Euroleague, Παναθηναϊκός - Βίρτους Μπολόνια 88-85: Επιβίωσε στην παράταση με σούπερ Γουίλιαμς

Μετά από τη συντριβή από την Φενέρ ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Γουίλιαμς (26π) επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας στην παράταση με 88-85 την Βίρτους στο ΟΑΚΑ

5739186
Μετά από ένα παιχνίδι - θρίλερ που οδηγήθηκε στην παράταση (76-76 κ.α) ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 88-85 της Βίρτους στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει άμυνες στο πρώτο τρίλεπτο του ματς αλλά από τη στιγμή που δεν μπορούσε να τις εκμεταλλευτεί στην επίθεση, μοιραία θα το πλήρωνε. Αν και προηγήθηκε με 6-3 στο 2' στη συνέχεια δέχθηκε 12-0 σερί από την ομάδα της Μπολόνια η οποία είχε εστιάσει την άμυνά της σε ζώνη. Έτσι μέσα σε τέσσερα λεπτά βρέθηκε να προηγείται με 6-15 στο 6' και αυτό χάρη στον Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος είχε πετύχει τους 8 από τους 12 πόντους του ιταλικού σερί. Και να ήταν μόνο αυτό; Το επιμέρους σκορ εκτοξεύθηκε στο 1-16 για λογαριασμό της Βίρτους η οποία έφτασε στο 7-19!

Η ιταλική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ έως το τέλος της πρώτης περιόδου (12-21) ενώ το αποκρουστικό θέαμα των «πρασίνων» στην επίθεση αποτυπώθηκε και από τις αποδοκιμασίες των φίλων της ομάδας μετά τη λήξη του δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου είχαν μόλις 1/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα ενώ η Βίρτους 4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα και επτά ριμπάουντ περισσότερα (12-5).

Η διαφορά των 12 πόντων παράμενε σταθερά και στην 2η περίοδο (12-24 στο 11') καθώς δεν άλλαζε δραματικά η κατάσταση στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Όμως κάποιες καλές άμυνες σε συνδυασμό με το τρανζίσιον παιχνίδι που προσπάθησε να «βγάλει» ο Παναθηναϊκός από την άμυνά του, τον βοήθησαν ώστε να πραγματοποιήσει 7-0 σερί μετατρέποντας το 17-28 σε 24-28 στο 13' ενώ δύο λεπτά αργότερα μείωσε την διαφορά στο ένα καλάθι (30-32) έχοντας βελτιώσει τα ποσοστά. Όχι λόγω του καλού μπάσκετ, αλλά λόγω της καλύτερης ευστοχίας που είχαν οι παίκτες του Ράντονιτς, ακόμα και σε «σκοτωμένες» επιθέσεις.

Το ημίχρονο έκλεισε με την Βίρτους να προηγείται με διαφορά μίας κατοχής (38-41) η οποία μάλλον... τιμητική ήταν για τους γηπεδούχους. Στο πρώτο μισό του ματς είχαν μετρήσει 7/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 9/13 βολές, 10-5 ριμπάουντ, 10 ασίστ (σ.σ. χωρίς να έχει πασάρει ο Γουόλτερς που μετρούσε 10 πόντους), 3 κλεψίματα, 3 τάπες και μόλις 3 λάθη. Αντίστοιχα η Βίρτους Μπολόνια είχε στο διάστημα 6/17 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 11/13 βολές, 15-4 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 τάπες και 5 λάθη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην 3η περίοδο καθώς η ιταλική ομάδα μπορούσε να κρατήσει σταθερά τη διαφορά (45-53 στο 25') παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να πλησιάσουν. Το μόνο που μπόρεσαν ήταν να βρεθούν σε απόσταση μίας κατοχής (43-45 και 45-48) αλλά η Βίρτους έβρισκε τρόπους να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ και να κρατήσει διαφορά και στο +8 (45-53). Μέχρι εκεί. Έκτοτε γύρισε ο «πράσινος» διακόπτης και ο Παναθηναϊκός έσφιξε στην άμυνα και άρχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75 μετρα. Γουόλτερς και Γουίλιαμς το... πήραν πάνω τους και με επιμέρους σκορ 17-2 (!!) πήραν τα ηνία του ματς. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 67-62 με το «τριφύλλι» να είχε επιστρέψει για τα καλά στο ματς.

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +7 (69-62 και 71-64) αλλά έχασε τις ευκαιρίες να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς. Και όταν δεν γίνεται αυτό, νομοτελειακά συμβαίνει το αντίθετο. Όπως και έγινε! Η ιταλική ομάδα βρήκε τις λύσεις να μειώσει στον πόντο (74-73 δύο λεπτά πριν από τέλος) και να μετατρέψει την «crunch time» του αγώνα σε πραγματικό «γκραν γκινιόλ». Ο Μίλος Τεόντοσιτς με τρίποντο στο 1:22 έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Βίρτους Μπολόνια με 74-76 η οποία είχε πραγματοποιήσει επιμέρους 12-4! Ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο στα 49'' ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Τζαϊτέ αστόχησε εξ επαφής κάτω από το καλάθι και ο Λι με λέι απ στα 11'' έφερε το ματς στα ίσια (76-76).

Στην τελευταία επίθεση της ιταλικής ομάδας ο Μίλος Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο, ενω ο Πάρις Λι παραλίγο να σημειώσει το καλάθι της χρονιάς καθώς πέταξε τη μπάλα πίσω από το κέντρο και λίγο έλειψε να ευστοχήσει σε ένα απίθανο buzzer beater νίκης. Τελικά το ματς έληξε ισόπαλο 76-76 και οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός απώλεσε και πάλι ευκαιρίες για προβάδισμα ώσπου ήρθε το τρίποντο-μαχαιριά του Χάκετ στο 1:02 για το 80-83. Ο αρνητικός στο δεύτερο ημίχρονο Ντουέιν Μπέικον με γκολ-φάουλ στα 51'' έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (83-83). Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Λούντμπεργκ με ανάποδο λέι απ έγραψε το 83-85 ενώ ο Ντέρικ Γουίλιαμς με τρίποντο στα 16'' έδωσε ε νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (86-85).

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α.), 88-85 (παρ.)

Αρχηγικό στέλεχος της οργάνωσης «Χιλιάδες ήλιοι της νύχτας» ο εμπρηστής της Real

«Αντίκρυσα τον Παύλο πεσμένο, μου είπε ότι τον μαχαιρώσανε» κατέθεσε φίλος του Φύσσα