Conference League: Μεγάλο διπλό η Γουέστ Χαμ, θρίαμβος Σίλκεμποργκ

H Γουέστ Χαμ άλωσε τις Βρυξέλλες (1-0 την Άντερλεχτ) κι η η Σίλκεμποργκ διέλυσε τη Στεάουα (5-0) στο πρώτο "πιάτο" της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League

26287923
Στο "Lotto Park" τα "σφυριά" έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο, κατάφεραν να φτάσουν την τρίτη σερί νίκη τους στον 2ο όμιλο χάρις στο γκολ του Σκαμάκα στο 79' (από ασίστ του Πακετά) και δείχνουν το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnf2gxexzl4x)

Η Σίλκεμποργκ δεν... λυπήθηκε την Στεάουα και τη συνέτριψε με 5-0, μπαίνοντας πλέον γερά στο "κόλπο" της 2ης θέσης στον 2ο όμιλο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnf028umrrz5)

Ενώ η τρομερή φέτος (απ' τα προκριματικά μέχρι τους ομίλους) Μπαλκάνι έγραψε ιστορία με την πρώτη εκτός έδρας νίκη της σε φάση ομίλων, θριαμβεύοντας με 4-3 της Σίβασπορ στην Τουρκία.

Οι Κοσοβάροι μάλιστα ανέτρεψαν το γκολ που δέχθηκαν μόλις στα 33 δευτερόλεπτα απ' τον Ούλβεσταντ, χάρις στα τέρματα των Τάκι, Ποτόκου και Κορένιτσα. Οι Κυπελλούχοι Τουρκίας (παρουσία του Δημήτρη Γούτα σ' όλο το 90λεπτο) ισοφάρισαν στο φινάλε με τα τέρματα του Γιεσιλγιούρτ, όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρασνίκι "είπε" την τελευταία λέξη στον αγώνα, χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Στην Τσεχία, η Νις πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό επί της Σλοβάτσκο με 1-0, χάρις στο γκολ του Πεπέ που την έφερε προσώρας στην κορυφή του 4ου ομίλου κι ενώ εκκρεμεί ο αγώνας της Κολονίας με την Παρτίζαν.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των οκτώ ομίλων του Europa Conference League 2022/23 έχουν ως εξής:

1ος όμιλος
Χαρτς-Φιορεντίνα 22:00

RFS-Μπασακσεχίρ 22:00

2ος όμιλος
Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 0-1 (79΄ Σκαμάκα)

Σίλκεμποργκ (Δανία)-Στεάουα Βουκ. 5-0 (3΄ Κλίνγκε, 8΄ Κουσκ, 35΄ πέν. Χελένιους, 58΄ Θόρντασον, 71΄ Άνταμσεν)

5ος όμιλος
Ντνίπρο-Βαντούζ 2-2 (5΄ Ντόβμπικ, 78΄ Πικχαλγιόνοκ - 26΄ Φεχρ, 47΄ Γκάσερ)

Άλκμααρ-Απόλλων Λεμεσού 22:00

6ος όμιλος
Μόλντε-Σάμροκ Ρόβερς 3-0 (10΄, 49΄ Μπρίνχιλντσεν, 58΄ Χουσαΐν)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnf2jqn4c1ep)

Γάνδη-Τζουργκάρντεν 22:00

7ος όμιλος
Σίβασπορ-Μπαλκάνι 3-4 (1΄ Ούλβεσταντ, 76΄, 90΄+1 Γιεσιλγιούρτ - 20΄ Τάκι, 31΄ Ποτόκου, 66΄ Κορένιτσα, 90΄+4 Κρασνίκι)

Σλάβια Πράγας-Κλουζ 22:00