Basket League, Κολοσσός - Προμηθέας 69-67: Επική ανατροπή με υπογραφή Τιγκ - Δείτε βίντεο

Με καλάθι του Μαρκίς Τιγκ στα 0.5'' πριν το φινάλε ο Κολοσσός έσπασε το ρόδι στη Basket League μετά από δύο σερί ήττες

5711075
Την πρώτη του νίκη στην Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου με το καλάθι του Τιγκ στο φινάλε, επικρατώντας έτσι 69-67 του Προμηθέα.

Οι δύο ομάδες τα... έσπασαν στο ξεκίνημα, με τον Κολοσσό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα για το 7-2.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnsi747auxxl)

Με τον Μουράτο να οργανώνει άψογα και τον Γιανγκ, παρότι άστοχος από μακριά να φτάνει τους 9 πόντους, ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα με 13-18 λίγο πριν το φινάλε του 1ου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnshonax71e9)

Ο Κολοσσός ξεκίνησε με 1/12 τρίποντα, ο Προμηθέας με 1/10 αλλά η παρουσία του Κοντίτ και του Κακλαμανάκη στη ρακέτα έγειραν την πλάστιγγα. Μετά το καλάθι του Τιγκ για το 19-18 (στο 14'), οι Πατρινοί στο επόμενο τρίλεπτο έτρεξαν σερί 2-11 για το 21-29 με καλάθι του Τσαϊρέλη. Ένα τρίποντο του Ντάγκουμπιτς άνοιξε και άλλο τη διαφορά με τον Προμηθέα να φτάνει στο +10 (26-36) στο ημίχρονο. Οι Ροδίτες διατηρήθηκαν με 10 πόντους από τις 12 δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά τους ριμπάουντ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnshnhc6lij5)

Η κατάσταση άλλαξε μόλις ο Κολοσσός βρήκε τη σταθερά του Χάρη Γιαννόπουλου. Ο Σταρκς μπόρεσε να πιέσει την μπάλα και να τρέξει το γήπεδο και ο Γιαννόπουλος να βρει εκτελέσεις στο πέντε εναντίον πέντε, με τον Μορέιρα να φτάνει σε double-double. Γρήγορα η διαφορά εξανεμίστηκε ,ε τον Γιαννόπουλο να μειώνει σε 34-38 και παρόλο που ο Γιανγκ συνέχισε να σκοράρει ασταμάτητα, οι Ροδίτες άντεξαν βρίσκοντας καλάθια κοντά στη ρακέτα. Τέσσερις σερί πόντοι του Μορέιρα ισοφάρισαν στους 50 πόντους λίγο πριν εκπνεύσει το 3ο δεκάλεπτο, δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση.

Ο Σταρκς αφού είχε κάνει το μπλοκ του αγώνα (και της αγωνιστικής) στον Μουράτο, σκόραρε και το μόλις τρίτο τρίποντο της ομάδας του για το 53-52, με τον Προμηθέα να απαντά από την περίμετρο χάρη στους Σίμπσον, Γιανγκ. Στα 6:30 που απέμεναν ο Κολοσσός έψαχνε το πρώτο του ροζ φύλλο, με τον Σταρκς να αναλαμβάνει όλο και περισσότερες ευθύνες. Ο Σταρκς σκόραρε 11 πόντους στην περίοδο και μείωσε σε 61-63, αφού το αντίπαλο δέος, ο Γιανγκ κατάφερε να σκοράρει ενδιάμεσα ένα ακόμα δικό του μεγάλο σουτ.

Το χαμηλό σχήμα του Γιατρά με τον Ντάγκουμπιτς στο «4» σημαδεύτηκε με το ποστ του Χρυσικόπουλου και ο Προμηθέας έπρεπε να υπερασπιστεί προβάδισμα δύο πόντων (65-67) στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Σταρκς δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει αλλά ο Γκίκας έκανε ένα τεράστιο λάθος, δίνοντας νέα ευκαιρία στους γηπεδούχους. Ο Τιγκ ήταν αυτός που ισοφάρισε στα 39.7'' πριν το φινάλε (67-67) και ο Σίμπσον δεν πρόλαβε το χρονόμετρο στην αμέσως επόμενη κατοχή. Ο Τιγκ ένιωθε «καυτός» και προφανώς πήρε την τελευταία επίθεση της ομάδας του στα 15''. Το match point του Κολοσσού κατακτήθηκε, με τον Τιγκ να περνάει τον Γιανγκ και να σκοράρει για το 69-67, υπογράφοντας την πρώτη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67

Ψάχνουν τους βιαστές της 12χρονης μέσα από 367 συνομιλίες - Έρχονται νέες συλλήψεις

Ικανοποίηση στην Αθήνα για τον ευρω-συμβιβασμό για το αέριο, αλλά ο «διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες»

Αντίστροφη μέτρηση για την «πολιορκία» της Χερσώνας - Πώς κινούνται οι Ουκρανοί και τι ετοιμάζουν οι Ρώσοι