Basket League, Παναθηναϊκός - Κολοσσός 77-67: Έκανε τα εύκολα δύσκολα - Δείτε βίντεο

Αν και προηγήθηκε με 23 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε κάκιστο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και λίγο έλειψε να το πληρώσει

5718436
Τα εύκολα... δύσκολα πήγε να κάνει ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του ΟΑΚΑ καθώς λίγο έλειψε να οδηγηθεί σε «χαρακίρι» και να πληρώσει το κάκιστο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Κολοσσός πήγε να φέρει τα πάνω-κάτω στο ματς και να φτάσει σε μια μεγάλη έκπληξη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzdjaen766x)

Συγκεκριμένα οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί με +23 πόντους στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου (52-29) αλλά έκτοτε άρχισαν να βλέπουν το καλάθι του Κολοσσού με... κουμπότρυπα. Η αστοχία διαδέχθηκε η μία την άλλη, τα λάθη σε άμυνα και επίθεση δεν θύμιζαν ούτε στο ελάχιστο το «showtime» του α' ημιχρόνου (48-27) και κάπως έτσι οι Ροδίτες έφτασαν στο σημείο να γίνουν... διεκδικητές της νίκης.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzdbibagg01)

Μάλιστα έφτασαν και στο -4 (71-67 στο 39') αλλά δύο τρίποντα από Γ. Καλαϊτζάκη και Πονίτκα απέφυγαν τα... πολύ χειρότερα για τους «πράσινους».

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός!

Η καλή άμυνα οδήγησε και στην... ευστοχία για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, η οποία βρέθηκε μέσα σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού στο +10 (12-2) έχοντας υποχρεώσει τους φιλοξενούμενους σε τέσσερα λάθη και μόλις σ' ένα σουτ εντός παιδιάς. Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων το παιχνίδι ξεκίνησε πριν καν... αρχίσει. Η διαφορά πήρε τεράστιες διαστάσεις καθώς στο επόμενο πεντάλεπτο είχε φτάσει στο +20 (24-4 στο 8') ενώ ο μεγαλύτερος δείκτης σημειώθηκε (32-10) λίγο πριν από το τέλος της α' περιόδου (32-13). Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzcqodewbwh)

Κάτι που αποτυπώθηκε και στους αριθμούς καθώς είχε 7/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/13 βολές, έναντι 5/13 σουτ εντός παιδιάς του Κολοσσού. Βέβαια το στατιστικό που έκανε την αίσθηση στην 1η περίοδο ήταν τα λάθη, καθώς οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν προλάβει να μετρήσουν 10! Και γι' αυτόν (κυρίως) τον λόγο ο Παναθηναϊκός «άνοιξε» από νωρίς την διαφορά στο σκορ με καλάθια στο transition.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzco6miqb89)

Έκτοτε οι «πράσινοι» έριξαν ρυθμούς, κατέβασαν ταχύτητα και έπαιξαν... τόσο-όσο χρειαζόταν για να διατηρήσουν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Μάλιστα ο Ράντονιτς δοκίμασε διάφορα σχήματα και έδωσε χρόνο συμμετοχές σε ελληνικές πεντάδες κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η μεγαλύτερη διαφορά του ημιχρόνου ήταν το +23 (46-23) για λογαριασμό του «τριφυλλιού» ύστερα από δύο σερί τρίποντα του Μαντζούκα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε 12/14 δίποντα (!) 5/13 τρίποντα, 9/13 βολές (σ.σ. δεν επιχείρησε καμία στην 2η περίοδο), ενώ ο Κολοσσός 9/20 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 3/9 βολές ενώ είχε μόλις ένα λάθος στο β' δεκάλεπτο. Στο α' ημίχρονο είχαν ξεχωρίσει από τον Παναθηναϊκό οι Παπαγιάννης (11π., 4ριμπ., 2ασ., 1κοψ.) και Πονίτκα (6π., 4ριμπ., 2ασ., 2κλ., 1κοψ.) ενώ από τον Κολοσσό ο Σταρκς (14π., 6/11 σουτ).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzcab1tbxxl)

Εντελώς νωθρό ήταν το 3ο δεκάλεπτο. Ειδικά για τον Παναθηναϊκό καθώς είχε «κολλήσει» στην επίθεση χάρη και στην καλή άμυνα του Κολοσσού καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν ανεβάσει την ένταση, έβγαλαν ενέργεια και έκαναν... δύσκολη τη ζωή των «πρασίνων». Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ροδίτες μείωσαν και στους 8 πόντους (56-48) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός είχε 3/12 στην 3η περίοδο και 10 λάθη (!) , ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μετρήσει στο ίδιο διάστημα 8/15 σουτ. Ο Γιαννόπουλος είχε πάρει την κατάσταση στα χέρια του και ήταν εκείνος που είχε δώσει το έναυσμα για το ξέσπασμα του Κολοσσού και του επιμέρους 21-4 με το οποίο είχαν μετατρέψει το 52-29 σε 56-48.

Το επιμέρους αυξήθηκε στο 23-4 καθώς στο 31' ο Κολοσσός είχε μειώσει στους 6 πόντους (56-50) μετατρέποντας έναν διαφαινόμενο περίπατο του Παναθηναϊκού σε... ματς και πάλι. Με συνεχόμενες προσπάθειες του Πονίτκα ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο +12 (62-50) αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν ήταν και αρκετό για να αποτελέσει και μαξιλάρακι ασφαλείας. Ο Κολοσσός όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά με νέο επιμέρους 9-2 μείωσε ακόμα περισσότερο (64-59) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Μάλιστα έφτασε και στο -4 (71-67 στο 39') αλλά τα δύο τρίποντα που ακολούθησαν από Γ. Καλαϊτζάκη και Πονίτκα γλίτωσαν τα... χειρότερα για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 48-27, 56-48, 77-67

Οι ύποπτες επενδύσεις του Ρώσου Πατριάρχη Κύριλλου στη Νορβηγία με θέα... βάσεις του ΝΑΤΟ

Ένα σύγχρονο «love story» - Καναδοί ερωτεύτηκαν σε… ασανσέρ ξενοδοχείου στην Αθήνα

Από το κύμα συμπαράστασης στην απόλυτη κατακραυγή - Το νέο «δράμα» της Μπρίτνεϊ Σπίαρς