Serie A: «Διπλό» τετράδας για τη Ρόμα, 1-0 τη Σαμπντόρια - Δείτε το γκολ

Tρίτη διαδοχική νίκη για τη Ρόμα που την έφερε βρέθηκε στην τετράδα της βαθμολογίας - «Κόλλησε» η Φιορεντίνα, 1-1 με τη Λέτσε

Lorenzo_Pellegrini1
Tρίτη διαδοχική νίκη για τη Ρόμα στη Serie A, επικράτησε 1-0 της Σαμπντόρια στη Γένοβα και βρέθηκε στην τετράδα της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και στο 7ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι έπειτα από χέρι του Φεράρι. Ο Πελεγκρίνι ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 1-0. Αυτή η φάση ήταν ό,τι καλύτερο σημειώθηκε στο α' μέρος, με τη Σαμπντόρια να θέλει, αλλά να μη μπορεί να δημιουργήσει.

Στο β’ ημίχρονο, η Ρόμα είχε μεγάλη ευκαιρία στο 57′, με το τετ α τετ του Μπελότι, για το δεύτερο γκολ, αλλά ο Αουντέρο απέκρουσε. Παράλληλα, στο 72′ και στο 78′ ο Τζανιόλο δεν κατάφερε να βρει στόχο και να σφραγίσει τη νίκη. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τη Ρόμα να βρίσκεται στο -4 από την κορυφή, ενώ τη Σαμπντόρια να παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnog217184n5)

Ακόμα μια κακή εμφάνιση για τη Φιορεντίνα και τρίτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη, μιας και έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη Λέτσε. Ετσι, έχασε την ευκαιρία να ανέβει πιο ψηλά στη βαθμολογία.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Γιόβιτς αναγκάστηκε να αποχωρήσει και άφησε τη θέση του στον Καμπράλ. Μάλιστα, ο τελευταίος βρήκε δίχτυα στο 39ο λεπτό, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι μετά το 25΄ ήταν καλύτεροι, πίεσαν και στην καλύτερή τους φάση βρήκαν δίχτυα, αφού στο 43′ ο Σισέι πέτυχε το 1-0. Στο 48′ ήρθε το 1-1 με την κεφαλιά του Κουαμέ για τους Βιόλα.

Η Φιορεντίνα πίεσε, αλλά δε βρήκε ποτέ το δεύτερο γκολ που θα της έδινε τους βαθμούς της νίκης. Ετσι, έχασε έδαφος στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη

Lecce-Fiorentina 1-1 | Fiorentina pegged back by Lecce: Goal & Highlights | Serie A 2022/23

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Έμπολι-Μόντσα 1-0

Τορίνο-Γιουβέντους 0-1

Αταλάντα-Σασουόλο 2-1

Ίντερ-Σαλερνιτάνα 2-0

Λάτσιο-Ουντινέζε 0-0

Σπέτσια-Κρεμονέζε 2-2

Νάπολι-Μπολόνια 3-2

Βερόνα-Μίλαν 1-2