτς και Γουίνσλοου πέτυχαν από 13 και 10 πόντους αντίστοιχα. Φυσικά είναι εκτός ο Λίλαρντ, ο οποίος αναμένεται να επιστρέψει στις 4/12 απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς.