Volley League: Επική ανατροπή με φοβερό Κόβαρ ο Παναθηναϊκός, νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό

Τεράστια ανατροπή από 0-2 για τους πράσινους σε μεγάλο ματς στο Μαρούσι - Ο ΠΑΟΚ προσγείωσε τον Μίλωνα με 3-0 - Ιστορική στιγμή για Άθλο πέρασε από Κηφισιά

Collage_Maker-27-Nov-2022-12_45-AM
Ανατροπή πρωταθλητών στον Άγιο Θωμά. Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι «αιωνίων», ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 κόντρα στον Ολυμπιακό, έβγαλε και με το παραπάνω την λεγόμενη «ψυχή πρωταθλητή», καταφέρνοντας να επικρατήσει με 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10) και μείωσε στους 3 βαθμούς την διαφορά από τους πρώτους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ που έχουν από 15 στη Volley League.

Άνετο 0-1 για τον Ολυμπιακό
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ, ενώ πραγματικά εξαιρετικού αγώνα, αντάξιου των ονομάτων των δύο ομάδων. Ένα σετ που ανήκε στους Πειραιώτες οι οποίοι δεν είχαν κάποιο πρόβλημα να φτάσουν στο 0-1. Και δεν είχαν γιατί κυρίως με τον Παγένκ και μετά με τον Ιντάλγκο, πίεσαν σε μεγάλο βαθμό στο σερβίς παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα που έφτασε τους 5 πόντους (12-17). Στο διάστημα αυτό οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, έχοντας πρόβλημα στην υποδοχή και κακή ανάπτυξη από την πάσα. Στο 18-23 οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, μείωσαν σε 21-23 και 22-24, αλλά ένα λάθος σερβίς του Κόβαρ έκανε το 22-25 και το 0-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Ντέρμπι στο 2ο με συνεχόμενα λάθη του «τριφυλλιού» για το 0-2
Στο 2ο σετ και παρότι η ψυχολογία ήταν με τους φιλοξενούμενους, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και πήραν νωρίς ένα προβάδισμα τριών πόντων (9-6), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 13-13. Στο σημείο εκείνο οι Πειραιώτες πήραν ένα προβάδισμα 2 πόντων που το έκαναν 4 (17-21), δείχνοντας έτοιμοι για το 0-2. Στο 19-22 όμως ένα φοβερό 5-0 από τον Παναθηναϊκό έκανε το 24-22, αλλά ενώ όλα έδειχναν πως θα γινόταν το 1-1, ένα λάθος σερβίς του Φράγκου, 2 μπλοκ πάνω σε Ερνάντες και μια λάθος επίθεση του Κόβαρ διαμόρφωσαν το 24-26 και το 0-2 για τον Ολυμπιακό.

Ανέβηκε στο σερβίς, κράτησε την υποδοχή και μπήκε στο παιχνίδι
Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε ότι δεν είχε κάνει στα δύο προηγούμενα. Πίεσε δηλαδή περισσότερο στο σερβίς στοχεύοντας τον Ιντάλγκο, κράτησε με την σειρά του στην υποδοχή και με τον Γιάκομπσεν να ανεβάζει την απόδοσή του, κατάφερε να πάρει γρήγορα το προβάδισμα που έφτασε και τους πέντε πόντους (12-7), με τον Ολυμπιακό να αντιδρά στο 16-11 και να μειώνει σε 16-14. Και πάλι οι γηπεδούχοι έκαναν ένα καλό σερί έφτασαν στο 20-15 και 22-16, με τους φιλοξενούμενους να τα δίνουν όλα και να μειώνουν σε 22-20, αλλά ένα λάθος σερβίς του Παγένκ, μια λάθος επίθεση του Χανδρινού έγειραν την πλάστιγγα στον Παναθηναϊκό που με επίθεση του Ρανγκέλ έκανε το 25-22 και μπήκε και πάλι στο ματς.

Ίδια συνταγή, φοβερός Κόβαρ και 2-2
Και στο 4ο σετ είχαμε περίπου την ίδια εικόνα. Τον Παναθηναϊκό να πιέζει πολύ τον Ιντάλγκο στο σερβίς, με συνέπεια να χαλάσει και το επιθετικό παιχνίδι του Γερμανοκουβανού του Ολυμπιακού και με τον Κόβαρ να κάνει την με διαφορά καλύτερη εμφάνισή του όχι μόνο με τους «πράσινους», αλλά συνολικά στην καριέρα του τα τελευταία χρόνια. Ο Ολυμπιακός ωστόσο στο ξεκίνημα του σετ ήταν η ομάδα που πήρε το προβάδισμα με 11-13 και κράτησε αυτούς τους 2 πόντους μέχρι και το 17-19. Στο σημείο εκείνο ένα 3-0 του Παναθηναϊκού έκανε το 20-19 με τον Άγιο Θωμά να παίρνει «φωτιά». Και πάλι όμως οι δύο αντίπαλοι πήγαν μαζί μέχρι το 22-22, όταν μια επίθεση του Κόβαρ και δύο του Ερνάντες έκαναν το 25-22 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Το καθάρισε εύκολα ο Παναθηναϊκός το πέμπτο
Και έτσι φτάσαμε στο τάι μπρέικ στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη. Πήραν από την αρχή το προβάδισμα που έφτασε τους 4 πόντους (6-2) και ακόμα και όταν οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο (7-6), είχαν την απάντηση και πήραν αμέσως πάλι το προβάδισμα με 3 (9-6 και 10-7), ένα προβάδισμα που όχι μόνο κράτησαν, αλλά και μεγάλωσαν φτάνοντας έτσι στην μεγάλη ανατροπή και την σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός μάλιστα έκανε το τρία στα τρία κόντρα στις άλλες τρεις ομάδες που θα παλέψουν για τον τίτλο, επικρατώντας με 3-1 του ΠΑΟΚ και 3-2 των Φοίνικα και Ολυμπιακού μέσα στον Άγιο Θωμά.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Διαιτητής challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 24-26

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-22

4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 25-22

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-9, 15-10

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10) σε 149'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (12/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 38% άριστες), Ερνάντεζ 20 (18/40 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 32% άριστες), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (12/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 79% υπ. - 54% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 46% υπ. - 22% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/4 επ.).

Τα σετ:  (21-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10)

Ο ΠΑΟΚ προσγείωσε τον Μίλωνα με 3-0

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στο Μίλωνα και με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League.

O «Δικέφαλος» σημείωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 15 βαθμούς, ενώ ο Μίλων γνώρισε την 3η του ήττα και έμεινε στους 10 βαθμούς.

Με πρωταγωνιστές τους Βαν ντε Ντρις, Ράπτη, αλάνθαστη υποδοχή και πίεση στο σερβίς ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να δώσει δικαίωμα για αντίδραση στον Μίλωνα. Ο Βαν ντε Ντρις είχε 67% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και κόπηκε ελάχιστε φορές σημειώνοντας συνολικά 22 πόντους. Ο Γιόρνα σήκωσε την υποδοχή μαζί με τον Κοκκινάκη αλλά ο πρώτος υστέρησε επιθετικά. Καλός σε επίθεση και σερβίς και ο Ράπτης.

Αντίθετα, ο Μίλων στη μεγάλη σάλα του PAOK Sports Arena έχασε τα πατήματά του και μόνο ο Γιορντάνοφ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, σημειώνοντας 19 πόντους.

Στο καθοριστικό 1ο σετ ο Μίλων προηγήθηκε 9-8 με δύο μπλοκ από Ανδρεάδη, Γιορντάνοφ αλλά μετά από χαμένο σερβίς του Χερ, δύο άσσου του Βουλκίδη και λάθη των νεοσμυρνιωτών ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 για το 12-9. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το 22-18 όταν ο Μίλων ξαναμπήκε και πάλι με τον Γιορντάνοφ. Μετά από σερί 3-0 χάρις το σόου Γιορντάνοφ ισοφάρισε 22-22 αλλά δεν έκανε την ανατροπή.

Ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση και ο Ράπτης με κόντρα επίθεση έκαναν το 24-22, ο Γιορντάνοφ μείωσε 24-23 και ο Ράπτης με μπλοκ άουτ από τα χέρια του Μπράιαν έκανε το 25-23 και έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά με προβάδισμα 4-0 χάρις το σερβίς του Ράπτη που απέφερε και 2 άσσους. Ο Μίλων προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε να μειώσει σε 16-14 με τον άσσο του Ανδρεάδη και τους πόντους από Μολίνα, Γιορντάνοφ. Ο ΠΑΟΚ όμως με τον σούπερ Ράπτη σε μπλοκ και επίθεση και τον αήττητο Βαν ντε Ντρις έκανε σερί 3-0 για το 19-14. Κάπου εκεί τελείωσε και ο αγώνας. Ο Μίλων δεν απάντησε και ο ΠΑΟΚ έτρεξε άνετα το σκορ μέχτι το 25-18 που διαμορφώθηκε από τον Ράπτη για το 2-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-1 και 10-4 με τον Βαν ντε Ντρις. Ο Μίλων μείωσε 12-9 με τον άσσο του Χερ και δύο προσωπικούς πόντους του Ανδρεάδη αλλά ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 3-0 ξέφυγε 15-9 και αργότερα με νέο σερί 4-0 άνοιξε τη διαφορά στο 19-10. Ο αγώνας τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Νανόπουλου 25-15 και 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 25-15) σε 73΄

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 1π. (1/20επ., 68%υπ., 58%αρ.), Κόστα 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (1/4επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 14 (10/18επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 25%υπ., 12%αρ.), Βαν ντε Ντρις 22 (18/27επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 67%υπ., 56%αρ.), Γάτσης, Τακουρίδης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 5π. (3/8επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 19 (17/34επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 8 (8/17επ., 47%υπ., 16%αρ.), Εφραιμίδης 3 (3/10επ., 38%υπ., 38%αρ.), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός (λ. - 55%π., 45%αρ.), Θεοδόσης, Δημητούλης, Νανόπουλος 3 (2/10επ., 62%υπ., 23%αρ.), Στράτος.

Ιστορική στιγμή για Άθλο πέρασε από Κηφισιά (2-3) και πήρε την πρώτη του νίκη

Πραγματικός άθλος από τον Άθλο Ορεστιάδας στον πρώτο αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Volley League. H ομάδα του Έβρου παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Κάι Ντε Πρα, Γκλάντστοουν και Αλγκούλ (χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι) νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της Volley League.

O αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με εναλλαγές στο σκορ και τον Άθλο να δικαιώνεται για την επιμονή του στο σερβίς, στην καλή άμυνα και στις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Ο Άθλος έδωσε το 4ο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες στη Volley League και έπιασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Ρουσσόπουλο αντί του Κώστα Στιβαχτή αλλά το πρόβλημα ήταν η κακή υποδοχή. Επίσης στο 4ο σετ ο Οκοσάνοβιτς αποχώρησε με πόνους στη μέση και διαγώνιος επιστρατεύτηκε ο Παπαδόπουλος. Η Κηφισιά παρότι κυριάρχησε στο μπλοκ, πίεσε στο σερβίς, είχε "μαύρες τρύπες" στην υποδοχή και λίγες λύσεις στην επίθεση. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα και συνολικά το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ στο πρωτάθλημα. Με τον βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 11 στη βαθμολογία. Κορυφαίος της Κηφισιάς ήταν ο Τσέιβερς που σημείωσε 21 πόντους αλλά με ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση 34% (15/44 επιθέσεις).

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 12 άσσοι, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16) σε 133΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11π. (9/25επ., 2 άσσοι), Ρουσσόπουλος 7 (1/2επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ρικάρντο 15 (15/28επ., 53%υπ., 12%αρ.), Σπηλιώτης 8 (2/3επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μορέιρα 9 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 100%υπ., 67%αρ.), Τσέιβερς 21 (15/44επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 67%υπ., 21%αρ.), Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος (50%υπ., 12%αρ.), Φιλιππακόπουλος.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 16π. (6/9επ., 4 μπλοκ, 6 άσσοι), Κάιο Ντε Πρα 22 (19/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κασαμπαλής 5 (2/2επ., 3 άσσοι), Αλγκούλ 14 (12/18επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (9/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 70%υπ., 30%αρ.), Γκένοφ 12 (12/20επ., 59%υπ., 16%αρ.) / Βελούδης (λ. - 70%υπ., 30%αρ.), Μποζίδης.

Έκρηξη στην Κωνσταντινούπολη: Το χτύπημα στην Ταξίμ μπορεί να είναι προβοκάτσια, λέει Τούρκος βουλευτής

Μετρό Θεσσαλονίκης: Ενθουσιασμός και μεγάλες ουρές - Φωτογραφίες

Κιβωτός του Κόσμου: Σαρωτικοί έλεγχοι των αρχών στις χορηγίες και τις δωρέες